Biobankowanie - czym jest i czemu służy?

Fot: GettyImages/Folk

Biobankowanie w Polsce wciąż jest tematem tabu. Tymczasem przekazywanie próbek materiału biologicznego do celów naukowych pozwala prowadzić badania medyczne szybciej, sprawniej i mniejszym kosztem. Jak zwiększyć świadomość Polaków o bankach danych biologicznych? Eksperci dyskutowali o tym na niedawnej konferencji w Łodzi.

W roku 2009 magazyn „Time” uznał biobanki za jedną z 10 idei, które mogą zmienić świat. Pierwsze biologiczne banki danych powstały w latach 60 XX wieku, gromadziły dane dotyczące par bliźniąt lub nowotworów. Następnie zaczęto badać i przechowywać próbki tkanek osób zdrowych i chorych.

Co to jest biobankowanie?

Obecnie od medycyny wymaga się wykonywanie testów, które potwierdzą skuteczność danego leku. Istnienie biobanków umożliwia przeprowadzenie specyficznych testów diagnostycznych z dużą czułością, zapewniając do badań ludzki materiał biologiczny.

Aby wykonać diagnostykę dotyczącą wyjątkowo rzadkiej choroby niezbędne jest zwrócenie się do jednostki biobankujacej lub konsorcjum biobanków. Ludzki materiał biologiczny przechowywany w biobankach wymaga prawidłowego pobrania, zakonserwowania i przechowywania w różnym środowisku w temperaturze od -20 do – 180 stopni Celsjusza.

Jeśli chcielibyśmy przedstawić to pojęcie pacjentom, można powiedzieć, że biobankowanie to nic innego jak pobieranie krwi, frakcjonowanie jej, izolowanie DNA, pobieranie materiału biologicznego z guzów, wycinków tkanki zdrowej - to są dane kliniczne, czyli podstawowy element stanowiący bazę biobanków. Kolejnym elementem są analizy, jakie wykonujemy na tkankach i dane, jakie z nich uzyskujemy – zaznacza dr Jarosław Skokowski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zobacz film: Czy są na świecie dzieci zmodyfikowane genetycznie? Źródło: Dzień dobry TVN

Przeszkody biobankowości w Polsce

Pokonywanie barier wynikających z niedoinformowania Polaków było jednym z tematów podjętych podczas łódzkiej konferencji. Obawy pacjentów o bezpieczeństwo danych stanowią jedną z większych przeszkód w popularyzacji banków. Pacjent ma prawo do prywatności i wyrażenia świadomej zgody. Tylko na co, jeśli nie można z góry przewidzieć do jakich badań zostanie wykorzystany pobrany materiał?

Ani nadmiernie szczegółowe uregulowania, ani ich całkowity brak nie są dobrym rozwiązaniem – zaznaczył dr hab. Marek Czarkowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Proponowanym przez lekarza rozwiązaniem jest, aby pacjent wyrażał tylko zgodę na pobranie materiału i zdeponowanie go w biobanku. Zgodę na wykorzystanie takiego depozytu do konkretnych badań każdorazowo wydawałaby Komisja Bioetyczna, a jej kompetencje wystarczyłoby rozszerzyć odpowiednim rozporządzeniem. Tymczasem projekt ustawy o biobankach, opracowany w 2013 roku utknął gdzieś w ministerstwach.

W Polsce są trzy tego typu placówki: w Szczecinie, Gdańsku oraz nowo otwarty Biobank Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. W Szczecinie i Gdańsku gromadzony jest materiał biologiczny pobrany od chorych na nowotwory. Wrocławski biobank, chce zebrać pulę próbek biologicznych, która pomoże w badaniach schorzeń sercowo-naczyniowych i autoimmunologicznych.

Data aktualizacji: 18.11.2019,
Opublikowano: 15.11.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej