Badacze wykryli nowe powikłanie po przechorowaniu COVID-19. Czym jest ślepota twarzy? 

Kohei Hara/Getty Images

Osoby, które przechorowały COVID-19 bardzo często zmagają się różnego rodzaju powikłaniami. Najnowsze badania przeprowadzone przez badaczy Darthmouth College w USA wykazały, że zakażenie koroanwirusem SARS-CoV-2 może wywołać tzw. ślepoty twarzy. Co to za przypadłość? 

Ślepota twarzy - nowe powikłanie po COVID-19 

Do licznych powikłań, które pojawiają się po przechorowaniu COVID-19, specjaliści z Darthmouth College w USA dołożyli kolejne. W magazynie naukowym "Cortex" badacze opisali przypadek 28-letniej Annie. Kobieta po przejściu infekcji wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 przestała rozpoznawać twarze bliskich

Lekarze po badaniach (m.in. kobieta obejrzała 60 zdjęć sławnych osób, prawidłowo zidentyfikowała tylko 29 proc. z nich) stwierdzili, że pacjentka zmaga się z trwałą prozopagnozją, nazywaną twarzową ślepotą. Co więcej, badania pokazały, że kobieta ma również trudności z orientacją przestrzenną.

28-latka po otrzymaniu wyników badań miała spotkać się z rodziną w restauracji. Po wejściu do lokalu nie była w stanie rozpoznać bliskich. Dopiero gdy ojciec ją zawołał - wiedziała, gdzie ma się kierować. - To było tak, jakby głos mojego taty dochodził od obcej twarzy - wyznała kobieta.

Jakie powikłania neurologiczne obserwuje się po COVID-19? 

Jak czytamy na stronie portalu tvn24.pl, badacze nie zaprzestali na tym jednym przypadki. Eksperci poprosili 54. ochotników, którzy przeszli tzw. "long covid" o wypełnienie specjalnej ankiety. Zebrane dane pokazały, że większość badanych narzekała na różnego typu zaburzenia zdolności poznawczych.

- Jedno z wyzwań, z którymi musieli się mierzyć pacjenci, była trudność z wyobrażeniem sobie rodziny i przyjaciół. Często słyszymy o tym od osób z prozopagnozją. Nasze badanie podkreśla znaczenie zaburzeń percepcji związanych z rozpoznawaniem twarzy, które mogą być powodowane przez COVID-19. Ludzie powinni być ich świadomi. Szczególnie dotyczy to lekarzy i innych pracowników medycznych - powiedział prof. Brad Duchaine z Dartmouth College.

Warto dodać, że ślepota twarzy może mieć różne przyczyny. Z chorobą zmaga się m.in. znany aktor Brad Pitt. 

Zobacz także: Powikłania po COVID-19 

Źródło: TVN 24 

Data aktualizacji: 17.03.2023,
Opublikowano: 17.03.2023 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej