Blogerka zarabiała na chorobie nowotworowej, której nie miała. Teraz zapłaci karę za oszukiwanie internautów

Fot: Creativa Images / stock.adobe.com

Australijska blogerka Belle Gibson twierdziła, że wygrała walkę z rakiem za pomocą niekonwencjonalnych metod, jak dieta bez glutenu czy cukru. Kobieta spowodowała, że wielu ludzi uwierzyło w skuteczność jej terapii. Po tym, jak okazało się, że choroba była tylko wytworem jej wyobraźni w opinii publicznej zawrzało, a sprawa trafiła do sądu.

Za wprowadzanie w błąd opinii publicznej i kilkukrotne pogwałcenie praw konsumenckich Belle Gibson została skazana na karę grzywny wysokości ponad 410 tysięcy dolarów australijskich. W przeliczeniu na złotówki to ponad milion polskich złotych.

Droga do sławy oparta na fikcyjnych urojeniach

Belle Gibson, pochodząca z Australii, została skazana przez sąd federalny w Melbourne za oszukiwanie swoich fanów. Blogerce sławę przyniosła opowieść o rzekomej walce z rakiem mózgu. Kobieta twierdziła, że w wieku 20 lat zdiagnozowo u niej nowotwór, a lekarze dawali jej zaledwie kilka miesięcy życia. Gibson utrzymywała, że udało jej się pokonać raka mózgu niekonwencjonalnymi metodamimedycyną ajurwedyjską, tlenoterapią, a zwłaszcza dietą bezglutenową i wolną od cukru. W wywiadzie dla Fairfax, wiodącej firmy medialnej w Australii, opowiadała o tym, jak wykryto u niej nowotwór. Rozmowę można obejrzeć na funpage'u „Belle Gibson Uncovered” na facebooku. Kobieta opowiadała także o opracowanej przez nią aplikacji z przepisami oraz autorskiej elektronicznej książce kucharskiej, w której promowała rzekomą antynowotworową dietę bez glutenu, cukru, zboża oraz mleka.

Czerpała zyski z cierpienia niewinnego dziecka

Australijska blogerka namawiała do kupna swoich produktów, zapewniając też, że dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na cele charytatywne, a zwłaszcza na leczenie dziecka z guzem mózgu. Idea mogłaby wydawać się szlachetna, gdyby nie fakt, że żadne pieniądze nigdy nie zostały przekazane dla osób potrzebujących.

Opinia publiczna oburzona

Belle Gibson w 2015 roku w wywiadzie dla „Women's Weekly” przyznała się, że nigdy nie chorowała na raka, a wszystkie dotychczasowe opowieści były wytworem jej wyobraźni. Wyznanie wstrząsnęło opinią publiczną, a na facebookowym profilu „Belle Gibson Uncovered” zaczęły pojawiać się nieprzychylne wpisy. Leigh Palmer, kobieta która rzeczywiście wygrała walkę z nowotworem, napisała, że jest całkowicie zdegustowana postawą blogerki, a także przestrzega wszystkich, aby trzymali się od niej z daleka, ponieważ jest toksyczna. Inni, jak np. Simon James, uważali, że kobieta powinna wylądować w więzieniu, ponieważ oszukała wiele firm charytatywnych oraz ludzi. Sędzia Debra Mortimer, która prowadziła sprawę Belle Gibson, zwróciła szczególną uwagę na to, iż blogerka z premedytacją wykorzystała śmiertelną chorobę małego chłopca do czerpania własnych zysków. Ponadto wiele osób płaciło za aplikację telefoniczną, wierząc, że ich pieniądze sfinansują szlachetny cel.

Warto zobaczyć: Budowa mózgu człowieka, charakterystyka pracy poszczególnych płatów

Wyrok za oszustwa

Sąd uznał Belle Gibson winną i skazał ją na karę grzywny. Kobieta nie przyszła na ogłoszenie wyroku, ani również nie odniosła się do dowodów świadczących na jej niekorzyść.

Blogerka twierdziła, że pokonała raka dietą, tlenoterapią i medycyną ajurwedyjską. Do tej pory jeszcze żadna z tych metod nie została potwierdzona przez naukę, co za tym idzie nie miałyby szans w starciu z nowotworem. Gibson oprócz tego, że zarabiała na kłamstwie, to rozpowszechniała fałszywy pogląd o leczeniu raka metodami, które nie zostały poparte badaniami naukowymi.

Zobacz film: Wrodzone predyspozycje do zachorowania na raka. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 11.12.2017,
Opublikowano: 20.10.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Marihuana sprzyja schizofrenii. Badacze mają nowe ustalenia 

Naużywanie marihuany może się przyczynić do rozwoju chorób psychicznych. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Dani dowiedli, że narkotyk - zwłaszcza u młodych mężczyzn - może prowadzić do rozwoju schizofrenii. 

Czytaj więcej
Powszechnie stosowany związek chemiczny sprzyja chorobie Parkinsona. Gdzie go znajdziemy?

Trichloroetylen (TCE) to związek chemiczny, który wykorzystywany jest m.in. do chemicznego czyszczenia ubrań.  Najnowsze badania pokazują, że substancja może być bardzo niebezpieczna i przyczynić się do rozwoju choroby Parkinsona. W jaki sposób?

Czytaj więcej