Będą nowe obostrzenia. Zmiany obejmą między innymi działanie lokali gastronomicznych i noszenie maseczek

Getty Images/ reklamlar

Nowe obostrzenia pojawią się zarówno w strefie zielonej, jak i żółtej oraz czerwonej - poinformował podczas wtorkowej konferencji Adam Niedzielski. Sprawdź, co się zmieni.

W ubiegłym tygodniu dobowa liczba zakażeń koronawirusem w Polsce znacznie przekroczyła tysiąc. Od tego momentu przyrost zachorowań jest na zbliżonym i wysokim jak na nasz kraj poziomie. Aktualne dane podają, że już u 89962 osób zdiagnozowano infekcję SARS-CoV-2. Jednocześnie śmierć z powodu choroby wywoływanej przez ten patogen poniosło 2483 pacjentów. W związku z rosnącym zagrożeniem epidemiologicznym Ministerstwo Zdrowia postanowiło wprowadzić nowe obostrzenia.

Przeczytaj też: Raport specjalny o koronawirusie

Koronawirus w Polsce – nowe obostrzenia w strefie zielonej, żółtej oraz czerwonej

Najmniej zmian odczują mieszkańcy zielonej strefy. Na tych obszarach zostanie zmniejszony limit osób mogących uczestniczyć w zgromadzeniach czy weselach. Do tej pory można było organizować imprezy do 150 osób. Według nowych zasad granica ta będzie wynosiła 100.

Co zmieni się dla strefy żółtej? Na weselach czy zgromadzeniach będzie mogło spotkać się 75 osób – nie 100, jak do tej pory. Poza tym pojawia się obowiązek zakrywania nosa i ust także na wolnym powietrzu. Do tej pory takie reguły obowiązywały wyłącznie w strefie czerwonej.

W strefie czerwonej nowością jest ograniczenie działalności lokali gastronomicznych. Tego typu miejsca będą otwarte jedynie do godziny 22. Dlaczego? Jak twierdzi Adam Niedzielski, wraz z końcem sezonu są likwidowane ogródki, które zapewniały większe bezpieczeństwo, a także utrudniały rozprzestrzenianie się wirusa. A co z weselami i zgromadzeniami? W tym przypadku przepis nie ulega zmianie, a co za tym idzie, można zapraszać do 50 osób.

Przeczytaj też: Dlaczego nowych zakażeń ciągle przybywa i jak dalej potoczy się pandemia?

Koronawirus – jak się przed nim chronić?

Z całą stanowczością podkreślam, że stosowanie reguły "DDM", czyli dezynfekcja, dystans, maseczki, to jest mechanizm społecznej odpowiedzialności, który pozwala bronić się skutecznie przed eskalacją pandemii 

- wyjaśniał szef resortu zdrowia.

Eksperci nie mają również wątpliwości, że w czasie pandemii należy szczepić się przeciwko grypie. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie lekarzom odróżnić objawy COVID-19. Niestety na szczepionkę przeciwko SARS-CoV-2 musimy jeszcze zaczekać.

Od kiedy nowe obostrzenia?

Szef resortu zdrowia przekazał, że nowe obostrzenia wejdą w życie "poprzez rozporządzenie, które będzie przygotowane w tym tygodniu".

Taki jest pakiet działań w związku z obserwowaną w ostatnich dwóch tygodniach eskalacją pandemii

- podsumował Niedzielski.

Źródło: TVN24

Data aktualizacji: 30.09.2020,
Opublikowano: 29.09.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej