Astma wysiłkowa: jakie daje objawy? Przyczyny i leczenie

Fot: Luka / gettyimages.com

Astma oskrzelowa zarówno u dzieci, jak i u dorosłych jest łatwa w rozpoznaniu, ponieważ już z wywiadu wynika, że jest to reakcja na wysiłek fizyczny. Leczenie polega na stosowaniu leków rozszerzających oskrzela przed podjęciem aktywności fizycznej.

Astma jest chorobą, u podstaw której leży przewlekłe zapalenie dróg oddechowych. Objawy, polegające m.in. na świszczącym oddechu, duszności, kaszlu, mają zmienne nasilenie i tylko w ciężkich postaciach choroby utrzymują się stale. Astma wysiłkowa pojawia się przede wszystkim u sportowców uprawiających dyscypliny związane z długim i intensywnym wysiłkiem.

Przyczyny astmy wysiłkowej

Samo pojęcie astmy odnosi się do nadreaktywności dróg oddechowych na czynniki drażniące. Mogą być to czynniki alergiczne, jak dym, pyłki, roztocza, sierść, ale również niealergiczne – stres czy wysiłek fizyczny. Astma wysiłkowa jest odwracalnym skurczem oskrzeli, który pojawia się, jak sama nazwa wskazuje, podczas wysiłku fizycznego. Przyczyny astmy wysiłkowej nie są do końca poznane. Przeprowadzone badania histopatologiczne osób cierpiących na ten typ astmy wykazały zmiany bardzo podobne do tych, które pojawiają się u chorych z astmą na podłożu alergicznym. Wraz z czasem trwania choroby dochodzi do coraz znaczniejszych uszkodzeń w obrębie nabłonka oskrzeli, co następnie pobudza procesy naprawcze i przebudowę ścian oskrzeli. W ciężkich przypadkach są to zmiany nieodwracalne. U dzieci częściej rozpoznawana jest astma alergiczna. Astmę wysiłkową zwykle rozpoznaje się u dorosłych.

Zobacz także: Astma to choroba, która może się pojawić w każdym wieku. Co ją wywołuje?

Zobacz film: Astma, czyli co? Źródło: 36,6.

Przebieg i objawy astmy wysiłkowej

Przebieg astmy wysiłkowej jest dość charakterystyczny. Początkowo, po rozpoczęciu aktywności fizycznej, dochodzi fizjologicznie do rozkurczu oskrzeli pod wpływem współczulnego układu autonomicznego w organizmie. Ta reakcja zachodzi u każdego zdrowego człowieka. U osób cierpiących na astmę, szczególnie wysiłkową, po kilku minutach dochodzi do gwałtownego skurczu oskrzeli, co nie powinno mieć miejsca w stanie zdrowia. Objawy, które towarzyszą atakom astmy, to: duszność, świszczący oddech, kaszel i uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej. Po około 30 minutach następuje ponowne rozszerzenie oskrzeli, a tym samym objawy ustępują.

Należy pamiętać, że nie każdy sport jest czynnikiem predysponującym do wystąpienia astmy wysiłkowej. Większość przypadków pojawia się przy uprawianiu sportów typowo astmogennych, czyli związanych z długim i intensywnym wysiłkiem fizycznym. Można tu zaliczyć np. biegi długodystansowe czy piłkę nożną.

Przebieg i objawy astmy wysiłkowej przypominają astmę alergiczną, jednak są często mniej nasilone i rzadko prowadzą do tak znacznej obturacji oskrzeli, by stanowić zagrożenie dla życia chorego. Niekiedy zdarza się, że u osoby z astmą wysiłkową z czasem dochodzi do nadreaktywności oskrzeli na inne czynniki drażniące, jak infekcje czy alergeny.

Zobacz także: Jak działa układ oddechowy i jakie pełni funkcje?

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Rozpoznanie astmy wysiłkowej

Wysiłek należy do czynników, które bardzo często wywołują objawy u osób chorych na astmę. Najczęściej celem rozpoznania astmy wykonuje się pomiary za pomocą spirometrii, czy też szczytowy wydechowy przepływ powietrza. W przypadku większości chorych, szczególnie jeśli mowa o astmie wysiłkowej, spirometria nie wykazuje żadnych odchyleń od normy. Jest to badanie pozwalające wykazać ewentualną obturację, czyli zwężenie oskrzeli. Pacjent nabiera głęboko i wypuszcza powietrze, a następnie robi to samo po przyjęciu leków rozkurczających oskrzela. Dlatego w diagnostyce astmy wysiłkowej można wykonać próbę prowokacyjną z zastosowaniem wysiłku fizycznego. Dotąd nie zostało ono dokładnie wystandaryzowane, w związku z tym nie ma wytycznych dotyczących jego przebiegu. Podczas próby wysiłkowej dokładnie monitorowane powinny być parametry życiowe, m.in. za pomocą pulsoksymetru.

Leczenie astmy wysiłkowej

Podstawową metodą leczenia astmy wysiłkowej jest stosowanie krótko działających leków rozszerzających oskrzela. Podaje się je przed wysiłkiem, jak i doraźnie w momencie wystąpienia ataku astmy. Zastosowanie leków na kilka minut przed wysiłkiem pozwala na utrzymanie efektu nawet przez 3 godziny. Rzadziej stosuje się leki o dłuższym czasie działania.

Metody niefarmakologiczne stanowią doskonałe uzupełnienie leczenia. Podstawą jest rozgrzewka, czyli wysiłek o zdecydowanie mniejszej intensywności niż wysiłek zasadniczy. Często nie dochodzi wtedy do wystąpienia ataku astmy, a wręcz przeciwnie, dzięki prawidłowej rozgrzewce można ćwiczyć nawet 40 minut bez duszności i ataku astmy wysiłkowej. Ponadto w przypadku wysiłku na zimnym powietrzu należy pamiętać o masce zakrywającej nos i usta, ponieważ zimne powietrze dodatkowo zwiększa ryzyko ataku.

Zobacz także: Astma wcale nie musi zamykać w domu. Dzięki nowoczesnym metodom leczenia chorzy mogą prowadzić normalne życie

Zobacz film: Nowoczesne metody leczenia astmy/ Jak wygląda leczenie astmy? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 26.06.2018,
Opublikowano: 26.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej