Błędnik – budowa, położenie. Jakie są ćwiczenia na błędnik?

Fot.: vladimirfloyd / stock.adobe.com

Błędnik to narząd odpowiadający za zmysł równowagi i słuchu. Zlokalizowany jest w uchu wewnętrznym. Zaburzenia jego pracy skutkują chorobą lokomocyjną, bólami głowy i zaburzeniami słuchu.

 Błędnik zbudowany jest z dwóch części – błędnika kostnego oraz błędnika błoniastego, w skład którego wchodzi błędnik przedsionkowy i ślimakowy. Nieprawidłowe działanie tego narządu może stać się przyczyną przykrych dolegliwości, a niekiedy i poważnych schorzeń, jak głuchota.

Co to jest błędnik?

Błędnik stanowi niewielką część ucha wewnętrznego. Odpowiada za utrzymanie równowagi, czyli prawidłowe położenie ciała w przestrzeni (kanały półkoliste) oraz zmysł słuchu (narząd Cortiego).

Błędnik kostny w niektórych miejscach przylega do błędnika błoniastego. Przestrzeń między ich ścianami nazywana jest przychłonkową (spatium perilymphaticum) i jest ona wypełniona przez perilimfę (przychłonkę), czyli ciecz błędnikową zewnętrzną. Płyn ten zbliżony jest składem do płynu mózgowo-rdzeniowego. Przychłonka zawiera trombinę (II czynnik krzepnięcia krwi, enzym osocza krwi z grupy proteaz serynowych), estran (organiczny związek chemiczny z grupy steroidów zbudowany z 18 atomów węgla), snoRNA (małe jąderkowe RNA) oraz dużą ilość jonów sodu i niewielką ilość jonów potasu.

Zobacz film: Budowa i funkcje ucha. Źródło: 36,6

Budowa błędnika

Błędnik dzieli się na:

  • błędnik kostny (łac. labyrinthus osseus). Jest to część ucha wewnętrznego, w której znajdują się przestrzenie wypełnione powietrzem i przychłonką. Jest układem jam i kanałów położonych w części skalistej kości skroniowej. Wewnątrz niego zlokalizowany jest błędnik błoniasty, który jest zawieszony na licznych pasemkach łącznotkankowych. W skład błędnika kostnego wchodzą następujące części: środkowa, przedsionek, obwodowa przednia i obwodowa tylna. Elementami składowymi błędnika kostnego są:
  1. przewód słuchowy wewnętrzny – kanał wewnątrz kości skroniowej o długości 1 cm, który łączy tylny dół czaszki z błędnikiem; kierują się w nim nerwy oraz naczynia do ucha wewnętrznego;
  2. przedsionek – środkowa część błędnika kostnego położona między ślimakiem i kanałami półkolistymi; znajdują się w nim grupy otworków nazywane plamkami sitkowatymi, przez które przechodzą włókna nerwowe tworzące nerw przedsionkowo-ślimakowy;
  3. trzy kanały półkoliste obejmujące przewody półkoliste błoniaste – kostne kanały ucha wewnętrznego ustawione w pozycji bocznej lub poziomej (lateralis), tylnej lub pionowo tylnej (posterior), przedniej lub pionowo przedniej (anterior); zawieszone są w nich błoniaste przewody półkoliste;
  4. ślimak – narząd złożony z części kostnej (przypominającej kształtem muszlę ślimaka) i umieszczonego w niej błoniastego przewodu ślimakowego; jego podstawa opiera się o dno przewodu słuchowego wewnętrznego, z kolei wierzchołek zwrócony jest w kierunku jamy bębenkowej.
  • błędnik błoniasty (łac. labyrinthus membranaceus). Jest to worek łącznotkankowy o zawiłym kształcie. Zawiera właściwe receptory zmysłu równowagi i słuchu. Część z kanałami półkolistymi związana jest z narządem równowagi, podczas gdy część ślimakowa – z narządem słuchu. Wewnątrz niego znajduje się ciecz zwana endolimfą czy śródchłonką. Jest to płyn produkowany w przewodzie ślimaka (prążek naczyniowy) i łagiewce (komórki ciemne). Charakteryzuje się wysokim stężeniem jonów potasu i niskim stężeniem jonów sodu. Odpowiada za pobudzanie receptorów słuchu i układu równowagi. Na błędnik błoniasty składają się:
  1. błędnik ślimakowy – zbudowany głównie z przewodu ślimakowego; jego główną rolą jest analiza częstotliwości i selektywny odbiór tonów wysokich u podstawy, średnich w części środkowej, a niskich w części szczytowej ślimaka;
  2. błędnik przedsionkowy – zbudowany z: łagiewki (stanowi podstawę kanałów półkolistych, wewnątrz niej znajdują się otolity, które odbierają wrażenia wynikające z położenia głowy), przewodu śródchłonki, woreczka (zawiera receptory wrażliwe na przyspieszenie liniowe, czyli zmianę położenia w górę i dół w linii prostej), przewodów półkolistych (biegną w kanałach półkolistych, dostarczają informacji odnośnie ruchów głowy), przewodu łagiewkowo-woreczkowego.

Ćwiczenia na błędnik

Ćwiczenia na błędnik mają na celu niwelowanie zawrotów głowy i problemów z zachowaniem równowagi oraz zwiększenie aktywności fizycznej w celu poprawy ukrwienia. Zalecany program składa się z trzech etapów:

Etap 1 (1–7 dzień) – ćwiczenia w pozycji leżącej:

  1. patrzenie w górę i w dół bez ruszania głową, następnie patrzenie na boki bez ruszania głową;
  2. podnoszenie głowy, dotykanie brodą klatki piersiowej;
  3. patrzenie na boki ruszając głową;
  4. unoszenie ręki do góry, zbliżanie i oddalanie palca do nosa (głowa nieruchomo).

Etap 2 (8–14 dzień) – ćwiczenia w pozycji siedzącej:

  1. patrzenie w górę i w dół bez ruszania głową, następnie patrzenie na boki bez ruszania głową;
  2. skręcanie głowy na prawy i lewy bark;
  3. patrzenie na boki ruszając głową;
  4. unoszenie ręki do góry, zbliżanie i oddalanie palca do nosa (głowa nieruchomo);
  5. podnoszenie przedmiotu leżącego na podłodze;
  6. pochylanie tułowia na prawo i lewo do pozycji podparcia na łokciu.

Etap 3 (15– 21 dzień) – ćwiczenia w pozycji stojącej:

  1. patrzenie w górę i w dół bez ruszania głową, następnie patrzenie na boki bez ruszania głową;
  2. skręcanie głowy na prawy i lewy bark;
  3. patrzenie na boki ruszając głową;
  4. unoszenie ręki do góry, zbliżanie i oddalanie palca do nosa (głowa nieruchomo);
  5. podnoszenie przedmiotu leżącego na podłodze;
  6. przenoszenie ciężaru ciała do przodu i tyłu (głowa nieruchomo).

Zobacz film: Wszczepienie implantu ślimakowego. Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Nawrot A., Encyklopedia Biologia, Kraków, Wydawnictwo GREG, 2017.

2. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka – Tom V, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2009.

3. Weber E.C., Vilensky J.A., Carmichael S.W., Lee K.S., Netter. Atlas anatomii radiologicznej, Wrocław, Edra Urban & Partner, 2016.

4. Aleksandrowicz R., Anatomia kliniczna głowy i szyi, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007.

5. Sęk A., Skrodzka E., Marszałkiewicz M., Psychoakustyka w pigułce, Poznań, Instytut Akustyki UAM, 2000.

6. Siedlecka H., Zespół Ushera, „Słuch KWARTALNIK INFORMACYJNO-POPULARNO-NAUKOWY DLA LEKARZ”, 2008, 66(4), s. 3–12.

Data aktualizacji: 18.01.2018,
Opublikowano: 07.11.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Ada 18.12.2018r.

Ciekawy materiał - nawet nie wiedziałam, że może chorować...

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Zapalenie ucha - domowe sposoby na ból. Jak leczyć naturalnie zapalenie ucha u dziecka i u dorosłego?

Ból ucha najczęściej jest spowodowany stanem zapalnym, który z kolei jest następstwem kataru, przeziębienia lub infekcji dróg oddechowych. Przed zgłoszeniem się do laryngologa warto spróbować domowych sposobów na zwalczanie dolegliwości.

Czytaj więcej
Powikłaniem po grypie może być ostre zapalenie ucha środkowego – ostrzegają eksperci

Niebezpieczne ostre zapalenie ucha środkowego może być powikłaniem po grypie – ostrzega prof. Piotr H. Skarżyński z Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach pod Warszawą. Najczęściej dochodzi do niego u dzieci, ale może się zdarzyć u dorosłych, szczególnie seniorów. Najlepszą ochroną jest szczepionka przeciwko grypie

Czytaj więcej
U laryngologa w czasie pandemii. "Nie sposób zbadać pacjenta zaglądając mu w gardło przez kamerkę"

Ból gardła czy ból uszu potrafi być czasami nie do wytrzymania. Niestety pandemia koronawirusa spowodowała, że dostęp do specjalistów jest dość ograniczony. Przychodnie lekarskie wprowadziły konsultacje online. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy domowe sposoby zawodzą i niezbędna jest wizyta w gabinecie lekarskim? Zapytaliśmy o to specjalistę chirurgii głowy i szyi, otolaryngologa – dr n. med. Michała Michalika.

Czytaj więcej
Szumy uszne - skąd się biorą i jak skutecznie je leczyć?

Szum uszny to każdy dźwięk, który słyszymy, a którego obiektywnie nie ma. Może przypominać szum morza, nastrajanie starego radia lub inne trzaski i piski. Może występować ciągle lub tylko w niektórych sytuacjach. Nie powoduje bólu, ale utrudnia koncentrację. Nasila się w ciszy, dlatego może być przyczyną zaburzenia zasypiania i snu. Szumy uszne nie są chorobą, ale dolegliwością o dość dużym stopniu dyskomfortu.

Czytaj więcej
CAPD, czyli centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego. Co jest charakterystyczne dla tej przypadłości?

Centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego (CAPD) to zaburzenia zmysłu słuchu spowodowane nieprawidłowościami na poziomie centralnego układu nerwowego. Ich istotą są trudności w słyszeniu dźwięków w hałaśliwym środowisku oraz niezdolność do ich prawidłowego różnicowania. 

Czytaj więcej
Czym jest audiometria impedancyjna? Wskazania do badania oraz interpretacja wyników

Zaburzenia w zakresie słuchu mogą być mierzone za pomocą metod subiektywnych (ocenianych przez osobę badaną) lub obiektywnych. Audiometria impedancyjna, należąca do tej drugiej kategorii, to powszechnie wykorzystywane w gabinetach audiologicznych badanie, które składa się z kilku etapów.

Czytaj więcej
Gronkowiec w uchu – przyczyny, objawy i leczenie zakażeń bakteryjnych

Gronkowiec złocisty należy do grupy bakterii rozprzestrzeniających się drogą kropelkową. Można się nim zarazić także poprzez styczność z przedmiotami używanymi przez nosiciela. Zakażenie nim wywołuje szereg jednostek chorobowych. Bakteria atakuje drogi oddechowe, skórę i narząd słuchu. Umiejscowienie się gronkowca w uchu manifestuje się bólem i obrzękiem małżowiny. 

Czytaj więcej
Audiologia – jedna z dziedzin otolaryngologii. Czym dokładnie zajmuje się lekarz audiolog?

Na całym świecie żyje ponad 42 miliony osób z upośledzeniem zmysłu słuchu, z czego około 12 milionów jest głuchych całkowicie. Mimo rozwoju nauki, wprowadzenia nowoczesnych technik obrazowych oraz nowych badań audiologicznych dla osób niedosłyszących liczba 

Czytaj więcej
Co to jest paracenteza? Jakie są wskazania do laryngologicznego nacięcia błony bębenkowej ucha?

Paracenteza należy do podstawowych zabiegów laryngologicznych. Wskazania do jej wykonania występują zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Może być wykonywana ze względów diagnostycznych lub terapeutycznych. Zabieg nie jest bolesny i zaliczany jest do bezpiecznych. Powikłania występują rzadko.

Czytaj więcej
Aparat słuchowy – na jakiej podstawie się go dobiera?

Aparat słuchowy jeszcze do niedawna kojarzył się większości ludzi z urządzeniem przeznaczonym dla osób starszych. Sytuacja ta jednak diametralnie się zmieniła, ponieważ aparatów słuchowych potrzebują coraz młodsi pacjenci.

Czytaj więcej