Badanie HCV – ochrona przed zapaleniem wątroby typu C

Fot: GettyImages /AndrewBrookes

Badanie HCV pozwala ustrzec się przed poważnym wirusem, który wywołuje zapalenie wątroby typu C, a w efekcie prowadzi do marskości wątroby lub przyczynia się do rozwoju nowotworu wątrobowokomórkowego.

Badanie na obecność wirusa zapalenia wątroby typu C (HCV, hepatitis C virus) nie jest drogie, natomiast najczęściej zostaje ono zlecone przez lekarza. Kobiety w ciąży obowiązkowo kieruje na nie ginekolog.

Na czym polega badanie HCV?

Badanie HCV polega na teście obecności w organizmie człowieka wirusa wywołującego wirusowe zapalenie wątroby, czyli inaczej żółtaczkę typu C (WZW C). Wirus ten określa się mianem cichego zabójcy, ponieważ zarażenie nim często nie daje żadnych objawów. Może się rozwijać w utajeniu przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt, lat. Najczęściej wykrywa się go podczas innych badań, zupełnie przypadkowo albo gdy dochodzi do marskości lub nowotworu wątroby. Niestety, statystycznie wirus HCV wywołuje aż 60% przypadków raka wątroby. Istnieją natomiast skuteczne metody leczenia WZW C, tyle tylko, że najpierw konieczne jest wykrycie wirusa. Dlatego badanie HCV zaleca się nawet w ciąży. Wykonywane jest ono na podstawie pobranej próbki krwi żylnej. Na teście metodą jakościową oznaczane są przeciwciała anty-HCV, które informują o aktualnym lub przeszłym kontakcie z wirusem.

Kto powinien wykonać badanie HCV?

Badanie HCV potrafi ustrzec przed poważnymi konsekwencjami zakażenia wirusem, którym zarazić się można przez krew i inne płyny ustrojowe. Niestety do zakażenia wystarczy nieopatrzne skaleczenie podczas wykonywania manicure niesterylnymi narzędziami. Dlatego lekarze przestrzegają, aby zwracać uwagę na higienę w studiach tatuażu, gabinetach lekarskich i kosmetycznych. Badanie na anty-HCV zaleca się przede wszystkim osobom, które:

  • wielokrotnie były leczone w warunkach szpitalnych (w grupie najwyższego ryzyka znajdują się pacjenci po zabiegach operacyjnych),
  • przechodziły gastroskopię, kolonoskopię, bronchoskopię,
  • przeszły ekstrakcję zęba lub miały wykonywane implanty,
  • przed 1992 rokiem miały przetaczaną krew lub przyjmowały preparaty krwiopodobne,
  • usuwały znamiona lub brodawki,
  • regularnie korzystają z usług w gabinetach kosmetycznych i fryzjerskich (szczególnie, jeśli zaniepokoił je poziom sanitarny przestrzeni, w której wykonywane były usługi) lub miały robiony makijaż permanentny,
  • miały wielu partnerów seksualnych,
  • zażywały narkotyki dożylnie lub donosowo (choćby tylko raz),
  • mają nieprawidłowe wyniki prób wątrobowych.

HCV – badanie w ciąży

Badanie HCV w ciąży jest obowiązkowe, skierowanie na nie wystawia lekarz ginekolog. Najlepiej wykonać je do 10. tygodnia ciąży, a następnie powtórzyć pod koniec ciąży. Badanie jest całkowicie bezpieczne dla ciężarnych. Warto pamiętać, że dodatni wynik testu HCV nie oznacza, że wzrasta ryzyko wad wrodzonych u płodu, natomiast może zdarzyć się, że wirus zostanie przeniesiony na dziecko. Test jest ważny, ponieważ w przypadku stwierdzenia obecności wirusa ciąża prowadzona jest dość niestandardowo. Przede wszystkim konieczna jest opieka poradni chorób zakaźnych i dalsza diagnostyka. Również dziecko powinno zostać szczegółowo zdiagnozowane pod kątem zakażenia. Leczenie można rozpocząć dopiero w momencie, gdy diagnoza zostanie w pełni potwierdzona.

Badanie HCV – czy trzeba być na czczo?

Badanie HCV jest tak rozpowszechnione, że można je wykonać niemal w każdym laboratorium w Polsce. Nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Wykonuje się je na podstawie próbki krwi żylnej. Bycie na czczo przy badaniu HCV nie jest wymagane, więc można je wykonać właściwie o każdej porze dnia.

HCV – wyniki badań krwi

Badanie krwi w kierunku HCV daje odpowiedź na pytanie o obecność w organizmie przeciwciał anty-HCV. Badanie nie odpowiada więc jednoznacznie na pytanie o obecność wirusa w organizmie. Pozytywny wynik testu informuje jedynie, że pacjent miał kontakt z wirusem i to doprowadziło do wykształcenia się przeciwciał. Nie jest to jednak równoznaczne z obecnością HCV w organizmie. Wynik pozytywny zmusza więc do przeprowadzenia dalszej diagnostyki w kierunku WZW typu C. Wykonanie tekstu jest kluczowe, ponieważ sam wirus przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Choć do badania w tym kierunku mogą skłonić objawy, takie jak:

  • niewytłumaczalne osłabienie;
  • zmęczenie organizmu;
  • nieuzasadnione zmniejszenie masy ciała.

Warto pamiętać, że badania nie należy wykonywać bezpośrednio po możliwym zakażeniu. Jeśli podczas wizyty w salonie klienta została skaleczona cążkami, co do których nie ma pewności, że były właściwie odkażone, powinna zgłosić się na badanie HCV nie wcześniej niż 2 tygodnie po zaistniałej sytuacji. Dla większej pewności i wiarygodności wyników można poczekać z wykonaniem testu nawet miesiąc. Bezpośrednio po zakażeniu wirus może nie dać żadnych objawów, nie zawsze ujawnia się w badaniu.

Zobacz wideo: Pierwszy w Polsce jednoczesny przeszczep serca i wątroby.

Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. Projekt „Zapobieganie zakażeniom HCV”, https://gis.gov.pl/wp-content/uploads/2018/04/załącznik-HCV-prezentacja-Epidemiologia-i-diagnostyka.pdf.

2. Poradnik o HCV, http://hcv.pzh.gov.pl/Repository/PORADNIK_O_HCV.pdf.

Data aktualizacji: 04.11.2021,
Opublikowano: 06.11.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej