Atopowe zapalenie skóry głowy – objawy, metody leczenia

Fot: ruigsantos / fotolia.com

Atopowe zapalenie skóry to schorzenie warunkowane genetyczne. Głównym objawem jest świąd i lichenizacja skóry. Zmiany mają przebieg przewlekły z tendencją do samoistnego wygasania. Głowa jest jednym z charakterystycznych miejsc ich występowania.

Atopowe zapalenie skóry początek bierze już w dzieciństwie. Pod nazwą atopii kryją się rozmaite schorzenia, bardzo często występujące rodzinnie, o mechanizmie natychmiastowej reakcji organizmu. Biorą w niej udział przeciwciała klasy IgE. Atopia stwierdzana jest u około 2% dorosłych i 10% dzieci. Najczęściej atopia dotyczy uczulenia na substancje wziewne i pokarmowe.

Atopowe zapalenie skóry – objawy

Zmiany w atopowym zapaleniu skóry mają charakter wypryskowy, jednak ze znaczną tendencją to tzw. procesu lichenizacji, czyli nadmiernego zgrubienia naskórka wraz z wyeksponowaniem wszelkich fałdów. Efektem procesu lichenizacji jest wygląd skóry jak „pod szkłem powiększającym”. Najczęściej zmiany umiejscawiają się na skórze głowy, głównie twarzy i szyi, a także w obrębie kolan i łokci. Włosy na głowie stają się suche i łamliwe. Czasami dochodzi do powiększenia się węzłów chłonnych, przede wszystkim wtedy, gdy zmiany skórne są rozległe z towarzyszącym nasilonym świądem. Jeśli dochodzi do ich powiększenia, są twarde i niebolesne.

Zobacz film: Atopowe zapalenie skóry. Źródło: 36,6.

Charakterystyczny przebieg atopowego zapalenia skóry

Ponad 50% chorych objawy prezentuje już przed 5. rokiem życia, nawet w pierwszym półroczu. Przebieg atopowego zapalenia skóry jest przewlekły i nawrotowy. Do zaostrzeń dochodzi najczęściej w okresie wiosennym i jesiennym. Latem często obserwuje się remisje choroby.

Wyróżniono 3 fazy choroby: niemowlęcą, dziecięcą, a także młodzieżową, do której wlicza się też okres dorosłości.

U dzieci i niemowląt pierwszym objawem jest najczęściej wyprysk. U niemowląt dany wyprysk ma charakter wysiękowy, tworzą się strupy. U dzieci zmiany zlokalizowane są przede wszystkim w okolicach zgięć – na karku, na zgięciach łokciowych, kolanowych, nadgarstkach. U starszych dzieci zmiany te mają najczęściej charakter zlewnych wysięków, grudek. Towarzyszy temu często złuszczanie skóry rąk i stóp. W przypadku dzieci najczęstszym alergenem jest pokarm. U dorosłych natomiast jest to dużo rzadsza przyczyna, dodatkowo jest znacznie większa tendencja do lichenizacji. Do innych objawów towarzyszących w atopowym zapaleniu skóry zalicza się:

  • duszność,
  • katar sienny,
  • wzrost stężenia przeciwciał IgE w surowicy.

Niekorzystnymi czynnikami rokowniczymi są: płeć żeńska, wczesny początek schorzenia, objawy z układu oddechowego, a także duża rozległość zmian i świąd.

Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry klinicznie wykazuje ogromną różnorodność, wobec tego wyznaczono kryteria większe i mniejsze rozpoznania tego schorzenia. Spełnienie 3 z pośród 4 głównych kryteriów obliguje do rozpoznania atopowego zapalenia skóry. Kryteria mniejsze mają znaczenie wyłącznie uzupełniające.

Kryteria większe:

  • nasilony świąd,
  • typowe umiejscowienie,
  • przewlekły i nawrotowy przebieg,
  • atopia u chorego lub rodzinny wywiad atopowy.

Kryteria mniejsze:

  • suchość skóry,
  • rogowacenie przymieszkowe i/lub rybia łuska,
  • natychmiastowe odczyny skórne,
  • wzrost stężenia IgE,
  • początek schorzenia w dzieciństwie,
  • skłonność do nawrotów zakażeń skóry,
  • zaćma,
  • nietolerancja wełny,
  • nietolerancja pokarmów,
  • zaostrzenia po stresie psychicznym.

Atopowe zapalenie skóry głowy i ciała – leczenie

Głównym krokiem jest eliminacja czynników uczulających lub wywołujących objawy skórne.

Lekami do stosowania ogólnego są leki przeciwhistaminowe, leki neurotropowe i psychotropowe. Bardzo dobre działanie ma hydrozyna, a w cięższych przypadkach – tiorydazyna. W okresach zaostrzeń można podać kortykosteroidy, jednak przez bardzo krótki czas. Podczas remisji wskazane jest odstawienie leków i stosowanie natłuszczających kremów pielęgnacyjnych.

Bardzo dobre wyniki uzyskuje się podczas stosowania fototerapii z zastosowaniem promieni ultrafioletowych. W bardzo ciężkich przypadkach, kiedy inne metody zawodzą, można włączyć do leczenia cyklosporynę A. Niestety, cyklosporyna nie daje trwałej remisji, a nawroty pojawiają się często już po kilku tygodniach. Inną metodą leczenia jest interferon gamma.

W leczeniu można wykorzystać także wyciągi niektórych roślin zawierających kwas gamma-linolenowy, jednak sprawdzają się w lekkich, niezbyt rozległych zmianach skórnych. U dzieci stosuje się też dietę eliminacyjną, polegająca na niespożywaniu potraw, które wpływają u nich na pogorszenie stanu skóry. Bardzo często jednak alergen nie zostaje rozpoznany prawidłowo i dieta eliminacyjna nie przynosi rezultatów.

Leczenie miejscowe to kremy, pasty, maści zawierające kortykosteroidy lub środki zawierające lek takrolimus mający dobry wpływ na łagodzenie zmian skórnych. Podstawowe znaczenie w miejscowym leczeniu zmian skórnych ma nawilżanie i natłuszczanie skóry. Korzystnie działają kremy zawierające oleje roślinne i antyutleniacze.

Leczenie atopowego zapalenia skóry głowy to nie tylko stosowanie odpowiednich szamponów. Delikatne kosmetyki są podstawą pielęgnacji, zapobiegają pogarszaniu stanu skóry i jej podrażnieniu, jednak podstawą jest konsultacja dermatologiczna i stosowanie dodatkowo preparatów redukujących objawy.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Data aktualizacji: 04.06.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej