Badanie fT4 i fT3 – normy hormonów tarczycy i odczytywanie wyników

Fot: anyaberkut / stock.adobe.com

Gdy wolna tyroksyna (fT4), wolna trójjodotyronina (fT3) i tyreotropina (TSH) są w normie, praca tarczycy jest prawidłowa. Badania fT4 i fT3 wykonuje się, gdy poziom TSH jest zbyt niski lub zbyt wysoki. Może to oznaczać nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Są to badania dodatkowe.

Do prawidłowej pracy tarczycy niezbędny jest jod. Ten pierwiastek pozawala gruczołowi produkować tyroksynę oraz trójjodotyroninę. Niedobór jodu może skutkować zbyt małym przetwarzaniem tyroksyny, na skutek czego pojawia się wole. Skutkiem niedoboru jodu są też problemy z płodnością, a u dzieci – wolniejszy rozwój fizyczny oraz wzrost w okresie dojrzewania, a także problemy w nauce.

Co to jest fT4, fT3 i TSH? U kogo i po co wykonuje się badania hormonów tarczycy?

Przysadka mózgowa produkuje tyreotropinę (TSH),  a tarczyca - trójjodotyroninę (T3) oraz tyroksynę (T4). Są to hormony mające ogromny wpływ na organizm, m.in. odpowiadają za rozwój oraz działanie układu nerwowego, metabolizm białek, tłuszczów i węglowodanów i oddziałują na układ kostny, mięśniowy, wzrost i rozwój tkanek. W badaniu oznacza się wolne hormony tarczycy, czyli takie, które nie wiążą się z białkami po opuszczeniu gruczołu. Są to wolna tyroksyna oznaczana jako fT4 oraz wolna trójjodotyronina – fT3.

Badanie fT4 oraz innych hormonów tarczycy przeprowadza się u osób, które chorują na niedoczynność lub nadczynność tego gruczołu, a także wtedy, gdy podejrzewa się zaburzenia w jego pracy. Test wykonuje się z krwi. Przygotowanie do badania fT3 i fT4 polega na wstrzymaniu się od jedzenia przez 12 godzin przed pobraniem próbki krwi – osoba badana powinna być na czczo, a krew pobiera się rano. Używa się krwi żylnej.

Zobacz film: Jak wygląda tarczyca zdrowa i z Hashimoto. Źródło: 36,6

Normy fT3 fT4, TSH, normy fT4 w ciąży

Wyniki badań fT4, fT3 i TSH powinny mieścić się w normie niezależnie od wieku i płci. Norma fT4 to od 10 do 25 pikomoli na litr (pmol/l). Dla fT3 wynik prawidłowy mieści się w zakresie od 2,25 do 6 pmol/l, a dla TSH od 0,4 do 4 mikrojednostek na mililitr (µIU/ml).

Dla fT4 norma w ciąży może być inna w różnych laboratoriach, zakresy referencyjne podawane są razem z wynikami. Spotyka się niższe górne granice fT4 i TSH dla ciężarnych. Zaburzenia pracy gruczołu tarczycy są bardzo niebezpieczne dla kobiety i dla płodu, mogą skończyć się przedwczesnym porodem lub poronieniem.

Interpretacja wyników fT3 i fT4: niskie i wysokie fT4 i fT3 a poziom TSH

Prawidłowy poziom tyroksyny wolnej fT4 bez kontekstu trudno zinterpretować. O zdrowej tarczycy można mówić wtedy, gdy poziom wszystkich trzech hormonów mieści się w normie. Taki stan nosi nazwę eutyreozy i oznacza prawidłową funkcję hormonalną gruczołu. Niskie fT4 i fT3 i wysokie TSH oznacza niedoczynność tarczycy – to hipotyreoza. Wysokie fT4 i fT3 i niskie TSH świadczy o nadczynności – hipertyreozie.

Możliwe przyczyny hipotyreozy, gdy fT4 jest poniżej normy, to:

  • niedobór jodu,
  • rak tarczycy,
  • leczenie lekami hamującymi produkcję hormonów.

Gdy fT4 jest wysokie, może to być skutkiem:

Niedoczynność i nadczynność tarczycy – objawy niskiego i wysokiego fT4

Objawy niedoczynności tarczycy to nie tylko niskie fT4. To także:

  • duża męczliwość,
  • duszność po wysiłku i w jego trakcie,
  • zaburzenia trawienne – głównie zaparcia,
  • permanentne wrażenie zimna,
  • senność,
  • sztywność mięśni i ból stawów,
  • wzrost wagi ciała bez wyraźnej przyczyny, a nawet mimo braku apetytu,
  • pogorszenie pamięci i problemy z koncentracją,
  • opuchnięcie twarzy, szyi i powiek,
  • pogorszenie kondycji włosów i paznokci,
  • zatrzymanie wody w organizmie,
  • spadek libido,
  • zaburzenia miesiączkowania.

Czy regularnie badasz poziom hormonów tarczycy?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Podwyższone fT4 (przy obniżonym TSH) to jeden z objawów nadczynności tarczycy. Inne symptomy nadprodukcji hormonów przez ten gruczoł to:

  • spadek masy ciała bez wyraźnej przyczyny,
  • drżenie dłoni,
  • nadmierna potliwość,
  • drażliwość, nerwowość,
  • przyspieszona akcja serca,
  • osłabienie mięśni kończyn dolnych,
  • zwiększona łamliwość paznokci i włosów,
  • zmiany skórne, świąd,
  • problemy z oddychaniem podczas i po wysiłku,
  • zaburzenia trawienia – przeważnie biegunki,
  • zaburzenia miesiączkowania,
  • zaburzenia widzenia i łzawienie oczu.

Poziom tyroksyny bada się u dzieci po narodzinach. Pozwala to na wczesne wykrycie wrodzonej niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Dzięki szybkiej diagnozie leczenie można rozpocząć wcześnie i zapobiec deficytom rozwojowym dziecka w latach późniejszych.

Cena badania fT3 i fT4

Cena badania fT4 to około 20 złotych, jeśli wykonuje się je prywatnie. Badania hormonów tarczycy można wykonać także na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza rodzinnego czy specjalistę, wtedy refunduje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Pełen pakiet badań tarczycowych wykonywany poza publicznym systemem zdrowia kosztuje od około 60 do 100 złotych.

Data aktualizacji: 11.02.2019,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Komentarze (5)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Jodowa 03.01.2019r.

W normie można całe życie chorować. Niestety. Ft3i4 powinny być ponad 60%

AKA 30.10.2018r.

Witam czy ja też mogę prosić o interpretacje wyników
Badanie USG:Miąższ gruczołu o nieco obniżonej echogenicznośći, bez guzków.
TSH: 1.36 (NORMA0,270-4,20)
ft3: 5,84 ( NORMA 3,10-6,80)
ft4: 18,67 (NORMA12-22)
anty-TPO 7,18 (NORMA 0,0-34)
anty-TG :18,51(NORMA 0-115)

Majka 22.09.2018r.

Ponoć akurat do tego badania nie trzeba być na czczo.

Redakcja 24.05.2018r.

Dziękujemy za komentarz. Przeoczony błąd został poprawiony.

Karol 24.03.2018r.

TSH jest produkowane przez przysadkę mózgową a nie przez tarczycę.

Zobacz wszystkie 5 komentarzy
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej