Body wrapping, czyli owijanie brzucha folią – efekty, przeciwwskazania i jak zrobić domowy zabieg na cellulit?

Fot: Photographee.eu / fotolia.com

Popularnym zabiegiem na cellulit jest body wrapping, czyli owijanie brzucha folią. Kurację można stosować także na pośladki, uda czy biodra, czyli miejsca w których gromadzi się największa ilość tłuszczu. Body wrapping można zrobić w domu za pomocą folii spożywczej. Do wykonania zabiegu antycellulitowego potrzeba także żelu lub balsamu na bazie, np. cynamonu, kofeiny czy wyciągu z karczocha zwyczajnego.

Cellulit to jedna z najczęściej występujących lipodystrofii, czyli zaburzeń budowy tkanki tłuszczowej. Nierówne zgrubienia na skórze, wyglądem przypominają pomarańczową skórkę. Cellulit odkłada się na ciele w miejscach, gdzie tkanka tłuszczowa gromadzi się w największej ilości, czyli: brzuchu, biodrach, udach oraz pośladkach. Metody leczenia pomarańczowej skórki to np. preparaty doustne, jak pentoksyfilina, czy stosowanie kosmetyków antycellulitowych, np. na bazie kofeiny, karczocha zwyczajnego czy L-karnityny.

Jak przeprowadzić body wrapping? Zobaczcie sami:

Zobacz film: Body wrapping - co to jest i jak go stosować? Źródło: Dzień Dobry TVN

Co to jest body wrapping?

Body wrapping to kosmetyczny zabieg antycellulitowy, wyszczuplający i ujędrniający. Zabieg rozpoczyna masaż nóg, pośladków oraz brzucha. Body wrapping polega na posmarowaniu problematycznych części ciała odpowiednim kosmetykiem, owinięcie ich mocno przylegającą folią i pozostawienie na 40-50 minut pod kocem. Po zdjęciu folii i zmyciu kosmetyku na ciało nakłada się antycellulitowe serum lub ampułkę bądź przeprowadza masaż lub drenaż limfatyczny. Owijanie ciała folią ma na celu pobudzenie krążenia krwi oraz limfy. Przykrycie kocem dodatkowo rozgrzewa skórę, co powoduje, że substancje aktywne zawarte w preparacie antycellulitowej lepiej się wchłaniają. W salonach piękności do owijania ciała używa się specjalnej folii kosmetycznej. Dzięki niej ciepło podczas zabiegu utrzymuje się dłużej. Koszt body wrappingu w salonie kosmetycznym wynosi około 100-200 złotych.

Jak ujędrnić ciało? Dowiesz się tego z naszego filmu 

Zobacz film: Zabiegi ujędrniające. Źródło: 36,6.

Jakie kosmetyki do body wrappingu?

W body wrappingu kluczową rolę odgrywa kosmetyk, jaki nakłada się na ciało, przed owinięciem go folią kosmetyczną. Są to najczęściej produkty rozgrzewające o silnym działaniu wyszczuplającym i antycellulitowym. Składniki kosmetyków do body wrappingu to, np.:

  • Cynamon – przyspiesza spalanie tłuszczu, zwiększa ciśnienie w tkankach, działa rozgrzewająco, poprawia krążenie krwi oraz przyspiesza metabolizm komórkowy;
  • Kofeina – ujędrnia, przyspiesza krążenie, zapobiega obrzękom oraz działa wyszczuplająco;
  • L-karnityna – dynamizuje proces spalania tłuszczu, usuwa toksyny z organizmu, a także nadmiar wody.
  • Algi morskie – wygładzają i ujędrniają skórę, przyspieszają metabolizm oraz redukują tkankę tłuszczową.
  • Papryka chili – działa silnie rozgrzewająco.
  • Wyciąg z karczocha zwyczajnego – redukuje cellulit wiotki, przyspiesza lipolizę oraz działa na skórę drenująco.
  • Wyciąg z nostrzyka żółtego i rutyny – poprawia mikrokrążenie i odpływ limfy, hamuje procesy zapalne, łagodzi obrzęki, a także wspomaga syntezę kolagenu.

Body wrapping – efekty

Body wrapping stymuluje krążenie krwi i międzykomórkowej wymiany materii, zwiększa dopływ tlenu do komórek, a także powoduje, że substancje odżywcze w preparacie nałożonym na skórę lepiej się w nią wchłaniają. Po zabiegu skóra jest rozświetlona, napięta, wygładzona, a cellulit – zredukowany.

Body wrapping – przeciwwskazania

Za zabiegu na cellulit nie mogą korzystać wszyscy. Przeciwwskazania do body wrappingu, to: stany zapalne skóry, nowotwory, zapalnie żył, duże żylaki, zaawansowana choroba nadciśnieniowa. Z zabiegu antycellulitowego nie mogą także korzystać kobiety w trakcie miesiączki oraz osoby gorączkujące powyżej 38 stopni Celsjusza.

Body wrapping w domu, czyli domowe sposoby na cellulit

Do wykonania domowego body wrappingu potrzeba rolki folii spożywczej, koca oraz kosmetyku antycellulitowego lub wyszczuplającego, który można kupić w każdej drogerii. Dla lepszego efektu domowej kuracji przed zabiegiem dobrze jest wykonać peeling ciała. Jeżeli nie ma się w domu odpowiedniego kosmetyku, do złuszczania martwego naskórka można użyć gruboziarnistego cukru.

Po wykonaniu peelingu i osuszeniu ciała należy wmasować w skórę balsam antycellulitowy i owinąć ciało folią. Owijanie najlepiej zacząć od brzucha i następnie przykryć biodra, pośladki oraz uda, uważając przy tym, by nie zrobić tego zbyt ciasno. Folia spożywcza na brzuchu powinna mocno przylegać do skóry, ale w taki sposób, by nie sprawiała bólu ani uczucia dyskomfortu. Należy położyć się w wygodnym miejscu na około 45 minut i przykryć ciało ciepłym kocem. W tym czasie można się odprężyć, posłuchać muzyki, poczytać książkę czy pooglądać telewizję. Po usunięciu folii spożywczej wystarczy zmyć pozostałości potu i kosmetyku z ciała wilgotną nawilżającą chusteczką.

Body wrapping w domu - efekty

Domowy body wrapping poprawi wygląd skóry, napnie ją i rozjaśni. Aby upewnić się, że kuracja przynosi oczekiwane efekty wyszczuplające, wystarczy zmierzyć obwód swojego ciała, zwłaszcza ud i brzucha oraz zapisać wynik. Po kilku tygodniach stosowania zabiegu można porównać oba wyniki.

Bibliografia:

Hygeia Public Health 2014, 49(3): 425-430, Mariola Gałązka, Anna Galęba, Hassan Nurein, „Cellulit jako problem medyczny i estetyczny – etiopatogeneza, objawy, diagnostyka i leczenie”

Zobacz film: Fakty i mity na temat cellulitu. Źródło: Bez skazy

Data aktualizacji: 04.07.2019,
Opublikowano: 28.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (5)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Oliwia 16.02.2021r.

Ciekawa jestem czy to działa.. Moja sylwetka nie jest zadowalająca a chce ją zmienić czy ro dobry pomysł?

Arianna 27.11.2019r.

Ostatnio przytuliłam kosmetyk który ma w sobie kofeinę, algi, olejek imbirowy, olej sezamowy i z zielonej herbaty, imbirowy plus jakieś ekstrakty z owoców papryki ostrej, miłorzębu japońskiego itp. Grzeje mega fajnie, 2 x w tygodniu się zafoliuję i po tych 40 minutach jak się z niej odplączę to zostawiam to co pozostało. Wszystko się z body wrapping wchłania.

lolla 01.08.2019r.

a jaki ostatecznie utrafiłaś? :p

natalia 16.07.2019r.

u mnie tez głównie uda, i dość czesto, bo tak ze dwa razy w tygodniu :D ogolnie super bo owija sobie uda na jakies 40 min, ide pod kocyk i jakies seriale do tego :D trudno mi było tylko utrafić jakis spoko balsam do wrappingu, jakos nie mam do tego szczescia

lola 19.06.2019r.

ja akurat robię wrapping na uda i pupę, ze względu na cellulit głównie, ale efakty tak czy siak są zadowalajace :)

Zobacz wszystkie 5 komentarzy
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej