Astygmatyzm (niezborność) – częsta wada wzroku: przyczyny, objawy, korekcja i sposoby leczenia 

Fot: alexshutter95 / fotolia.com

Astygmatyzm jest jedną z najczęstszych wad wzroku, a dokładniej soczewki lub rogówki oka. Przejawia się on zniekształceniem obrazu, co następuje na skutek zaburzonej symetrii narządu wzroku. Najczęściej tę wadę referencyjną koryguje się poprzez okulary lub soczewki kontaktowe. Natomiast w leczeniu astygmatyzmu wykorzystuje się keratotomię promienistą oraz metody laserowego usuwania wad wzroku.

Astygmatyzm, nazywany także niezbornością, jest wadą referencyjną, polegającą na zniekształceniu soczewki lub rogówki oka. Przez niewłaściwy kształt tych części narządu wzroku, oko nie jest w stanie prawidłowo skupiać promieni świetlnych, w efekcie czego widziany obraz jest nieostry.

Na czym polega astygmatyzm?

Astygmatyzm to jedna z najpowszechniejszych wad wzroku, polegająca na nierównomiernym odbijaniu promieni świetlnych przez płaszczkę oka. W efekcie czego układ optyczny nie jest w stanie uzyskać ostrości widzianego obrazu. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest nieprawidłowa budowa rogówki lub siatkówki oka. Znacznie częściej podłożem niezborności narządu wzroku jest zniekształcenie rogówki narządu wzroku, aniżeli siatkówki. Ze względu na ułożenie osi układu optycznego, można wyróżnić astygmatyzm regularny o ich prostopadłym układzie, oraz nieregularny o zróżnicowanym stopniu załamywania światła w różnych częściach oka. Do niezborności regularnej można zaliczyć:

  • astygmatyzm regularny, polegający na identycznym układzie osi optycznych w obu oczach,
  • astygmatyzm niezłożony, przejawiający się dodatkową nadwzrocznością lub krótkowzrocznością,
  • astygmatyzm mieszany, wynikający z tego, że jedna z osi układu optycznego cechuje się nadwzrocznością, a druga krótkowzrocznością,
  • astygmatyzm prosty, polegający na silnym załamywaniu się osi pionowej układu optycznego, aniżeli poziomej.

Objawy astygmatyzmu

W zależności od stopnia zniekształcenia rogówki (opcjonalnie siatkówki) oka astygmatyzm może dawać objawy o różnym stopniu intensywności. Najbardziej charakterystycznym symptomem tej referencyjnej wady wzroku jest niemożność uzyskania ostrego obrazu – zarówno z bliży, jak i z dali. Wśród innych objawów astygmatyzmu można wymienić:

  • intensywne bóle głowy w okolicach płata czołowego,
  • częste pocieranie oczu,
  • mrużenie oczu w celu uzyskania ostrości widzianego obrazu,
  • postrzeganie linii prostych, jako krzywych,
  • częste przekrzywianie głowy,
  • zwiększeniem częstotliwości mrugania.

Czy masz wadę wzroku?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Korekta astygmatyzmu przez okulary korekcyjne i szkła kontaktowe

Po zaobserwowaniu u siebie lub swojego dziecka objawów astygmatyzmu należy udać się do okulisty, który wykona szereg badań, niezbędnych do diagnozy tej wady wzroku. W rozpoznaniu niezborności najczęściej wykorzystuje się keratoskop, który jest przyrządem okulistycznym, umożliwiającym obserwację kształtu, odbijanego przez rogówkę, światła. W diagnozie astygmatyzmu, w celu określenia stopnia oraz osi astygmatyzmu oka wykorzystuje się oftalometr Jawala. Niekiedy również pacjentowi zleca się badanie wideokeratografii komputerowej, które jest najdokładniejszą ze wszystkich wymienionych wyżej metod rozpoznawania astygmatyzmu.

Dobór metody korekcji wzroku uzależniony jest od stopnia zniekształcenia rogówki oraz preferencji pacjenta. Warto przy tym zaznaczyć, że w przypadku tzw. astygmatyzmu fizjologicznego, który występuje do 0,5 dioptrii nie stosuje się żadnych metod korekcji wzroku. Z kolei przy niewielkim stopniu tej wady wzroku (do 1,0 dioptrii) pacjentowi zaleca się noszenie okularów w przypadku konieczności wytężania wzroku, w szczególności przy pracy na komputerze, czytaniu książek i jeździe samochodem.

Natomiast, jeśli astygmatyzm przekracza 1,0 dioptrii, zaleca się noszenie okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych na co dzień. Do korekcji tej wady wzroku często wykorzystuje się szkła cylindryczne.

Jak przebiega zabieg laserowej korekcji wzroku? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Laserowa korekcja wzroku. Źródło: 36,6

Jak leczyć astygmatyzm – leczenie operacyjne i laserowe

W trwałym usuwaniu astygmatyzmu stosuje się metody leczenia operacyjnego i laserowego. Takie postępowanie jest wskazane przy niezborności powyżej 5,0 dioptrii. Jedną z popularniejszych operacji okulistycznych, wykonywanych przy leczeniu astygmatyzmu, jest keratotomia promienista. Metodę tę stosuje się u osób powyżej 18. roku życia. Polega ona na wykonaniu krótkich cięć na powierzchni rogówki, w celu spłaszczenia części odpowiadającej za odbijanie promieni świetnych. Coraz częściej operacyjne leczenie astygmatyzmu zamienia się na laserową metodę usuwania tej wady wzroku. Zwykle stosuje się:

Refrakcyjną operację laserową oczu LASIK (od ang. Laser-Assisted in situ Keratomileusis). Przeciwwskazaniami do jej wykonania są: jaskra, zaćma, cukrzyca, ciąża i palenie papierosów. Cena tego typu operacji waha się od 1800 do 3000 zł.

Keratotomię fotoreakcyjną, polegającą na ukształtowaniu rogówki oka. Jej koszt jest wyższy od LASIK, bowiem zaczyna się od 5000 zł. Przeciwwskazaniem do tego typu operacji są, m.in. choroby narządu wzroku.


Data aktualizacji: 07.12.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Laserowa korekta wzroku. Wystarczy kilka minut, aby na zawsze pozbyć się wady

Wady wzroku nie są już dzisiaj problemem. Dzięki laserowej korekcji wzroku w kilka minut pacjent może uwolnić się od okularów czy soczewek kontaktowych. Jednym z najbardziej innowacyjnych zabiegów tego typu jest SmartSight. Co go wyróżnia i jakie wady może leczyć? Rozmawiamy o tym z dr n. med. Małgorzatą Tomczak, specjalistką chorób oczu z Kliniki reOptis mieszczącej się w Szpitalu św. Wojciecha.

Czytaj więcej
Mrużenie oczu u dziecka – kiedy należy udać się do okulisty?

Mrużenie oczu u dziecka może, ale nie musi, być objawem problemów ze wzrokiem. Sygnału takiego nie można jednak lekceważyć, ponieważ im wcześniej zostanie ustalona przyczyna problemu, tym szybciej można będzie go wyeliminować.

Czytaj więcej
Konwergencja oka, a widzenie z bliska. Jak zadbać o prawidłowe widzenie?

Konwergencja oka, a właściwie oczu, to jednoczesny ruch gałek ocznych ku linii pośrodkowej przedniej, pojawiający się przy zbliżaniu danego obiektu do czubka nosa. Prawidłowa konwergencja, uzależniona od mięśni prostych przyśrodkowych, warunkuje dobre widzenie z bliska.

Czytaj więcej
Czym jest widzenie peryferyjne? W jaki sposób zbadać widzenie tunelowe?

Widzenie peryferyjne to zaburzenie zdolności widzenia obiektów znajdujących się wokół centralnego pola obrazu. Stan ten może być spowodowany jaskrą, barwnikowym zwyrodnieniem siatkówki, a nawet mieć podłoże psychosomatyczne. Inaczej określa się go mianem widzenia tunelowego.

Czytaj więcej
Na czym polega operacja jaskry? Jak wygląda rekonwalescencja?

Operacja wykonywana z powodu jaskry to zabieg służący obniżeniu nadmiernego ciśnienia wewnątrzgałkowego (w skrócie IOP od angielskiego sformułowania intraocular pressure). Ma ono wpływ na pogarszanie się wzroku. Operacja – klasyczna lub laserowa – jest alternatywą dla leczenia farmakologicznego.

Czytaj więcej
Laserowa korekcja wzroku to zabieg dla każdego!

Laserowa korekcja wzroku to zabieg chirurgiczny dedykowany krótkowidzom, dalekowidzom oraz pacjentom z astygmatyzmem. W chwili obecnej rozwój laserowej korekcji wzroku pozwala usunąć wadę wzroku u pacjentów od 21 nawet do 60 roku życia. O tym, jak wygląda taki zabieg mówią lek. med. Agnieszka Szoturma i dr n. med. Dominika Janiszewska-Bil z kliniki okulistycznej Optegra.

Czytaj więcej
Zdrowe oczy. Te badania odpowiedzą, czy twój wzrok potrzebuje korekcji lub  leczenia

Badania okulistyczne są niezbędne, by rozpoznać wady wzroku oraz choroby tego narządu, takie jak m.in. jaskra, zaćma czy choćby bardzo częsty zespół suchego oka.  Z okazji Światowego Dnia Zdrowia, który co roku przypada w 2 czwartek października, przypominamy o najważniejszych badaniach  dla zdrowia oczu.

Czytaj więcej
Operacja laserowa oczu: techniki, rekonwalescencja, powikłania i cena

Laserowa korekcja wad wzroku zwykle pozwala na całkowite usunięcie krótkowzroczności, nadwzroczności, a w niektórych metodach także astygmatyzmu. Rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku może trwać od kilku dni do nawet kilku miesięcy.

Czytaj więcej
Dlaczego niebieskie światło szkodzi naszym oczom?

Mimo że nowoczesna technologia bardzo ułatwia nam codzienne funkcjonowanie, to może także szkodzi. Najbardziej odczuwają to nasze oczy. Zdaniem specjalistów praca przed komputerem doprowadziła do epidemii krótkowzroczności. Ale to nie jedyne zagrożenie, które niesie za sobą technologia. 

Czytaj więcej
Gdy lekarz medycyny pracy jest niedostępny, badanie może wykonać inny lekarz

Tak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Obowiązek dotyczący kierowania pracowników na badania okresowe jest obecnie zawieszony.

Czytaj więcej