Bakterie w pochwie – rodzaje, objawy. Czy wymagają leczenia?

Fot: pathdoc / fotolia.com

Bakterie w pochwie mogą nie dawać żadnych objawów, przez co nie wymagają leczenia. Objawowe zapalenie pochwy musi być leczone. Szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży, u których zakażenia pochwy mogą dawać liczne powikłania okołoporodowe.

Pochwa, ze względu na panujące w niej warunki, stanowi doskonałe środowisko dla rozwoju drobnoustrojów. Warunki te to: stała temperatura, duża wilgotność, utrudniony dopływ tlenu i znajdujące się substancje odżywcze. Liczne mechanizmy obronne zapobiegają rozwojowi bakterii chorobotwórczych w pochwie.

Bakterie w pochwie

W warunkach prawidłowych większość flory bakteryjnej przedsionka pochwy stanowią pałeczki kwasu mlekowego, czyli Lactobacillus vaginalis. Są to bakterie warunkujące odpowiednie pH w pochwie i główna bariera ochronna. Każde inne bakterie stanowią patologiczną florę dla pochwy. Wiele jest przyczyn dostania się chorobotwórczych bakterii, np. Escherichia coli (E. coli), do przedsionka pochwy. Przede wszystkim winą zakażeń bakteryjnych jest nieodpowiednia higiena osobista partnerów seksualnych. Jest to główna droga zakażeń narządów płciowych. Jako kolejną przyczynę, bezpośrednio związaną z anatomią kobiety, podaje się nieprawidłową higienę po skorzystaniu z toalety. Należy bowiem podcierać się od przodu ku tyłowi, by nie przenosić bakterii z ujścia odbytu do okolicy pochwy.

Dużym czynnikiem ryzyka występowania patologicznych drobnoustrojów jest antybiotykoterapia. Sprzyja ona niszczeniu fizjologicznej flory bakteryjnej, a tym samym zostaje uszkodzona naturalna bariera ochronna.

Bakterie chorobotwórcze poprzez wyparcie pałeczek kwasu mlekowego sprzyjają zmianie pH pochwy, co dodatkowo pogłębia zakażenie. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży. Obserwuje się sporą zależność pomiędzy dietą a składem fizjologicznej flory bakteryjnej i pH w obrębie układu moczowo-płciowego. W ciąży obserwuje się fizjologiczny wzrost odczynu pH pochwy. Dlatego też mają one dużą tendencję do zapaleń okolic płciowych.

Bakteryjne zapalenie pochwy

Jeśli pochwa zostanie zasiedlona przez patologiczne bakterie, może dojść do bakteryjnego zapalenia pochwy. Najczęściej ma ono przebieg bezobjawowy. Jeśli jednak objawy wystąpi,ą należą do nich szarobiałe, niezbyt obfite upławy o dość nieprzyjemnym zapachu nieświeżych ryb. Do niedawna patologiczne bakterie w pochwie uznawane były za nic nieznaczące zjawisko, chyba że wywoływały objawy. Okazało się jednak, że nieprawidłowa flora bakteryjna pochwy podwyższa ryzyko zakażenia HIV i innymi chorobami. Utrzymujący się bowiem stan zapalny powoduje zwiększone ukrwienie pochwy i wzrost ilości komórek, do których HIV ma powinowactwo.

Skutki obecności bakterii w pochwie

Jeśli w pochwie zasiedlą się bakterie patologiczne, jak E. coli czy enterokoki, mogą one wtórnie wywołać zapalenia układu moczowo-płciowego. Są szczególnie niebezpieczne w ciąży, ponieważ sprzyjają wystąpieniu powikłań okołoporodowych w postaci: zakażeń wewnątrzmacicznych, przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego, porodu przedwczesnego czy niedotlenienia okołoporodowego.

Leczenie bakterii w pochwie

Bakteryjne zapalenie pochwy jest jednostką chorobową, którą można w zupełności wyleczyć. W tym celu stosuje się antybiotyki doustne lub dopochwowe. Można wykorzystać w leczeniu metronidazol bądź klindamycynę.

Zobacz film: Grzybica pochwy w ciąży. Objawy i leczenie. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 28.05.2018,
Opublikowano: 28.05.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
25 mln zł na szukanie przyczyn endometriozy 

Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu.  Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą. 

Czytaj więcej
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Jaką bieliznę wybrać? Tych majtek lepiej nie nosić

Na zdrowie kobiecych części intymnych wpływa wiele czynników. Wśród nich są nie tylko właściwa higiena, czy dieta, ale także odpowiednio dobrana bielizna. Jaka jest najbezpieczniejsza?  

Czytaj więcej
Korekta biustu na NFZ. Co trzeba wiedzieć o operacji i jak przygotować się do zabiegu?

Każda kobieta, która nie jest zadowolona ze swojego biustu może poddać go operacji. Jednak tylko te panie, którym on utrudnia życie mogą wykonać zabieg na NFZ. Jakie trzeba spełniać warunki, aby za operację zapłacił fundusz? Jak przygotować się do zabiegu i o czym trzeba pamiętać przed i po zabiegu?

Czytaj więcej
Ta kobieta ma 100 lat i nadal pracuje. Jak wygląda jej dieta? 

Jak dożyć 100 lat i mieć energię do pracy? Odpowiedzi na te pytania zna Hilda Jaffe. Amerykanka swoją długowieczność zawdzięcza nie tylko genom.

Czytaj więcej
Objawy zawału serca u kobiet – czy różnią się od tych u mężczyzn?

Objawy zawału serca u kobiet mogą różnić się od ogólnie uznawanych, typowych symptomów zawału mięśnia sercowego. Częściej pojawiają się objawy nieswoiste zawału serca w postaci duszności, uczucia pieczenia w klatce piersiowej, bólu ramion czy po prostu osłabienia.

Czytaj więcej
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?

Brak snu jest dość powszechnym problemem, z niektórych szacunków wynika, że dotyczy nawet co trzeciego dorosłego człowieka. Jego skutki mogą być bardzo poważne, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przeprowadzone na zwierzętach eksperymenty wykazały, że bezsenność prowadzi do śmierci.

Czytaj więcej