Ból jajnika po owulacji – oznaka, że nadeszły dni płodne

Fot: chajamp / stock.adobe.com

Ból jajnika po owulacji jest dosyć częstą dolegliwością przytrafiającą się kobietom. Zazwyczaj nie jest objawem poważnych chorób i nie powinien stanowić powodu do niepokoju. Przeciwnie – ból jajnika po owulacji może oznaczać zajście w ciążę.

Ból jajnika, który pojawia się kilka dni po owulacji, zazwyczaj zwiastuje, że za 9 miesięcy na świat może przyjść dziecko. Kiedy jednak bóle stają się nieznośne i towarzyszą im inne objawy, mogą oznaczać początek poważnej dolegliwości.

Czym jest owulacja? Czy może mieć wpływ na ból jajnika?

Owulacja, nazywana również jajeczkowaniem, to nazwa procesu w organizmie kobiety, który polega na uwolnieniu jajeczka z jajnika, a konkretniej – z pęcherzyka Graafa. Jest to początek drogi jajeczka przez jajowody w kierunku macicy, a okres kilku dni w okolicach jajeczkowania to tzw. dni płodne – ok. 5 dni przed owulacją i 4 dni po niej. W drogach rodnych kobiety męskie komórki rozrodcze mogą przeżyć do 5 dni, dlatego może nastąpić zapłodnienie. Dni po owulacji są traktowane jako margines błędu – proces ten może się nieznacznie opóźnić w wyniku różnych czynników.

Zobacz także: Kalendarz dni płodnych na podstawie cyklu miesiączkowego i obserwacji kobiecego ciała

Ból jajnika a owulacja

Ból jajnika towarzyszący jajeczkowaniu nie jest bardzo silny. Występuje w połowie cyklu, ok. 2 tygodnie przed miesiączką. Pojawia się tylko po jednej stronie podbrzusza, może jednak promieniować do miednicy.

Ból jajnika nie jest jedyną dolegliwością towarzyszącą owulacji. Mogą wtedy także pojawić się mdłości, osłabienie, złe samopoczucie i lekko krwawa wydzielina z pochwy. Ból często występuje po stosunku lub ćwiczeniach.

Zobacz także: Kiedy może pojawić się ból jajników po stosunku? Jakie są jego przyczyny?

Kłujący ból jajnika, który pojawia się ok. 2 tygodnie po rozpoczęciu cyklu połączony z bólami podbrzusza i miednicy jest wskazaniem do wizyty u lekarza, w celu wykluczenia poważnych dolegliwości, takich jak torbiele lub endometrioza. Na konsultację warto zabrać ze sobą wykres cykli miesiączkowych z wyznaczoną datą wystąpienia miesiączki i dolegliwości (z uwzględnieniem konkretnego miejsca bólu).

Konsultacja jest niezbędna również kiedy ból występuje, a miesiączka nie. Odwiedzić lekarza należy także w przypadku dolegliwości towarzyszących, takich jak gorączka, ból podczas oddawania moczu i wymioty.

Owulacja – ból jajnika. Co robić?

Typowy dla owulacji ból jajnika trwa od kilku minut do nawet kilku godzin. Jednak jajeczkowaniu nie zawsze towarzyszą dolegliwości. Mogą pojawiać się w co trzecim, czwartym cyklu. Takie bóle nie wymagają konsultacji z lekarzem – jeżeli dokuczają zbyt mocno, wystarczy zażyć lek przeciwbólowy z zawartością ibuprofenu lub paracetamolu, ogrzać bolące miejsca przy pomocy termoforu lub wykąpać się w ciepłej wodzie.

Co, oprócz bólu jajnika, może świadczyć o owulacji?

Wyznaczenie momentu jajeczkowania jest istotne zarówno dla kobiet starających się o dziecko, jak i tych, które chcą uniknąć ciąży.

Jajeczkowaniu towarzyszy szereg sygnałów, które oznaczają, że proces zbliża się bądź już nastąpił. Na ich podstawie można ustalić dni płodne, jednak do tego potrzebna jest ponad trzymiesięczna obserwacja organizmu, w celu ustalenia pewnych powtarzających się zależności oznaczających owulację.

Jak zbudowany jest kobiecy układ rozrodczy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Najlepiej jest wyznaczyć moment jajeczkowania na podstawie dwóch czynników: śluzu i temperatury. W okolicy owulacji śluz zmienia konsystencję. Staje się ciągnący, przezroczysty i rzadki. Po jajeczkowaniu podnosi się nieznacznie temperatura ciała. Na regularność powyższych objawów może mieć wpływ wiele pobocznych okoliczności, takich jak zmiany trybu życia i te dotyczące gospodarki hormonalnej, spożywanie alkoholu oraz zażywanie lekarstw. Wyznaczenie dni płodnych jest bardziej pewne, jeżeli kobieta bierze pod uwagę nie tylko śluz i temperaturę, ale także objawy bólowe i regularność miesiączkowania.

Aby na podstawie temperatury dowiedzieć się, kiedy wystąpi owulacja, należy dokonywać pomiarów bezpośrednio po przebudzeniu – codziennie rano o tej samej porze bez uprzedniego wychodzenia z łóżka i po co najmniej trzech godzinach snu. Termometr należy zawsze umieszczać w tym samym miejscu – jamie ustnej, pochwie, odbytnicy lub pod pachą, przy czym czas pomiaru w przypadku jamy ustnej powinien wynosić 8 minut, a w pozostałych – 5. Pomiary należy nanosić codziennie na odpowiedni wykres. Temperatura ciała w pierwszej połowie cyklu wynosi 36,6°C, a przed owulacją spada o 0,2–0,3°C. Po jajeczkowaniu występuje gwałtowny wzrost temperatury o 0,2–0,4°C w odniesieniu do pomiarów z pierwszej połowy cyklu. Utrzymanie temperatury na stałym poziomie przez co najmniej 3 kolejne dni oznacza, że owulacja poprzedziła skok temperatury.

Śluz podczas pierwszych dni cyklu ma gęstą, lepką konsystencję i występuje w śladowych ilościach, a u niektórych kobiet w ogóle się nie pojawia. Około 6 dni przed owulacją staje się rzadki i ciągnący, można porównać go do białka jaja. W miejscach intymnych jest odczuwalna śliskość i wilgotność – oznaka dni płodnych. W trakcie jajeczkowania śluz jest klarowny i bardzo rzadki, po nim zaś ponownie staje się gęsty, lepki i mętny.

Data aktualizacji: 23.11.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, jak może pomóc ginekologia estetyczna? 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która bardzo utrudnia życie – powoduje dyskomfort, kompleksy i wycofanie z kontaktów towarzyskich. Osoby, które zmagają się z tym problemem, poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się wstydliwych objawów, aby znów poczuć się swobodnie na co dzień. W leczeniu nietrzymania moczu pomóc mogą zabiegi ginekologii estetycznej. 

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej