Badania przesiewowe u noworodków i dorosłych

Fot: Romolo Tavani / fotolia.com

Badania przesiewowe są wykonywane już u noworodków. Pozwalają na wykrycie niedoczynności tarczycy, mukowiscydozy i wielu chorób metabolicznych, których wczesne wykrycie pozwala uniknąć powikłań. U dorosłych badania przesiewowe mają na celu przede wszystkim szybkie wykrycie stanów przedrakowych.

Badania przesiewowe to badania diagnostyczne, które wykonuje się u zdrowych osób, jednak znajdujących się w grupie ryzyka pewnych schorzeń, jak np. choroby nowotworowe. Przeprowadza się je na różnych grupach wiekowych, co umożliwia szybkie wykrycie i zapobieganie rozwoju niektórych chorób. Najmłodszą grupę do badań przesiewowych stanowią noworodki w pierwszej dobie życia.

Co to są badania przesiewowe?

Przesiewowe badania mają na celu wyodrębnić osoby, które wymagają baczniejszej obserwacji, szerszej diagnostyki i pozwalają na szybką interwencję u osób z grupy ryzyka. Przykładów badań przesiewowych jest wiele. Cechuje je konkretna swoistość i czułość. Wysoka czułość pozwala uniknąć fałszywie ujemnych wyników, z kolei swoistość testu zapobiega wynikom fałszywie dodatnim.

Badaniem przesiewowym może być cytologia. Wykonuje się ją u kobiet w celu wczesnego wykrycia patologicznych zmian w szyjce macicy. Kolonoskopia jest dobrym badaniem przesiewowym nowotworów jelita grubego u mężczyzn po 40. roku życia. Badania przesiewowe u noworodków wykonywane są już w pierwszych godzinach życia. Pozwalają zapobiec nawet 27 chorobom.

Zobacz, jak przeprowadza się zabieg Credego u noworodków i czy jest on niezbędny:

Zobacz film: Zabieg Credego u noworodka - czy jest konieczny? Źródło: Dzień Dobry TVN

Badania przesiewowe u noworodków

Badania przesiewowe u noworodków przeprowadza się z kilku kropel krwi uzyskanych z nakłucia pięty noworodka i umieszczonych na bibułce (wcześniej dokładnie opisanej danymi osobowymi matki i dziecka). Bez względu na to, czy noworodek jest zupełnie zdrowy czy nie, czy jest obciążony wywiadem rodzinnym czy nie, badania przesiewowe są wykonywane mimo wszystko. Pozwalają wykryć chorobę, zanim się ona objawi, wdrożenie leczenia zapobiega rozwojowi upośledzenia dziecka.

Badania przesiewowe u noworodków umożliwiają wykrycie niedoczynności tarczycy, mukowiscydozy, fenyloketonurii i wielu schorzeń metabolicznych. Jedną z częstszych chorób w populacji europejskiej, wykrywaną poprzez wykonywanie badań przesiewowych u noworodków, jest właśnie mukowiscydoza. Badanie przesiewowe noworodka polega tu na oznaczeniu poziomu immunoreaktywnej trypsyny w wysuszonej kropli krwi. Jeśli jej poziom jest nieprawidłowy, wykonuje się analizę DNA, by odnaleźć mutację w genie CFTR. Ostateczne rozpoznanie stawiane jest na podstawie oceny klinicznej noworodka, badań genetycznych, a także oznaczenia stężenia chlorków w pocie. Zdarza się, że wynik jest niejednoznaczny. Takie dzieci muszą znaleźć się pod opieką poradni zajmującej się mukowiscydozą, a w drugim półroczu życia należy wykonać powtórne badanie.

Innym badaniem przesiewowym u noworodków i niemowląt jest badanie logopedyczne. Polega ono na ocenie anatomii okolicy twarzoczaszki i jamy ustnej. Zadaniem logopedy jest sprawdzenie, czy niemowlę nie ma żadnych anomalii wpływających negatywnie na funkcje oddechowe, pokarmowe, a także uniemożliwiające rozwój mowy.

Rodzaje badań przesiewowych

Każde badanie przesiewowe wykonywane jest inaczej. Część może być przeprowadzona podczas rutynowego pobierania krwi.

Badania cytologiczne w kierunku wykrycia zmian przednowotworowych i raka szyjki macicy wykonuje się poprzez pobranie złuszczonego nabłonka z szyjki macicy. Z kolei mammografia to badanie piersi za pomocą promieni rentgenowskich. Przeprowadza się ją celem wczesnego rozpoznania raka piersi u kobiet po 40. roku życia.

Kolonoskopia jest badaniem przesiewowym, które powinno być wykonywane szczególnie u mężczyzn po 40. roku życia. Polega na wprowadzeniu specjalnego endoskopu przez odbyt do jelita grubego, celem oceny śluzówki jelita i ewentualnego pobrania wycinków do badania histopatologicznego. Kolonoskopia jest wykonywana w celu wczesnego wykrycia raka jelita grubego, który niestety wiąże się nadal z dużą zachorowalnością i śmiertelnością w Polsce. Ze względu na bezobjawowy początek i późne wykrywanie choroby badanie przesiewowe u osób z grupy ryzyka ma duże znaczenie.

Duża część badań przesiewowych jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia według programów profilaktycznych.

Inne badania przesiewowe to np. standardowe badania krwi, jak morfologia, poziom cholesterolu całkowitego i poszczególnych jego frakcji – LDL lub HDL, pomiar poziomu glukozy na czczo. Wymienić można też wiele innych badań, które wykonuje się praktycznie u każdego zdrowego człowieka. Wszystkie pozwalają na szybkie wykrycie stanów predysponujących do miażdżycy, cukrzycy i nadciśnienia.

Z filmu poniżej dowiecie się, jakie są standardy opieki medycznej nad noworodkiem w Polsce:

Zobacz film: Standardy dotyczące opieki medycznej nad noworodkiem. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 05.12.2018,
Opublikowano: 04.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej