Bilans dwulatka – co ocenia i jakie badania można przeprowadzić?

Fot: David De Lossy / gettyimages.com

Dwulatek powinien sprawnie się poruszać, znać i sprawnie wypowiadać co najmniej 20 słów, choć jest to czas, kiedy bardzo intensywnie uczy się kolejnych i wypowiada dwu-,trzywyrazowe zdania. Rozwój fizyczny, psychoruchowy i wiele innych ważnych elementów jest ocenianych podczas bilansu dwuletniego dziecka.

Dzieci odwiedzają pediatrę nie tylko w sytuacji pojawienia się objawów chorobowych, ale przede wszystkim w stanie zdrowia. Tzw. badania bilansowe są konieczne, by ocenić rozwój, wagę, wzrost dziecka i wychwycić w porę wszelkie nieprawidłowości. Jedno z badań bilansowych przeprowadza się u dwulatka, choć nowe standardy pediatryczne proponują przeprowadzanie badań bilansowych w wieku 1,5 roku i 3 lat.

Po co wykonuje się badanie bilansowe dwulatka?

Badanie bilansowe dwulatka, jak też dzieci w pozostałych przedziałach wiekowych, wykonuje się w następującym celu:

  • ocena rozwoju fizycznego,
  • ocena rozwoju psychoruchowego dziecka, czyli ocena tzw. kamieni milowych,
  • ocena umiejętności dziecka w zakresie mowy i zabawy,
  • zwrócenie uwagi na zachowanie dziecka, reakcje rodziców,
  • wywiad dotyczący niepokojących zachowań dziecka w domu, czyli np. nadpobudliwość,
  • wywiad obejmujący żywienie dziecka i sposoby odżywiania w rodzinie,
  • ocena radzenia sobie dziecka z potrzebami fizjologicznymi, umiejętność ich zgłaszania,
  • subiektywna ocena opieki i warunków socjoekonomicznych w domu,
  • zweryfikowanie niepokojących objawów, jakie zgłaszają rodzice dziecka.

Bilans dwulatka

Bilans dwulatka przeprowadza się w momencie ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia. Choć zachowuje się trzymiesięczny margines, jeśli chodzi o termin badania bilansowego. Przeprowadzane jest ono przez lekarza specjalizującego się w pediatrii bądź medycynie rodzinnej. Dziecko badane jest w obecności rodzica bądź prawnego opiekuna. Najlepiej, by badania bilansowe były przeprowadzane przez jednego lekarza, a wyniki badań skrupulatnie odnotowywane w książeczce zdrowia dziecka, szczególnie dotyczy to wzrostu czy wagi dziecka. Wyniki te powinny być nakreślane na siatki centylowe, co ułatwia wychwycenie jakichkolwiek nieprawidłowości w rozwoju. Dlatego też ważne jest, by na badanie bilansowe zawsze zabrać książeczkę zdrowia dziecka, zawierającą wszystkie informacje, łącznie z historią szczepień, a także wszelkie informacje z ewentualnych hospitalizacji dziecka.

Zobacz film: Jakie badania można wykonać u dziecka? Źródło: 36,6.

Badanie bilansowe trwa około 20 minut, choć oczywiście wszystko zależy od tego, czy dziecko współpracuje z lekarzem i lekarz ma możliwość sprawnie wykonać wszystkie pomiary. Badanie u dziecka w wieku 2 lat ma również na celu ocenić jego umiejętności, w czym pomagają zabawki, często umieszczane w gabinetach pediatrycznych.

Bilans dwuletniego dziecka zawiera wszystkie elementy badania pediatrycznego, choć często lekarz nie przeprowadza go krok po kroku według schematu. Wynika to z tego, że przy niektórych badaniach (np. ocenie chodu) dziecko musi współpracować, a więc wykonuje się je później, kiedy mały pacjent nabierze zaufania. Niektóre badania nie są też przyjemne, mogą rozzłościć dziecko, wobec czego zostawia się je na koniec.

Dziecko do badania bilansowego należy rozebrać. Gabinet powinien być tak przygotowany, by dziecko nie marzło, a lekarz mógł ocenić postawę i wiele innych elementów całościowo. Podczas badania zawsze należy ściągnąć dziecku pieluszkę, ponieważ ocena zewnętrznych narządów płciowych, szczególnie u dwuletnich chłopców, jest bardzo ważnym elementem badania pediatrycznego.

Normy badania bilansowego dwulatka

Lekarz podczas badania bilansowego przeprowadza szczegółowe badanie przedmiotowe, obejmujące motorykę dziecka, rozwój psychoruchowy. Badanie jest szczegółowe, oceniany jest każdy możliwy do zbadania element, począwszy od stanu uzębienia, po ocenę chodu czy długości kończyn. W przypadku dzieci nie ma jednego przedziału norm, np. dla wagi czy dla wzrostu dwulatka. Każdy pomiar nanosi się na siatki centylowe i dopiero wtedy szacuje się, czy dziecko ma prawidłową wagę bądź wzrost. W przypadku np. pomiaru ciśnienia tętniczego nanosi się pomiar również na odpowiednie tabele norm.

Podczas bilansu dwulatka wykonuje się specyficzne dla tego wieku testy. Pierwszym z nich jest pomiar długości kończyn dolnych, przeprowadzany celem wychwycenia nierozpoznanej wcześniej dysplazji stawów biodrowych. Badanie przeprowadza się taśmą krawiecką u dziecka leżącego na plecach. Mierzy się odległość pomiędzy szczytem krętarza większego kości udowej a szczytem kostki bocznej, a także między kolcem biodrowym przednim górnym a szczytem kostki przyśrodkowej.

Do testów przesiewowych u dwulatka zalicza się badanie słuchu. Ocenia się reakcję dziecka na dźwięki, wykonywanie poleceń. Ponadto lekarz zawsze pyta rodziców, czy dziecko reaguje na muzykę, na pytania i polecenia w domu. Drugim testem przesiewowym jest badanie wzroku, celem wykrycia u dwulatka zeza. Badanie ostrości wzroku wykonuje się dopiero po 4. roku życia.

Zobacz film: Szczepienie dzieci. Tak czy nie? Źródło: Stylowy Magazyn.



Data aktualizacji: 17.05.2018,
Opublikowano: 17.05.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej