Atropinum Sulfuricum WZF – ulotka. Jak działa lek i jak stosować go bezpiecznie?

Fot: choja / gettyimages.com

Atropinum Sulfuricum WZF to krople do oczu, które stosowane są m.in. w leczeniu zapalenia tęczówki i ciała rzęskowego. Kropli używa się także w celach diagnostycznych. Jak działa lek? Kiedy jest przepisywany i jak stosować go bezpiecznie?

Atropinum Sulfuricum WZF to krople do oczu. Substancją czynną w leku jest atropiny siarczan. W każdym mililitrze roztworu znajduje się 10 mg atropiny siarczanu. Dodatkowo w skład leku wchodzą hydroksyetyloceluloza, kwas borowy, disodu edetynian, benzalkoniowy chlorek roztwór, kwas solny 10 proc. (do ustalenia pH), woda oczyszczona.

Lek stosowany jest miejscowo. Aplikuje się go w celu rozszerzenia źrenicy. Substancja czynna poraża akomodację oka, czyli zdolność przystosowania się oka do ostrego widzenia przedmiotów, które znajdują się w różnych odległościach. Atropinum Sulfuricum WZF stosowany jest w celu długotrwałego rozszerzenia źrenicy. Jest konieczne w czasie badania refrakcji. Badanie pozwala wykryć wadę wzroku u dziecka. Krople przepisywane są także tym osobom, które mają zapalenie tęczówki i ciała rzęskowego. Ich stosowanie chroni przed rozwojem groźnego powikłania, nazywanego zrostami tęczówkowo-soczewkowymi.

Po aplikacji leku należy chronić oczy przed światłem. Zdarza się, że krople czasowo pogarszają wzrok.

Atropinum Sulfuricum WZF – przeciwwskazania do podania leku

Są sytuacje, kiedy podanie leku, choć wydaje się najlepszym rozwiązaniem, nie jest możliwe. Przeciwwskazaniem do przepisania Atropinum Sulfuricum WZF jest uczulenie na substancję czynną (lub na podobnie działające substancje zwane cholinolitykami) lub inny składnik leku. Kropli Atropinum Sulfuricum WZF nie podaje się osobom, które chorują na jaskrę pierwotną (podwyższone ciśnienie w oczach) ze skłonnością do zamykania kąta lub jaskrę z wąskim kątem.

Krople Atropinum Sulfuricum WZF mogą być niebezpieczne dla pacjentów z tachykardią, czyli przyspieszoną akcją serca. Dużą ostrożność przy stosowaniu leku muszą zachować osoby starsze. W ich przypadku mogą pojawić się lub nasilić działania niepożądane, a rozszerzenie źrenicy może przyspieszyć napad jaskry. Dotyczy to przede wszystkim tych pacjentów, którzy ukończyli 60 lat.

Atropinum Sulfuricum WZF nie można podawać dzieciom, które mają mniej niż 6 lat. W ich przypadku – jeśli jest taka potrzeba – wybiera się krople o mniejszym stężeniu substancji czynnej. Dużą ostrożność należy zachować także w przypadku niemowląt. W przypadku tak małych dzieci mogą wystąpić lub nasilić się działania niepożądane.

Jeśli pacjent ma wysoką gorączkę lub temperatura otoczenia jest bardzo wysoka należy zachować bardzo dużą ostrożność podczas stosowania leku.

Trzeba sobie zdawać, że krople Atropinum Sulfuricum WZF nie mogą być stosowane bez wiedzy lekarza. O tym, czy zasadne jest ich stosowanie może zdecydować tylko specjalista. W przypadku kobiet w ciąży lub tych, które karmią dziecko piersią decyzja o przepisaniu leku zawsze należy do lekarza.

Atropinum Sulfuricum WZF – dawkowanie

Krople Atropinum Sulfuricum WZF stosowane są zarówno w leczeniu niektórych schorzeń okulistycznych, jak i w diagnostyce. Jeśli ich zastosowanie jest niezbędne do przeprowadzenia badania wzroku u dzieci od 6. roku życia należy zakraplać 1 kroplę leku dwa razy dziennie przez trzy dni przed badaniem. Czasem dodatkową dawkę podaje się tuż przed samym badaniem. W przypadku młodszych dzieci zaleca się stosowanie atropiny o niższym stężeniu.

W przypadku pacjentów, u których krople stosowane są w celach leczniczych zaleca się wpuszczanie jednej kropli do worka spojówkowego maksymalnie 2 razy na dobę.

Atropinum Sulfuricum WZF to krople, które zakrapla się do oka. Podczas aplikacji leku należy uważać, aby końcówka kroplomierza nie dotknęła oka, powiek ani innej części oka, ponieważ może to spowodować zakażenie kropli. Jeśli zakażona kropa dostanie się do oka mogą wystąpić groźne powikłania. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do utraty wzroku. Podczas stosowania leku należy uważać, aby preparat nie dostał się do ust.

Aby uniknąć ewentualnych powikłań podczas zakraplania leku należy pamiętać o kilku zasadach. Przed zakropleniem leku należy dokładnie umyć ręce. Po odkręceniu nakrętki należy odchylić głowę do tyłu i palcami odciągnąć dolną powiekę w dół, aby między powieką a gałką oczną powstała mała kieszonka. Następnie należy odwrócić butelkę i delikatnie nacisnąć kciukiem lub palcem wskazującym na ściankę, aż do wpuszczenia jednej kropli do oka. Jeśli kropla nie trafiła do oka, należy ponowić próbę. Po zaaplikowaniu leku trzeba przez około minutę delikatnie uciskać wewnętrzny kącik oka. Chroni to przed wystąpieniem działań niepożądanych. Jeśli lekarz zaleci aplikację leku do obu oczu czynności trzeba powtórzyć. Następnie należy zakręcić fiolkę z lekkim i dokładnie umyć ręce.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o budowie oka: 

Zobacz film: Budowa i funkcje oka. Źródło: 36,6

W przypadku pominięcia dawki leku należy ją jak najszybciej uzupełnić. Jeśli zbliża się pora podania kolejnej dawki leku pomiętą dawkę należy ominąć i dalej stosować krople wedle wskazań lekarza. Pod żadnym pozorem nie można przyjmować podwójnych dawek leku. Osoby, które zaaplikowały zbyt dużo leku i mają zaburzenia równowagi lub zachowania, zawroty głowy, przyspieszony rytm serca, niemiarowość (zmiana normalnego rytmu uderzeń serca), gorączkę, omamy (wzrokowe, słuchowe), wysypkę, wzdęcia (u niemowląt), wzmożone pragnienie, suchość w ustach, senność powinny jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. To samo tyczy pacjentów, którzy po aplikacji leku czują osłabione i zmęczone, mają suchą skórę i doszło do zatrzymania moczu. Konsultacji jest konieczna również wtedy gdy na skórze pojawi się egzema lub wystąpią ciężkie reakcje uogólnione, np. obniżone ciśnienie krwi oraz nasilające się problemy z oddychaniem. Wizyta u lekarza będzie konieczna również wtedy, gdy lek zostanie użyty niezgodnie z przeznaczeniem, np. zostanie wypity.

Uwaga! Osoby, które noszą soczewki kontaktowe przed aplikacją leku muszą je zdjąć i odczekać minimum 15 minut zanim zapuszczą krople do oczu.

Lek może powodować zaburzenia widzenia, dlatego w czasie leczenie prowadzenie pojazdów oraz obsługa maszyn nie jest wskazana.

Atropinum Sulfuricum WZF – interakcje z innymi lekami

Atropinum Sulfuricum WZF może wchodzić w reakcje z innymi lekami. Działanie atropiny nasilają leki o działaniu cholinolitycznym, np. amitryptylina (preparat stosowany w leczeniu depresji), haloperydol i chloropromazyna (leki przyjmowany jest przez osoby z zaburzeniami psychicznymi), hydroksyzyna, klemastyna (należy do leków leków przeciwhistaminowych I generacji). Silniejsze działanie atropiny obserwuje się także w połączeniu farmaceutykami stosowanymi w leczeniu choroby Parkinsona. Przy jednoczesnym przyjmowaniu atropiny i fizostygminy, neostygminy lub pilokarpiny (przyjmują go m.in. osoby chore na jaskrę) dochodzi do osłabienia działania obu leków.

Atropinum Sulfuricum WZF – działania niepożądane

Stosowanie leku Atropinum Sulfuricum WZF może wywołać szereg działań niepożądanych. W sytuacji, gdy u pacjenta pojawi się reakcja alergiczna, tj. wysypka, obrzęk twarzy, warg, języka i (lub) gardła, problemy z oddychaniem, połykaniem lub w przypadku wystąpienia innych poważnych dolegliwości należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem lub udać na SOR. Należy także zaprzestać stosowania leku.

Do najczęściej występujących działań niepożądanych należą:

  • zaburzenia widzenia i akomodacji;
  • zwiększenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, zwłaszcza u pacjentów z jaskrą z wąskim (zamykającym się) kątem;
  • swędzenie;
  • obrzęk powiek;
  • łzawienie;
  • nadwrażliwość na światło (gdy źrenice są rozszerzone należy chronić oczy przed jasnym światłem).

U niektórych pacjentów obserwuje się miejscowe podrażnienie, przemijające pieczenie, przekrwienie, obrzęk i zapalenie spojówek występuje po długotrwałym stosowaniu leku. Może także pojawić się wysypka skórna (jako objaw nadwrażliwości), ciężka ataksja (niezborność ruchów), niepokój, pobudzenie i omamy, zwłaszcza u niemowląt i pacjentów w podeszłym wieku, suchość w ustach, trudności z połykaniem oraz mową, zaczerwienienie i suchość skóry, przemijające spowolnienie akcji serca przechodzące w przyspieszenie akcji serca. Przyjmowanie leku może wiązać się z wystąpieniem kołatania serca, zaburzenia rytmu serca, zmniejszenia ilości wydzieliny oskrzelowej, parcia na mocz i zatrzymanie moczu oraz zaparcia. Niekiedy pojawia się także splątanie, czyli nasilone zaburzenia świadomości (szczególnie u osób starszych), nudności, wymioty i zawroty głowy.

Data aktualizacji: 18.08.2019,
Opublikowano: 30.07.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej