Ból brzucha w okolicy pępka: u dziecka, dorosłego i kobiet w ciąży

Fot: F8studio / fotolia.com

Ból brzucha w okolicy pępka może być ostry bądź przewlekły. U osób dorosłych nagły, ostry ból w okolicy pępka może być związany z ostrym zapaleniem trzustki. U dzieci zdarza się np. ból czynnościowy.

Ból brzucha w okolicy pępka może wskazywać na wiele stanów, tym bardziej jeśli towarzyszą mu inne objawy, jak biegunka, zatrzymanie stolca, wymioty lub gorączka. Do możliwych przyczyn zalicza się wczesną fazę zapalenia wyrostka robaczkowego, nieżyt żołądkowo-jelitowy, nieswoiste choroby zapalne jelit, niedokrwienie jelit, tętniaka aorty brzusznej, przepuklinę.

Ból brzucha w okolicy pępka

W zależności od lokalizacji bólu, objawów dodatkowych i wywiadu, lekarz może postawić wstępne rozpoznanie dotyczące przyczyny bólu brzucha. Ze względu na przyczynę wywołującą ból, będzie to ból np. kłujący, gniotący, ostry lub przewlekły. Brzuch umownie dzieli się na następujące regiony: nadbrzusze, śródbrzusze prawe i lewe, podbrzusze, a także prawy i lewy górny kwadrant, prawy i lewy dolny kwadrant oraz okolica pępka. Ból brzucha dzieli się przede wszystkim na ostry i przewlekły.

Ostry ból brzucha pojawia się nagle, jest silny, wynika z pobudzenia receptorów bólowych otrzewnej ściennej i ściany brzucha. Natężenie bólu narasta bardzo szybko, czasem jest to kilka godzin, a czasem kilka dni. Ostry ból o charakterze somatycznym jest dobrze ograniczony, nasila się przy ruchu, kaszlu, głębokim oddechu. Może mu towarzyszyć zapalenie mięśni jamy brzusznej objawiające się obroną mięśniową, a także inny objaw otrzewnowy. Najczęściej ostry ból brzucha, zlokalizowany np. w okolicy pępka, jest niebezpieczny dla zdrowia i życia i wymaga pilnej konsultacji lekarskiej, a często także interwencji chirurgicznej.

Ból w okolicy pępka lub w nadbrzuszu może wynikać z perforacji wrzodów żołądka. Inne schorzenie, dla którego charakterystyczny jest ból w okolicy pępka, to zapalenie wyrostka robaczkowego. Jest to początkowa lokalizacja tego bólu, ponieważ później ból jest zogniskowany w prawym dole biodrowym. Inne przyczyny ostrego bólu brzucha to niedrożności jelit, stany zapalne jelit, zapalenia uchyłków.

Ból w okolicy pępka związany jest często z ostrym zapaleniem trzustki. Niekiedy zdarza się, że w przebiegu chorób metabolicznych dochodzi do zapalenia otrzewnej. Ból jest często rozlany, choć pacjent najczęściej wskazuje wtedy okolice pępka. Może być to np. mocznica czy kwasica cukrzycowa. Ból w okolicy pępka wiąże się niekiedy z pęknięciem tętniaka aorty brzusznej. Jest to wtedy ostry, silny, nagły ból.

Przewlekły ból brzucha ma najczęściej trzewny charakter, czyli dochodzi do podrażnienia receptorów narządów wewnętrznych i otrzewnej trzewnej. Trwa długo, najczęściej z okresami zaostrzeń lub remisji. Jest to bardzo często ból tępy, stopniowo ustępujący, z reguły towarzyszą mu objawy typu nudności, wymioty czy wzrost potliwości.

Przewlekły ból może mieć przyczyny czynnościowe, jak zespół jelita drażliwego czy po prostu przewlekły, czynnościowy ból brzucha. Niektóre choroby przewodu pokarmowego przebiegają z bólem przewlekłym, rozlanym, często obejmującym też okolice pępka. Są to stany zapalne jelit i żołądka. Inne przykłady chorób przewlekłych to choroby pasożytnicze, jak tasiemczyce, glistnice, włośnice, a także zapalenie uchyłków.

Nie należy również zapomnieć o chorobach nowotworowych, mogących objawiać się bólem brzucha w okolicy pępka.

Choroby jelit - kiedy trzeba iść do lekarza? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Kiedy trzeba iść do lekarza? Źródło: 36,6.

Ból brzucha w okolicy pępka u dzieci

Chirurgiczną przyczyną bólu w okolicy pępka u dzieci może być zapalenie wyrostka robaczkowego. Rzadziej zdarzają się zapalenia jelit typu choroba Leśniowskiego-Crohna. Do częstych przyczyn bólu brzucha w okolicy pępka u dzieci należą choroby pasożytnicze, np. glistnica, wynikające z niedostatecznej higieny.

Dzieci często skarżą się na ból brzucha w okolicy pępka, co może być objawem czynnościowych bólów brzucha. Należy zawsze wykluczyć celiakię jako nietolerancję glutenu lub inne schorzenia przewodu pokarmowego.

U dzieci ból brzucha jest często związany ze stresem. Bóle w okolicy pępka, bez objawów towarzyszących, jednak związane z różnymi sytuacjami i stresem, mogą nawet wymagać współpracy z psychologiem.

Ból brzucha w okolicy pępka u kobiet w ciąży

Najczęstszą przyczyną tzw. ostrego brzucha u kobiet w ciąży jest zapalenie wyrostka robaczkowego. Niestety ciąża jest stanem, w którym ze względu na zmiany anatomiczne przy powiększającej się macicy lokalizacja bólu nie jest tak swoista, jak w przypadku innych osób.


Data aktualizacji: 23.11.2018,
Opublikowano: 27.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Kobieta 46 lat 22.08.2019r.

Mam 46 lat i bardzo silne bóle brzucha w okolicy pępka ale tak silny aż tracę przytomność. Mam silne biegunki od 10 lat. Boję się kolonoskopi zrobić bardzo boję.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej