Atopowe zapalenie skóry (AZS) – przyczyny choroby

Getty Images

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to najczęstsza przewlekła choroba dermatologiczna. Patogeneza zaburzenia jest bardzo złożona – przyczyny AZS nie są wciąż do końca poznane. Wiadomo, że na obraz choroby składają się błędy genetyczne, immunologiczne oraz warunki środowiskowe.

Choroba może rozwinąć się już w pierwszych miesiącach życia. Przyczyny AZS u niemowlaka mogą obejmować alergie pokarmowe i kontaktowe – na kosmetyki, wełnę, proszek do prania. Eliminacja czynników drażniących umożliwia niekiedy opanowanie choroby.

Przeczytaj też: Skóra atopowa – jak pielęgnować atopową skórę? Skóra atopowa u niemowląt i u dzieci

Przyczyny genetyczne oraz immunologiczne atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry to złożona choroba, do której rozwinięcia predysponowana szczególnie jest część populacji. Zaobserwowano, iż najczęściej pierwsze objawy pojawiają się między trzecim a szóstym rokiem życia. Wydaje się, że najważniejszą przyczyną atopowego zapalenia skóry u dorosłych oraz dzieci są uwarunkowania genetyczne. W przeprowadzonych badaniach zaobserwowano, iż oba bliźnięta jednojajowe były chore na AZS w niemal 80% przypadków. Mutacje w ludzkim organizmie mogą doprowadzić do zaburzeń w różnicowaniu się komórek naskórka, a dziedziczenie niewątpliwie jest wielogenowe. Najwięcej badań poświęconych zostało białku filagrynie. Mutacje w kodującym ją genie znacząco pogarszają przebieg choroby, jednak stwierdza się je obecnie tylko u 40% chorych.

Przyczyny AZS odnajduje się również w zaburzeniach odpowiedzi immunologicznej oraz nadprodukcji przeciwciał IgE. U osób chorych na AZS zaobserwowano zmniejszenie odporności na infekcje wynikające między innymi z zaburzeń proporcji między różnymi populacjami limfocytów. Ze względu na obniżenie skuteczności bariery naskórkowej istnieje większe prawdopodobieństwo wniknięcia alergenów w głąb warstw skóry i uaktywnienia reakcji uczuleniowej. Przyczyny AZS dopatruje się również w reakcji autoimmunologicznej na własne białka.

Zaobserwowano, iż atopia i występowanie chorób alergicznych u rodziców predysponują do pojawienia się objawów AZS u dzieci.

Przyczyny środowiskowe atopowego zapalenia skóry

Głównymi środowiskowymi przyczynami atopowego zapalenia skóry u dzieci oraz dorosłych są alergeny. Narażenie na pyłki roślin, ekspozycja na kurz i roztocza lub futro zwierząt domowych może uaktywnić chorobę i doprowadzić do pojawienia się zmian w obrębie skóry. Nieprawidłowa reakcja organizmu na powietrznopochodne antygeny częściej pojawia się u starszych niemowląt i dzieci niż u dorosłych. Nie bez znaczenia jest wrażliwość na alergeny pokarmowe. Do najsilniejszych uczulaczy należą mleko krowie, jajko kurze, białka roślinne, białka ryb i orzechy arachidowe. Reakcja alergiczna na pokarmy, która pojawiła się w okresie niemowlęctwa, jest najczęstszą przyczyną uaktywnienia się AZS w tej grupie wiekowej i czynnikiem predykcyjnym utrzymywania się objawów aż do końca dzieciństwa. Należy także wspomnieć o reakcji krzyżowej na antygeny pokarmowe oraz pyłkowe.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry u niemowląt obejmują zbyt wczesne odstawienie dziecka od karmienia piersią. U dzieci, które żywione są mlekiem matki dłużej niż 4 miesiące, rzadziej rozwijają się objawy chorobowe, zależność ta jednak zanika po 3 roku życia. Sugeruje się, że dolegliwości mogą wynikać także z narażenia matki na dym papierosowy.

Przyczyny zaostrzeń atopowego zapalenia skóry

AZS ma charakter przewlekły z okresowym nawracaniem oraz remisją objawów. Nasilenie zmian skórnych można zaobserwować pod wpływem różnorakich czynników, a ich unikanie zapobiega często zaostrzeniom.

Nasilone objawy AZS pojawiają się zwykle w okresie intensywnego, spotęgowanego stresu – egzaminu, przeprowadzki, zmian zawodowych. Spowodowane jest to rozregulowaniem produkcji cytokin, a tym samym pobudzeniem reakcji immunologicznej. Nawrót choroby nastąpić może po kontakcie z alergenem, na który przez jakiś czas osoba chora nie była eksponowana, na przykład po spożyciu konkretnego pokarmu lub w okresie pylenia konkretnej rośliny. Innym przykładem przyczyny zaostrzeń atopowego zapalenia skóry są nadkażenia bakteryjne lub grzybicze. Gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus), wytwarzając toksyny, stymuluje układ immunologiczny do wzmożonej reakcji zapalnej. Patogenem wzmagającym objawy może być drożdżak z rodzaju Malassezia. Czynnikami drażniącymi skórę okazują się często wełniane swetry, koce, szorstkie tkaniny oraz środki chemiczne i agresywne detergenty. Zmiany w obrębie skóry nasilają się pod wpływem zmian temperatury oraz wilgotności powietrza. Ogromne znaczenie ma czystość powietrza – zanieczyszczenia takie jak dym papierosowy czy spaliny samochodowe nie sprzyjają remisji choroby.

W opanowywaniu objawów choroby dużą rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja. Nieużywanie emolientów, kąpieli leczniczych oraz przepisanych leków może być przyczyną nawrotów atopowego zapalenia skóry.

Przeczytaj też: Opracowano nowy lek na atopowe zapalenie skóry!

Bibliografia:

  • M. Millan, Atopowe zapalenie skóry – patomechanizm, diagnostyka, postępowanie lecznicze, profilaktyka, [w:] „Nowa Pediatr” 2017; 21(4), s. 114–122.
  • M. Czarnecka-Operacz, Atopowe zapalenie skóry (cz. 1). Dylematy teoretyczne, [w:] „Dermatologia po Dyplomie”, 04/2016.
  • C. A. Akdis, Diagnosis and treatment of atopic dermatitis in children and adults: European Academy of Allergology and Clinical Immunology/American Academy of Allergy, [w:] „Asthma and Immunology/PRACTALL consensus report. Allergy”, 2006; 61, s. 969–987.
  • J. Narbutt, P. Kuna, Atopowe zapalenie skóry – obecny stan wiedzy i implikacje terapeutyczne. Terapia, [w:] „Alergologia” 2011, 19, 4, (255), s. 76–78.

    Zobacz też film: Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry

Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 14.08.2020,
Opublikowano: 14.08.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej