Atopia – charakterystyka, przyczyny i objawy. Jak przebiega leczenie reakcji alergicznych?

Fot. yaoinlove / Getty Images

Atopia to termin określający nieprawidłową reakcję organizmu na alergeny obecne w środowisku. Nie jest traktowana jako choroba, choć może przyczynić się do jej powstania. Nie zawsze jest też rezultatem kontaktu z czynnikiem alergizującym. Skłonność do atopii może być dziedziczna.

Dla posiadacza atopowej skóry styczność z alergenem może być prawdziwym utrapieniem. Mechanizm reakcji pojawia się natychmiast, a jego rezultatem jest szereg uporczywych dolegliwości. Leczenie opiera się na łagodzeniu objawów i eliminowaniu czynnika predysponującego do powstania atopii.

Co to jest atopia?

„Atopia” to termin medyczny określający nieprawidłową reakcję organizmu na otaczające go alergeny. Nazwę zaczerpnięto z języka greckiego, w tłumaczeniu polskim oznacza ona ‘dziwną chorobę’. Określenie jest nieco mylące, bo atopia nie jest uważana za jednostkę chorobową, lecz za predyspozycję do chorób o tym podłożu. Skłonność do jej powstawania można odziedziczyć. Atopię u niemowlaków stwierdza się w przypadku bliźniąt jedno- lub dwujajowych. Ryzyko zachorowania wynosi 30%, gdy maluchy odziedziczą wrażliwość po jednym rodzicu. Wzrasta ono do nawet 70%, jeśli z atopową skórą zmagają się zarówno matka, jak i ojciec.

Czym jest atopowe zapalenie skóry? Zobaczcie więcej na filmie:

Zobacz film: Atopowe zapalenie skóry. Źródło: 36,6

Przy takim zaburzeniu jak atopia przyczyny powstania są złożone. Za nadwrażliwość ponosi odpowiedzialność wiele czynników, nie tylko genetycznych, ale również środowiskowych. Zalicza się do nich: alergeny zewnątrzpochodne, zanieczyszczenie środowiska, choroby oraz infekcje wirusowe. Nie wszystkim można zapobiec.

Mechanizm powstawania atopii

Mechanizm powstawania atopii jest oparty na niewłaściwej odpowiedzi immunologicznej organizmu na małe dawki antygenów. Na skutek bezpośredniego kontaktu z alergenem dochodzi do wzrostu stężenia immunoglobulin E (przeciwciał IgE), ponieważ układ odpornościowy traktuje je jak ciała obce. Objawia się to reakcją alergiczną, która nieleczona, może się przerodzić w chorobę przewlekłą.

Choroby o podłożu alergicznym są coraz częstszym zjawiskiem. Diagnozuje się je nawet u bardzo małych dzieci. Liczba zachorowań wzrasta wśród mieszkańców dużych aglomeracji. Powodem jest mała styczność z alergenami w wieku niemowlęcym i postępujące zanieczyszczenie środowiska, które jest jednym z głównych czynników sprzyjających atopii.

Atopia u dzieci i dorosłych a choroby

Alergie i choroby o takim podłożu są nieodłącznym towarzyszem osób, które borykają się z atopią. Chorzy mogą się zmagać z:

  • atopowym zapaleniem skóry, w którym zmiany chorobowe obejmują miejsca szczególnie narażone na kontakt z alergenem. Charakterystyczną cechą jest nie tylko atopowa skóra twarzy, ale też powiek lub dłoni. Reakcja może wystąpić na skutek kontaktu z detergentem lub pokarmem,
  • alergicznym nieżytem nosa,
  • zapaleniem spojówek na tle alergicznym,
  • pokrzywką atopową,
  • astmą oskrzelową.

U chorych bardzo wrażliwych na alergeny może się rozwinąć reakcja na więcej niż jeden czynnik uczulający.

Polecamy: Alergia u dzieci – pokarmowa, wziewna, kontaktowa. Jakie daje objawy?

Zmagasz się z chorobą skóry?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Objawy atopii

Charakterystycznym dla atopii objawem jest świąd. Występuje niemal we wszystkich rodzajach alergii z wyjątkiem astmy oskrzelowej. Lokalizacja swędzących miejsc jest zależna od rodzaju alergenu i reakcji organizmu.

Przy atopowym zapaleniu skóry uporczywy świąd nie jest jedynym symptomem. Choroba predysponuje do powstania zmian skórnych pojawiających się w nietypowych lokalizacjach, np. na klatce piersiowej, w zgięciach łokci i kolan, na czole i szyi, a nawet na powiekach. Skóra jest szorstka i sucha. Zapalenie spojówek na tle alergicznym z kolei powoduje problemy ze wzrokiem. Oczy łzawią i swędzą, a w workach spojówkowych zalega śluzowa wydzielina. Inne symptomy towarzyszą nieżytowi nosa. Alergik męczy się z katarem i ciągłym kichaniem.

Jedną z groźniejszych chorób spowodowanych atopią jest astma oskrzelowa. Chory może mieć duszności, które nasilają się w trakcie wysiłku i uporczywy kaszel. Boryka się z nawracającymi stanami zapalnymi górnych dróg oddechowych. Ataki astmy stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia. Człowiek, który nie ma leków, może się udusić.

Leczenie atopii

Mnogość czynników, które mogą sprzyjać atopii, nie ułatwia diagnostyki. Do rozpoznania potrzeba szeregu badań laboratoryjnych i nie tylko. Kluczowym elementem są testy alergiczne i oznaczenie miana przeciwciał IgE oraz szczegółowy wywiad rodzinny. Leczenie wdraża się w momencie uzyskania wyników.

Atopię można leczyć lekami przeciwhistaminowymi, sterydami donosowymi oraz wziewnymi lub glikokortykosteroidami, które hamują stan zapalny. Terapia musi być dostosowana do potrzeb i wieku pacjenta. Przy atopii u dzieci skuteczne może być odczulanie. Ochroną dla niemowląt jest karmienie piersią. Duże znaczenie, zwłaszcza przy atopowej skórze, mają preparaty pielęgnacyjne niezawierające barwników i środków zapachowych, które tworzą barierę ochronną na powierzchni naskórka, co zapobiega utracie wilgoci.

Najwłaściwszym rozwiązaniem jest unikanie kontaktu z alergenem, ale w praktyce rzadko jest to możliwe.

Zobaczcie także, kiedy można poddać się odczulaniu:

Zobacz film: Odczulanie - kto może z niego skorzystać? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 14.03.2019,
Opublikowano: 12.03.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej