Badanie obrazowe tarczycy - jak wygląda?

Fot. Profesor Krzysztof Łabuzek bada tarczycę / x-news.pl

Chora tarczyca to bardzo częsty problem. Aby ocenić funkcjonowanie organu należy wykonać nie tylko badania krwi. Lecz także badanie obrazowe tarczycy. Na USG będzie widać, w jakim stanie jest narząd - czy toczy się w nim stan zapalny, który może odpowiadać za problemy ze zdrowiem. Przekonajcie się, jak wygląda takie badanie i co może powiedzieć o naszym zdrowiu. 

Mężczyźni nie są najlepszymi obserwatorami własnego ciała, co może im przysporzyć problemów ze zdrowiem. Pierwszymi objawami chorej tarczycy będą: suchość skóry, przybywanie lub utrata masy ciała, wypadanie włosów... Poza tym bardzo ważne jest samopoczucie - chora tarczyca daje o sobie znać apatią, niechęcią do aktywności - może nawet przypominać objawy depresji.

W programie 36,6 °C profesor Krzysztof Łabuzek zapoznał się z wynikami jednego z pacjentów. Przypomniał jednocześnie, że tarczycę zawsze należy obejrzeć, czyli przeprowadzić badanie obrazowe, ultrasonograficzne. Dopiero na jego podstawie (i na podstawie badań krwi) można wdrożyć odpowiednie leczenie. 

Zobaczcie, co profesor zaproponował choremu:

Zobacz film: Profesor Krzysztof Łabuzek przeprowadza badanie obrazowe tarczycy. Źródło: 36,6

Choroba Haschimoto

Wśród najczęściej spotykanych objawów choroby Hashimoto występują: występowanie wola tarczycowego lub zanik tarczycy, niedoczynność tarczycy, ciągłe zmęczenie, senność, przybieranie na wadze, wysoki poziom cholesterolu, kłopoty z koncentracją i pamięcią, objawy psychiczne m.in. depresja, zmienne nastroje, złe samopoczucie psychiczne, wysuszona skóra, suche, wypadające włosy, stałe uczucie zimna, zaparcia, zaburzenia miesiączkowania, problemy z zajściem w ciążę, bóle mięśni i stawów.

Objawów jest dużo, jednak są one bardzo niespecyficzne. W celu potwierdzenia choroby należy przede wszystkim zbadać tarczycę oraz wykonać badania krwi w celu oznaczenia poziomu hormonów - poziomu hormonu TSH oraz przeciwciał przeciwtarczycowych anty-TPO we krwi. Chorobę Hashimoto należy leczyć. Warto także wdrożyć odpowiednią dietę, która jest kluczowa przy walce z chorobą tarczycy. 

Polecamy: Objawy i sposób leczenia choroby Hashimoto. Dieta wspomagająca leczenie

Zobaczcie, jak wygląda badanie obrazowe tarczycy u dziecka. Profesor Krzysztof Łabuzek zaprosił na stół 13-letniego Macieja:

Zobacz film: Profesor Łabuzek przeprowadza badanie obrazowe tarczycy u 13 letniego Macieja. Źródło: 36,6

Chora tarczyca, hormony a samopoczucie

Problemy z tarczycą miał Rafał Maślak. Znany celebryta zdecydował się opowiedzieć w programie  36,6 °C więcej o swojej przypadłości. Okazuje się, że jego stan był bardzo zły - wymagał bardzo poważnej terapii. Przez zaburzenia hormonalne miał nie tylko problemy z wagą. Z czym jeszcze? Zobaczcie, co powiedział o swojej chorobie:

Zobacz film: Rafał Maślak o chorobie tarczycy. Źródło: 36,6



Data aktualizacji: 28.03.2019,
Opublikowano: 27.03.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej