Baroreceptory – działanie, funkcje, stymulacja

Fot. Hero Images / Getty Images

Baroreceptory odgrywają bardzo ważną rolę w regulowaniu ciśnienia tętniczego i mają pośredni wpływ na serce. Odruch z baroreceptorów wykorzystywany jest w praktyce klinicznej, np. podczas próby Valsalvy.

Baroreceptory to receptory zlokalizowane w naczyniach tętniczych, przede wszystkim w łuku aorty, tętnicy szyjnej wewnętrznej czy zatoce tętnicy szyjnej, które odpowiadają za stały poziom ciśnienia krwi. Baroreceptory, które znajdują się w tętnicach szyjnych i aorcie, to główny element utrzymujący równowagę pomiędzy działaniem układu nerwowego a sercowo-naczyniowego. Ich właściwe działanie i odpowiednia czułość wpływają na wartości ciśnienia tętniczego i pośrednio na właściwą pracę serca.

Czym są baroreceptory?

Baroreceptory mają za zadanie przekazać do ośrodkowego układu nerwowego informacje o zmianie wartości ciśnienia tętniczego. Pod wpływem wzrostu ciśnienia tętniczego baroreceptory wysyłają do ośrodkowego układu nerwowego dużą ilość bodźców, co powoduje, że przez odśrodkowe włókna nerwowe nadawane są sygnały o konieczności zmniejszenia napięcia mięśni gładkich tętnic. Dzięki temu naczynia mogą się rozszerzyć i wstępnie unormować ciśnienie tętnicze. Kiedy ciśnienie krwi jest niskie, baroreceptory wysyłają impuls do ośrodkowego układu nerwowego, by z kolei mięśnie gładkie zwiększyły napięcie. Wszystko to przebiega za pośrednictwem nerwu błędnego, który wpływa nie tylko na napięcie czy rozszerzenie mięśni gładkich naczyń krwionośnych, ale też na pracę serca, ponieważ pobudzony lub zahamowany zostaje układ współczulny. Dzięki baroreceptorom organizm utrzymuje stałe wartości ciśnienia tętniczego krwi, zarówno kiedy człowiek leży, jak i kiedy stoi. Jednak funkcje baroreceptorów czy ich czułość mogą ulec upośledzeniu.

Kiedy warto udać się na wizytę do kardiologa? Zobaczcie sami:

Zobacz film: Kiedy warto umówić się na wizytę do kardiologa? Źródło: 36,6

Zaburzenia funkcji baroreceptorów

Różne choroby upośledzające układ sercowo-naczyniowy mogą wpływać na zaburzenie funkcji baroreceptorów, ze względu na zmniejszenie hamowania układu przywspółczulnego w organizmie człowieka i zaburzenie równowagi pomiędzy nerwem błędnym i całym układem współczulnym a sercem. Istnieje wiele metod do oceny funkcji baroreceptorów, a właściwie oceny ich czułości. Należą tu metody inwazyjne:

  • metoda z podaniem fenylefryny,
  • metoda z podaniem nitrogliceryny czy nitroprusydku sodu;

oraz nieinwazyjne:

Inwazyjne metody oceny czułości baroreceptorów są niedoceniane w praktyce klinicznej, natomiast wykorzystuje się nieinwazyjne metody, jak próbę Valsalvy czy masaż zatoki szyjnej w warunkach pomocy w zaburzeniach rytmu serca, np. w częstoskurczu komorowym z wąskimi załamkami QRS w zapisie EKG. Próba Valsalvy, wykonywana przedszpitalnie, może być przeprowadzona w ten sposób, że każe się choremu dmuchnąć w strzykawkę 20 ml tak, by przesunął tłok strzykawki. Jest to oczywiście niemożliwe, jednak pośrednio dochodzi do stymulacji naczyń i baroreceptorów przez wzrost ciśnienia wewnątrzpiersiowego i zwolnienie czynności serca.

Wpływ baroreceptorów na serce

Wyrażenie „baroreceptory serca” jest błędne, ponieważ baroreceptory, jak już wcześniej powiedziano, nie występują w sercu, lecz w naczyniach tętniczych, jak tętnica szyjna i aorta. Jednak baroreceptory wpływają pośrednio na serce. Przebiega to w ten sposób, że baroreceptory wysyłają sygnał do ośrodkowego układu nerwowego poprzez nerw błędny, a konkretnie do jądra pasma samotnego w rdzeniu przedłużonym, że spada ciśnienie tętnicze. Dochodzi do 2 zasadniczych odruchów:

  • wzrost napięcia mięśni gładkich i tym samym zwężenie żył i tętniczek, co zwiększa obwodowy opór naczyniowy,
  • stymulacja serca poprzez wzrost rzutu serca i wzrost częstości rytmu serca, co powoduje wzrost rzutu serca.

Efektem tych dwóch mechanizmów jest wzrost ciśnienia tętniczego.

Data aktualizacji: 17.01.2019,
Opublikowano: 17.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Uczucie ciężkości w klatce piersiowej – przyczyny

Ból, ciężkość w klatce piersiowej, problem z oddechem to dolegliwości, które wywołują lęk i wymagają znalezienia przyczyny. Ich powodem może być poważny problem zdrowotny, a także zaburzenia lękowe, stres, a nawet zbyt obfity posiłek. Uczucia ciężkości w klatce piersiowej nie należy bagatelizować.

Czytaj więcej
Jakie są objawy stanu przedzawałowego? Co robić, gdy wystąpią?

Zawał serca może dawać charakterystyczne objawy, choć nie zawsze. Stan przedzawałowy poprzedza bezpośrednio nieodwracalne obumieranie i martwicę komórek mięśnia sercowego, dlatego odpowiednia diagnostyka może zapobiec jego konsekwencjom jakim jest zawał serca. 

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Cichy zawał serca – czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć?

Zawał serca nie zawsze daje książkowe objawy. Cichy zawał dotyczy przede wszystkim chorych na cukrzycę oraz kobiet. Trudno go rozpoznać, co powoduje, że gorsze jest rokowanie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Czytaj więcej
Grillowane mięso może szkodzić sercu

Polacy kochają grillowane i smażone jedzenie. Niestety kolejne badania pokazują, że taka obróbka - zwłaszcza mięsa - może być niebezpieczna dla serca i całego układu krążenia.

Czytaj więcej
Czym jest kardiowerter-defibrylator serca? Wskazania do wszczepienia

Kardiowerter-defibrylator jest urządzeniem, które wszczepia się pacjentom w celu przywrócenia rytmu zatokowego w momencie wystąpienia arytmii zagrażającej życiu. Wskazaniem do zastosowania tego rodzaju leczenia jest ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci sercowej. Kardiowerter-defibrylator składa się z baterii i elektrody.

Czytaj więcej
Wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) - jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Udar krwotocznego (wylew krwi do mózgu) jest wynikiem przerwania struktur naczyń krwionośnych. Jego bezpośrednią przyczyną może być pęknięcie tętniaka lub nadciśnienie tętnicze. Konsekwencją wylewu krwi do mózgu jest zniszczenie okolicznych tkanek, co jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu człowieka. W zależności od obszaru krwawienia wylew może dawać różne objawy, m.in.: intensywny ból głowy, drgawki, nudności i wymioty, a nawet utratę świadomości.

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej
Skala GRACE a zawał serca typu STEMI lub NSTEMI

Skala GRACE pozwala na punktową ocenę pacjenta po zawale, biorąc pod uwagę wiele czynników wpływających na wzrost śmiertelności tych chorych. Wynik wyliczany jest m.in. za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej przy hospitalizacji, jak i przy wypisie.

Czytaj więcej
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania

Na zespół Fallota składają się aż cztery wady serca. Tetralogia Fallota objawy daje u noworodków i wieku niemowlęcym. Mogą być to m.in. sine (lub różowe) zabarwienie skóry, problemy z oddychaniem i zwiększona męczliwość podczas czynności wymagających wysiłku.

Czytaj więcej