Bakterie jelitowe mogą chronić przed chorobami serca
KATERYNA KON/SCIENCE PHOTO LIBRARY/getty images
Naukowcy z Ohio State University dowiedli, że aktywność szczepu bakterii Eubacterium limosum może pozytywnie wpływać na zdrowie serca, zmniejszając ryzyko wystąpienia wszelkich chorób.
Badacze z Ohio State University twierdzą, że ich odkrycie może zostać wykorzystane w przyszłości do opracowania nowatorskich terapii. Dlaczego? Naukowcy przeanalizowali, w jaki sposób metaboliczne procesy bakterii jelitowych mogą być powiązane z chorobami serca. Okazało się, że aktywność jednego ze szczepów bakterii, dokładnie Eubacterium limosum, wpływa na zmniejszenie produkcji związku chemicznego, który bierze udział w rozwoju miażdżycy tętnic.
Jak działają bakterie?
Amerykańscy badacze sądzą, że pozytywne działanie bakterii jest związane z enzymem MtcB. Białko to odpowiada za demetylację, czyli usuwanie specyficznych molekuł (grup metylowych) z DNA, dzięki czemu zmienia się struktura lub funkcjonowanie związku chemicznego. Szczepy bakterii Eubacterium limosum przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka chorób kardiologicznych dzięki reakcji z l-karnityną. Dzięki temu l-karnityna zostaje wykluczona z produkcji trimetyloaminy, czyli związku chemicznego, który bierze udział w procesie zatykania naczyń krwionośnych.
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć?
Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.
W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby?
Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?
Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje?
Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?