Bilans 4-latka – na czym polega? Jakie badania są wykonywane?

Fot: Severin Schweiger / gettyimages.com

Bilans 4-latka pozwala na wychwycenie wczesnych zaburzeń rozwoju psychofizycznego dziecka. Ocenia się wzrost, wagę dziecka, wzrok, słuch, budowę ciała, jak również wszelkie odchylenia w standardowym badaniu przedmiotowym dziecka.

W wieku 4 lat wykonuje się badanie profilaktyczne, czyli tzw. bilans zdrowia dziecka. Podobny bilans dziecko przechodzi również w wieku 2 lat czy w wieku szkolnym. Bilans 4-latka wykonuje się w wieku 48 miesięcy, choć uznaje się za normę przeprowadzenie badania w czasie do 3 miesięcy przed ukończeniem 4 lat, jak i 3 miesiące po 4 urodzinach. Bilans zdrowia 4-latka przeprowadza pediatra w obecności rodzica. Podczas wizyty sprawdzane są waga i wzrost dziecka.

Po co wykonuje się bilans 4-latka?

Na badanie 4-latka rodzice powinni przynieść książeczkę szczepień oraz wszelkie informacje szpitalne o chorobach przewlekłych. Czas takiego badania wynosi około 20 minut. Podczas badania każdy pediatra powinien dostosować kolejność badań do dziecka. Stopniowo ocenia się stan zdrowia, odżywienie, postawę, proporcje ciała i wygląd skóry. Ponadto wykonuje się badania podstawowe mające na celu wykrycie podstawowych nieprawidłowości rozwoju dziecka.

Cele badania bilansowego 4-latka:

  • ocena rozwoju fizycznego, masy i wzrostu dziecka,
  • ocena rozwoju psychicznego dziecka,
  • ocena zachowania dziecka na co dzień, a także podczas wizyty. Ocenia się relacje rodziców z dzieckiem, kontakty z innymi dziećmi, zgłaszanie potrzeb fizjologicznych,
  • ocena sposobu odżywiania dziecka,
  • ocena funkcjonowania rodziny.

Elementy bilansu 4-latka

Jednym z elementów badania bilansowego 4-latka jest wywiad lekarski. Przebieg wywiadu jest uzależniony od tego, czy lekarz prowadzi dziecko od najmłodszych lat. Lekarz zwraca uwagę na przebyte choroby, hospitalizację, zabiegi, leki przyjmowane przez dziecko, dietę dziecka, suplementację witamin. Drugim elementem bilansu zdrowia dziecka jest badanie przedmiotowe.

Ocenia się rozwój psychoruchowy dziecka pod kątem motoryki, mowy, zdolności poznawczych czy relacji społecznych. Badanie przedmiotowe zawsze powinno zawierać również sprawdzenie uzębienia dziecka i higieny jamy ustnej. Dziecko w wieku 4 lat powinno być zmierzone i zważone. Powinno się rozebrać do badania. Sprawdzenie wzrostu u 4-latka przeprowadza się, ustawiając dziecko tyłem do ściany przy specjalnej taśmie. Wagę dziecka określa się z dokładnością do 0,1 kg. Waga, jak i wzrost dziecka nanoszone są na siatki centylowe i dopiero według nich oceniane.

Badania dodatkowe podczas bilansu 4-latka

W wieku 4 lat przeprowadza się badanie słuchu poprzez wydawanie poleceń słownych. W wieku 4 lat wykonuje się również badania przesiewowe w kierunku zeza, jak i zaburzeń ostrości wzroku. To ostatnie wymaga współpracy dziecka. Może być przeprowadzone za pomocą specjalnych tablic do badania ostrości wzroku dziecka.

Pediatra koniecznie musi zwracać uwagę na wady postawy czy statyczne wady kończyn dolnych, obejmujące np. koślawość stóp czy kolan. Już od pierwszych lat życia konieczne jest kontrolowanie ciśnienia tętniczego. Jest to dla dziecka dość nieprzyjemne badanie, dlatego powinno się je pozostawić na koniec.

U chłopców konieczne jest badanie w kierunku patologii jąder. Mimo wstydu, który pojawia się u dziecka, rodzice powinni wiedzieć, że kontrola narządów płciowych należy do obowiązków pediatry.

Jak powinna wyglądać dieta dziecka? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Czy dziecko powinno jeść słodycze? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Co jeszcze obejmuje badanie bilansowe?

Pediatra powinien pomóc rodzicom w zwróceniu uwagi na niektóre istotne problemy, które oni sami mogą przeoczyć. Na każdej wizycie bilansowej pediatra powinien przypomnieć rodzicom o niebezpieczeństwach związanych z danym wiekiem dziecka (upadek z wysokości), ryzyko połknięcia leków czy środków chemicznych. Bardzo ważne jest, by rodzice wykorzystali czas bilansu również na zapoznanie się z zasadami odżywiania dziecka. Już od pierwszych lat życia konieczne jest budowanie właściwych nawyków żywieniowych. To właśnie czas wczesnego dzieciństwa jest kluczowy dla rozwoju otyłości. Bardzo ważne jest, by rodzice zdali sobie sprawę z tego, jak ważna jest higiena jamy ustnej i walka z próchnicą.

Data aktualizacji: 03.01.2019,
Opublikowano: 02.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej