Badanie dermatoskopowe – czym jest dermatoskopia? Wskazania

Fot: Evgeniy Kalinovskiy / fotolia.com

Dermatoskopia to bezbolesne i nieinwazyjne badanie skóry. Zdaniem lekarzy jest to jeden z najskuteczniejszych sposobówwykrycia czerniaka złośliwego. Sprawdź jak wyglądanie badanie dermatoskopowe!

Badanie dermatoskopowe (dermatoskopia) zwane jest także dermoskopią. To łatwe do wykonania, ale trudne w ocenie dla dermatologów badanie kliniczne. Znane jest w medycynie od 1920 r., kiedy to niemiecki dermatolog Johann Saphier po raz pierwszy napisał o nim w naukowej publikacji. Współcześnie rozróżnia się dwa rodzaje dermatoskopii: klasyczną oraz cyfrową.

Dermatoskopia – badanie

Lekarz na badany fragment skóry nakłada żel likwidujący refleksy świetlne, a później dokonuje oceny potencjalnych zmian skórnych poprzez dermatoskop, mogący powiększyć obraz powierzchni skóry około 15 razy. Lekarz po wykonaniu tego badania może określić asymetrię zmian skórnych i ich barwy. Jeśli zostanie stwierdzona zmiana barwnikowa (melanocytowa), powinien także opisać, czy jest ona łagodna, podejrzana lub złośliwa.

Po zapoznaniu się z wynikami badań lekarz może wskazać na dalszą obserwację zmian skórnych lub zabieg chirurgiczny. W przypadku zabiegu chirurgicznego również wykonuje się dermatoskopię, ponieważ dzięki niej lekarz przeprowadzający zabieg może dokładnie określić miejsce, w którym ma wykonać cięcie.

Skąd się biorą znamiona? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Skąd się biorą znamiona i kiedy trzeba je wycinać? Źródło: Klinika urody.

Dermatolodzy uznają wyższość badania dermatoskopowego nad zwykłymi oględzinami skóry nieuzbrojonym okiem, ponieważ czułość diagnostyczna dermoskopii pozwala na dokładniejsze badanie zmian na skórze poniżej 3 mm.

Dermatoskopia (badanie dermatoskopowe) – dla kogo?

Uwaga! Badaniu powinny poddawać się regularnie osoby z podwyższonym ryzykiem rozwoju czerniaka skóry. Są to osoby:

  • o jasnej karnacji ze skłonnością do oparzeń słonecznych,
  • z występowaniem czerniaka skóry wśród członków rodziny,
  • z licznymi znamionami barwnikowymi o różnych kształtach,
  • poddające się częstym naświetlaniom słonecznym (również solarium),
  • niestosujące kremów z filtrami słonecznymi w czasie opalania.

Osoby spełniające powyższe wymagania powinny przynajmniej raz na pół roku poddać się badaniu dermatoskopem. Pozostałym zaleca się odwiedzanie w tym celu gabinetów dermatologicznych przynajmniej raz w roku.

Badanie należy niezwłocznie przeprowadzić także w przypadku niepokojących zmian skórnych:

  • o różnych kolorach,
  • krwawiących,
  • łuszczących,
  • mających nieregularne brzegi,
  • swędzących.

Wskazaniem do badania dermatoskopowego jest również pojawienie się naczyniaków, rogowacenia łojotokowego, świerzbu, brodawek, a także chorowanie na kolagenozę. Badanie powinno być kompletne i obejmować całe ciało, ze szczególnym uwzględnieniem okolic pachwowych, miejsc intymnych, przestrzeni międzypalcowych, dłoni, stóp paznokci i owłosionej skóry głowy. Są to miejsca trudne do samobadania, na których ryzyko wystąpienia groźnych zmian jest równie wysokie, jak na pozostałych częściach ciała.

Jak wygląda laserowe wycinanie znamion? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Laserowe usuwanie znamion. Źródło: Klinika urody.

Rodzaje dermatoskopii

Obecnie stosuje się kilka rodzajów badania dermoskopowego. Możliwe jest wykonanie go za pomocą cyfrowego dermatoskopu (fotodermatoskopu, wideodermatoskopu) lub klasycznym dermatoskopem przypominającym wyglądem latarkę z lupą.

Fotodermatoskop jest wyposażony w aparat fotograficzny i komputer z monitorem, dzięki czemu zdjęcie badanego znamiona od razu przesyłane jest na ekran komputera w celu dalszej diagnozy. Lekarz może kilkunastokrotnie powiększyć cyfrowy obraz, zachowując jego wysoką rozdzielczość. Zdjęcia zapisuje na twardym dysku i porównuje z kolejnymi badaniami.

Wideodermatoskop ma głowicę wyposażoną w kamerę i komputer z monitorem. Za sprawą kamery obraz przesyłany jest do komputera, który analizuje daną zmianę skórną i wskazuje na prawdopodobieństwo choroby nowotworowej.

Zobacz nasz film i dowiedz się kiedy wycinanie znamion jest konieczne

Zobacz film: Wycinanie znamion - jak wygląda taki zabieg? Źródło: Klinika urody.

Wyniki dermatoskopii

Dermatolodzy stosują kilka schematów dermoskopowych zmian barwnikowych na skórze. Najczęściej stosowaną metodą jest schemat ABCD(E). Zakłada następujące kryteria:

  • A – zmiany asymetryczne,
  • B – nieregularne brzegi, poszarpane zmiany barwnikowe posiadające zgrubienia i wcięcia,
  • C – zmiany o niejednolitym kolorze od jasnobrązowego po czarny,
  • D – o średnicy większej niż 6 mm,
  • E – ewoluujące w czasie.

Mniej spotykaną, ale występującą w diagnostyce metodą jest skala Glasgow. Składa się na nią:

  • 1 – oznaczające powiększenie zmiany,
  • 2 – zmiana kształtu,
  • 3 – zmiana koloru,
  • 4 – obecność stanu zapalnego,
  • 5 – obecność krwawienia, sączenia, ze strupami.

Najskuteczniejszą metodą diagnostyki pozostaje analiza wzorca, dzięki której dermatolog może dokonać rozróżnienia zmian melanocytowych od niemelanocytowych poprzez analizę wzorca zmiany w ogólnym (globalnym) aspekcie i zdefiniowanie charakteru danej zmiany za pomocą lokalnych cech.

I chociaż czułość badania dermatoskopowego określana jest na około 95%, nie powinno być ono jedyną metodą diagnostyczną w rozpoznawaniu czerniaka.

Dermatoskopia to ważne badanie!

Pamiętajmy, że skóra każdego człowieka jest narażona na działanie szkodliwych czynników przez całe życie. Zdaniem dermatologów jednym z najbardziej niebezpiecznych i szkodliwych jest działanie promieniowania słonecznego.

Często obserwujemy na swoim ciele wystąpienie małych „pieprzyków”, których znaczenie bagatelizujemy. Część z nich może w bardzo szybkim czasie przekształcić się w zmiany złośliwe prowadzące do czerniaka (melanomy).

Zobacz też: Jak uchronić się przed czerniakiem?

Zobacz film: Zastosowanie laserów. Źródło: Bez recepty

Data aktualizacji: 13.07.2018,
Opublikowano: 02.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej