Bokwa została stworzona w Los Angeles przez Paula Mavie’go, trenera fitnessu. Jej celem jest ćwiczenie i rzeźbienie smukłej sylwetki poprzez połączenie tańca ze sztukami walki. W przeciwieństwie do Zumby, jej kroki oparte są na prostych ruchach polegających na „rysowaniu” liter lub cyfr. Dlatego poradzi sobie z nią każdy, kto ma problem z zapamiętywaniem skomplikowanych elementów choreografii. Bokwa to sport, który mogą uprawiać osoby w każdym wieku. Jej pozytywny wpływ docenią zarówno starsi, jak i kilkuletnie dzieci. Ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży, które mogą narazić się na przeciążenie kręgosłupa.
Co to jest bokwa? Jak zacząć trening?
Propagujący bokwę instruktorzy podkreślają, że jest to rodzaj fitnessu, z którym poradzi sobie każdy. Nieskomplikowane kroki wykonywane w rytm muzyki nie wymagają szczególnych umiejętności tanecznych. Co więcej, do jej uprawiania nie jest również potrzebna bardzo dobra sprawność fizyczna. Kto może trenować bokwę? Każdy, bez względu na wiek, kto ma ochotę na minimum aktywności fizycznej. Trening bokwy nie męczy i nie obciąża – jest idealny również dla tych, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą podejmować się sportów siłowych i mocno angażujących ciało. Nie ma jednego i sprawdzonego przepisu, jak zacząć trenować bokwę. Wystarczą chęci. Regularność treningów w połączeniu z prostymi krokami bardzo szybko przyniesie pierwsze efekty. Nie należy zapominać o rozgrzewce. Z pozoru prosta bokwa angażuje całe ciało. Nastawiony na wytrzymałość trening wymaga dobrej bazy, którą w tym wypadku jest 15–minutowa rozgrzewka. Właściwy wstęp pozwoli na czerpanie większej przyjemności z treningów i uchroni nas przed kontuzjami.
Polecamy: Jumping fitness, czyli ćwiczenia na trampolinie – efekty i przeciwwskazania
Zobacz film i dowiedz się jakie ćwiczenia można wykonywać w domu:
Bokwa – kroki
Rysowanie liter lub cyfr na ziemi odbywa się w rytmie muzyki. Jej wybór zależy od osobistych preferencji. Najbardziej popularne układy prowadzone są przy dźwiękach muzyki latino, dance, house lub przy rytmach afrykańskich, które zachęcą do tańca nawet największego przeciwnika ruchu. Ćwicząc, angażujemy całe ciało. Bokwa to taniec brzucha, bioder, nóg, rąk, barków i głowy.
Może być z powodzeniem ćwiczona w domu. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie mają możliwości uczestniczenia w zajęciach. Podstawowe kroki bokwy dostępne są na licznych stronach internetowych. Znajomość ich wystarczy, by tworzyć samemu układy treningu. Sensem bokwy jest taniec. Każdy, kto się na nią zdecyduje, powinien całkowicie się oddać szaleństwu. W założeniu ma ona przypominać taniec ludów afrykańskich.
Polecamy: Animal flow – trening fitness. Przykładowe ćwiczenia dla początkujących
Strój nie może krępować naszych ruchów. Podczas treningu, warto mieć pod ręką butelkę wody.
Bokwa i jej pozytywny wpływ
Podobnie jak wiele innych aktywności fizycznych, również bokwa ma pozytywny wpływ na ciało. Pojawiające się już po pierwszych zajęciach zakwasy to dowód na prawidłowe angażowanie ciała i wpływ ruchu na nasz organizm. Bokwa jest ćwiczeniem typu cardio, a więc nastawiona jest na zrzucanie kilogramów. W połączeniu z prawidłową dietą i dużą ilością płynów wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Poprzez intensywną zabawę możemy spalić nawet 1000 kcal. Taniec bokwa pobudza serce do wytężonej pracy i przyspiesza przepływ krwi. Jest to trening wytrzymałościowy, dlatego z pozoru lekki, mocno angażuje całe ciało do pracy. Pozytywnie wpływa na jakość oddychania. Wzmacnia mięśnie ciała i je rzeźbi. Ma również wpływ na kondycję psychiczną osoby ćwiczącej. Uwalniane podczas ćwiczeń endorfiny i pozytywne zmęczenie poprawiają humor, zwiększają energię i chęć do działania oraz znacząco zmniejszają stres. Bokwa to idealne ćwiczenie dla zabieganych, którzy nie mają czasu lub chęci na sport. Regularne ćwiczenia 2–3 razy w tygodniu przez 45 min (wraz z rozgrzewką) zapewnią ciału minimum potrzebnego ruchu, który przełoży się na samopoczucie i zdrowie. Do najbardziej zauważalnych efektów bokwy należą:
- poprawienie koordynacji i balansu ciała,
- poprawienie wydolności organizmu,
- wzmocnienie mięśni i kręgosłupa.