Badanie piersi – jak wykonać je samodzielnie? Kiedy pójść na USG?

Fot.: Lars Zahner / stock.adobe.com

Badanie piersi powinno się wykonywać regularnie i samodzielnie w domu. Badaniem pozwalającym sprawdzić charakter zmiany wykrytej podczas samobadania jest z kolei USG. Może być ono wykonane również w ciąży.

Badanie piersi jest koniecznym elementem profilaktyki chorób nowotworowych piersi, ponieważ wczesne wykrycie zmian warunkuje większe możliwości terapeutyczne i mniejsze ryzyko wystąpienia konieczności amputacji piersi, a przede wszystkim lepsze rokowanie.

Samodzielne badanie piersi

Samodzielne badanie piersi w domu jest najlepszą metodą wczesnej diagnostyki. Oczywiście badanie piersi przez ginekologa można uznać za bardziej wiarygodne, jednak mała częstotliwość, z jaką kobieta chodzi do tego specjalisty, może spowodować, że zmiana będzie wykryta zbyt późno. Tak naprawdę jedynie kobiety w ciąży pozostają pod częstą kontrolą lekarza ginekologa. Jeśli kobieta nie ma wyraźnych problemów z miesiączkowaniem itp., z pewnością nie udaje się na wizytę częściej niż raz na rok. Dlatego każda kobieta powinna potrafić wykonać samodzielne badanie w domu, by szybko zdiagnozować niepokojące zmiany w piersiach.

Zobacz także: Profilaktyka jest najważniejsza. Zobacz, jak prawidłowo badać piersi.

Zobacz film: Samobadanie piersi - instruktaż. Źródło: 36,6

Wykonując badanie piersi w domu, należy obejrzeć obie piersi przed lustrem w trzech pozycjach – z opuszczonymi rękami wzdłuż ciała, przy ułożeniu dłoni na biodrach i przy założeniu kolejno jednej i drugiej ręki za głowę w kierunku przeciwległej łopatki. Podczas obserwacji należy zwrócić uwagę na: symetrię i wszelkie wyniosłości, wygląd skóry (ewentualną obecność pomarańczowej skórki, zaciągnięć skóry, zmian w zabarwieniu), możliwy wyciek z brodawki, zmianę wyglądu brodawki, a także wygląd okolic pach i stref nad- i podobojczykowej, gdzie można dostrzec niepokojące wyniosłości, będące oznaką powiększenia węzłów chłonnych.

Po obserwacji należy przystąpić do badania palpacyjnego. Wykonuje się je ręką przeciwną do badanej piersi, za pomocą całej dłoni, a nie tylko np. opuszków palców. Obmacywanie przeprowadza się w takich samych trzech pozycjach jak przy oglądaniu, a jeśli piersi są duże, można przeprowadzić badanie również w pozycji leżącej, co ułatwia wyczucie niektórych głębszych zmian. Badanie samodzielne piersi wykonuje się okrężnymi ruchami od brodawki ku zewnątrz, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aż do dołów pachowych. To, na co należy zwrócić uwagę, to spoistość piersi, obecność zmian guzowatych, bolesność, a także różnice pomiędzy obiema piersiami. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Kiedy wykonać badanie piersi?

Badanie palpacyjne najlepiej wykonać kilka dni po krwawieniu miesiączkowym. Jeśli chodzi o kobiety po menopauzie, może być to dowolny dzień miesiąca. Ważne, by przynajmniej raz w miesiącu wykonać samodzielne badanie piersi.

Zobacz także: Niektórych nowotworów można uniknąć. Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi raka piersi?

Zobacz film: Czynniki zachorowań na raka piersi? Źródło: 36,6

Badanie piersi u lekarza

Wizytę u lekarza ginekologa powinna odbywać kobieta raz do roku. Podczas każdej lekarz powinien zbadać piersi, również poprzez oglądanie i palpację. W razie wątpliwości zaleca dodatkowe badania obrazowe – ultrasonografię (USG) lub mammografię. Niekiedy konieczne jest wykonanie biopsji celem określenia charakteru zmiany. Kobiety w ciąży mają częstsze badanie piersi, ze względu na zmiany związane z samą ciążą. Pod szczególnym nadzorem powinny być kobiety, u których w rodzinie wystąpiły przypadki nowotworów piersi, a także kobiety stosujące hormonalną terapię zastępczą opartą na estrogenach lub tabletki antykoncepcyjne na bazie estrogenów.

USG piersi – na czym polega?

USG jest najprostszym obrazowym badaniem pozwalającym uwidocznić tkanki gruczołu piersiowego z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych. Badanie polega na przesuwaniu głowicy po piersi. Wynik badania jest dostępny od razu, w przeciwieństwie do badania mammograficznego, na którego wyniki należy czekać. USG to badanie pozwalające na ocenę zmian niewidocznych w mammografii, różnicujące torbiele i zmiany lite. U kobiet przed 35. rokiem życia piersi mają budowę spoistą, mają więcej tkanki gruczołowej niż tłuszczowej, stąd w diagnostyce zmian sprawdza się bardziej USG niż mammografia. Ponadto badanie to może być bezpiecznie wykonane w ciąży w przeciwieństwie do mammografii, ponieważ nie wykorzystuje szkodliwego promieniowania. USG piersi przeprowadzane jest w pozycji leżącej z rękami założonymi za głowę.

Zobacz także: Samobadanie piersi to za mało. Jakie badania pomagają wcześnie wykryć raka piersi?

Zobacz film: Badania przesiewowe w kierunku wykrycia raka piersi. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 05.03.2019,
Opublikowano: 26.06.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

patrycja 23.06.2020r.

rekawiczka femiglowe bardzo dobrze sprawdza się do samobadania piersi w domu.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej