Białkomocz u dzieci, u dorosłych i w ciąży - objawy, przyczyny, leczenie.

Fot: Fotolia / fotolia.com

Białkomocz to patologiczna obecność białka w moczu. Konkretnie są to albuminy, główne białka krwi. Jeżeli bariera filtracyjna w nerkach działa prawidłowo, albuminy pozostają w naszym organizmie. Obecność tych protein w moczu świadczy o dysfunkcji nerek.

Istnieją różne rodzaje białkomoczu – podział jest podyktowany pochodzeniem choroby, jej charakterem lub ilością wydalanego białka. Najczęściej białkomocz jest jednym ze skutków poważnych schorzeń, takich jak cukrzyca, nadczynność tarczycy lub zapalenie kłębuszków nerwowych. Przewlekła choroba nerek może zakończyć się całkowitą niewydolnością (wyłączeniem wszelkich funkcji) tego narządu.

Białkomocz – przyczyny

Schorzeniami prowadzącymi bezpośrednio do białkomoczu są:

  • odmiedniczkowe zapalenie nerek wywołane przez bakterie, chlamydie, mikoplazmy, wirus HPV lub dwoinkę rzeżączki – oprócz białek do moczu przedostają się krwinki, zarówno czerwone (erytrocyty), jak i białe (leukocyty).
  • ostre lub przewlekłe kłębuszkowe zapalenie nerek, które objawia się obecnością krwi w moczu, gorączką, podwyższonym ciśnieniem krwi, bólami w lędźwi kręgosłupa oraz obrzękami twarzy i powiek.

Białkomocz jest dolegliwością spowodowaną przez inne choroby. Często pojawia się u diabetyków, osób z nadciśnieniem tętniczym oraz osób, u których problem pojawiał się w przeszłości w rodzinie. Białko w moczu jest oznaką pogarszania się wydolności nerek zarówno przy cukrzycy typu 1, jak i 2. Im gorszą pracę wykonują nerki, tym więcej albumin przedostaje się do naszego moczu. Podobna dysfunkcja nerek występuje w przypadku nadciśnienia tętniczego – należy kontrolować to schorzenie, gdyż w przeciwnym razie również może dojść do niewydolności jednego z najważniejszych narządów w naszym organizmie. Innymi chorobami, które prowadzą do białkomoczu mogą być zapalenie żyły nerkowej, nowotwory i toczeń rumieniowaty układowy.

Ryzyko białkomoczu jest też zależne od pochodzenia – według badań pięciokrotnie bardziej zagrożeni tym schorzeniem są Afroamerykanie, Indianie Ameryki Północnej, Latynosi i mieszkańcy wysp Pacyfiku. Jest to spowodowane częstszymi przypadkami nadciśnienia wśród przedstawicieli tych grup etnicznych. Europejczycy oczywiście nie mogą czuć się całkowicie bezpiecznie – poza schorzeniami do białkomoczu mogą też prowadzić otyłość i podeszły wiek.

Białkomocz – podział ze względu na pochodzenie

Liczba chorób prowadzących do białkomoczu doprowadziła do podziału tego schorzenia ze względu na pochodzenie. Rodzaje białkomoczu to:

  • białkomocz kłębuszkowy - powstaje w wyniku zwiększonego przesączania białek w kłębuszkach nerkowych, istnieje także dokładniejszy podział tego rodzaju białkomoczu ze względu na fazę dolegliwości: białkomocz selektywny (wczesne stadium zaawansowania) i nieselektywny (późne stadium zaawansowania),
  • białkomocz cewkowy – powstaje w wyniku zmniejszenia reabsorpcji w cewce nefronu drobnocząsteczkowych białek, jego przyczynami są wrodzone lub nabyte nefropatie śródmiąższowo-cewkowe, a także toksyczne uszkodzenia nefronów przez leki i jony ciężkich metali,
  • białkomocz mieszany kłębuszkowo-cewkowy – jest wynikiem połączonego działania dwóch powyższych procesów,
  • białkomocz przednerkowy (z przeładowania, przelewowy) – powstaje w wyniku choroby układowej i zwiększonej ilości drobnocząsteczkowych białek w osoczu, nadmiar protein jest następnie wydalany przez mocz,
  • białkomocz czynnościowy – powstaje w wyniku wzmożonego wysiłku fizycznego, stresu, gorączki lub przemarznięcia, jest stanem tymczasowym, który nie pochodzi od niewydolności nerek,
  • białkomocz ortostatyczny – powstaje w wyniku zbyt długiego przebywania w pozycji stojącej,
  • białkomocz zanerkowo–sekrecyjny – powstaje w wyniku nadmiaru białek fizjologicznie wydzielanych przez nerki.

Białkomocz – podział ze względu na ilość wydalanego białka

Innym podziałem białkomoczu jest poniższy, zależny od ilości wydalanego białka. Rodzajami takiego białkomoczu są:

  • znikomy – poniżej 500 mg białka na dobę,
  • mierny – 500-3500 mg białka na dobę,
  • znaczny – poniżej 3500 mg białka na dobę.

Białkomocz – objawy

W początkowej fazie rozwoju białkomocz nie wykazuje żadnych widocznych objawów. Z czasem jednak mocz staje się bardziej pienisty i pojawiają się obrzęki dłoni, stóp, brzucha oraz twarzy. Ostatecznym potwierdzeniem obecności białkomoczu są jednak dopiero badania moczu, które wykazują obecność albumin.

Białkomocz – leczenie

Białkomocz jest przypadłością, z którą możemy radzić sobie sami – należy utrzymywać właściwą masę ciała oraz nie należy przesadzać z wysiłkiem fizycznym. Osoby palące powinny jak najszybciej zerwać z nałogiem, z kolei diabetycy powinni być poddawani dokładniejszym kontrolom poziomu glukozy w organizmie. Warto też co jakiś czas przeprowadzać badania moczu i obserwować własne ciało. Jeżeli białkomocz jest spowodowany innymi wyżej wymienionymi schorzeniami dotykającymi nerki, należy kierować się zaleceniami lekarza.

Zobacz film: Operacja wycięcia nerki wraz z czopem żylnym. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 18.12.2017,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Czytaj więcej
7 korzyści z picia soku wiśniowego. Dobre wieści dla cukrzyków!

Lipiec to sezon na wiśnie. Słodko-kwaśne owoce z cierpką nutą są kwintesencją lata i mają mnóstwo wartości odżywczych. Spiesz się i zrób zapasy, z których przygotujesz przepyszny sok, który nie tylko wzmocni twoją odporność, ale też zadba o dobry i spokojny sen. Sprawdź, jakie jeszcze płyną korzyści z picia soku wiśniowego.

Czytaj więcej
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Furosemidum – mechanizm działania leku odwadniającego. Kiedy nie można go stosować?

Furosemid ma szereg zastosowań zarówno w lecznictwie ambulatoryjnym, jak i w leczeniu szpitalnym. Lek ten jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez chorych, warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach dotyczących stosowania furosemidum.

Czytaj więcej
Stulejka u dorosłego mężczyzny. Przebieg i sposoby leczenia.

Stulejka to zwężenie ujścia napletka uniemożliwiające jego zsunięcie przez główkę penisa. Nieleczona jest przyczyną stanów zapalnych i problemów z erekcją. Może też powodować infekcje dróg rodnych lub moczowych partnerki. Przy próbie ściągnięcia napletka mężczyzna odczuwa bardzo duży ból i ucisk.

Czytaj więcej
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Usunięcie prostaty – wskazania, rekonwalescencja i skutki operacji

Usunięcie prostaty jest konieczne w sytuacji, gdy doszło do przerostu tego narządu lub został on objęty procesem nowotworowym. Zabieg można przeprowadzić przy pomocy kilku metod. Technika jest dobierana przez lekarza odpowiednio do stanu pacjenta oraz objawów i stopnia zaawansowania choroby.

Czytaj więcej
Jakie są objawy dysforii klasycznej, płciowej i postkoitalnej? Leczenie tych zaburzeń

Dysforia to zaburzenie nastroju, które objawia się wybuchami złości, przygnębieniem, brakiem radości z życia i niskim poczuciem własnej wartości. Dysforia płciowa oznacza przynależność do innej płci. Natomiast dysforia postkoitalna jest stanem przygnębienia lub złości po kontakcie seksualnym. Leczenie tych stanów polega na psychoterapii, a w skrajnych przypadkach podaje się leki przeciwdepresyjne.

Czytaj więcej