Astma wczesnodziecięca – jakie daje objawy? Czy można ją wyleczyć?

Fot. Maynagashev / Getty Images

Astma wczesnodziecięca nie tyle jest uleczalna, co można uzyskać nad nią całkowitą kontrolę. Leczenie polega na podawaniu leków rozkurczających oskrzela i przeciwzapalnych. Przyczyny astmy wczesnodziecięcej obejmują m.in. palenie tytoniu w domu czy alergie w rodzinie.

Astma jest to przewlekła choroba dróg oddechowych obejmująca oskrzela. Oskrzela to swego rodzaju przewody, które przewodzą powietrze z górnych dróg oddechowych do płuc. Astma wczesnodziecięca oznacza nadwrażliwość oskrzeli dziecka na czynniki drażniące. Na skutek działania tego czynnika dochodzi do skurczu mięśniówki otaczającej oskrzela i skurczu dróg oddechowych. Dodatkowo błona śluzowa wyściełająca drogi oddechowe staje się obrzęknięta, dochodzi do nadprodukcji śluzu, co w efekcie powoduje zwężenie światła oskrzeli i utrudnienie oddychania. Okazuje się, że w Polsce na astmę choruje więcej dzieci niż osób dorosłych.

O tym, jak wygląda życie chorych na astmę dowiecie się z filmu:  

Zobacz film: Jak wygląda życie chorych na astmę? Źródło 36,6

Przyczyny astmy oskrzelowej wczesnodziecięcej

Nie można wskazać jednej konkretnej przyczyny powstawania astmy. Z pewnością do wystąpienia astmy wczesnodziecięcej predysponowane są dzieci, u których rodziców również występowały schorzenia o podłożu atopowym (alergicznym), jak atopowe zapalenie skóry czy astma. Również zwykłe alergie występujące u rodziców predysponują dziecko do zachorowania na astmę.

Wymienia się także szereg czynników ryzyka u dziecka:

  • alergia na roztocza kurzu domowego,
  • alergia na sierść zwierząt,
  • alergia na pyłki,
  • palenie tytoniu bierne w domu,
  • palenie tytoniu przez matkę w czasie ciąży,
  • nawracające infekcje o ostrym przebiegu,
  • zanieczyszczenie środowiska.

Astma wczesnodziecięca – objawy

Astma jest chorobą przewlekłą, w związku z tym uznaje się, że występuje przez całe życie. W zależności od stopnia kontroli objawów mówi się o astmie kontrolowanej lub niekontrolowanej. Zdarza się, że w przypadku astmy wczesnodziecięcej objawy ustępują w okresie dojrzewania czy u młodych dorosłych, a nawracają w późniejszym wieku. Najczęściej astma wczesnodziecięca ma łagodny lub umiarkowany przebieg. Ciężkie zaostrzenia astmy zdarzają się bardzo rzadko. Ponadto niektóre dzieci mają objawy astmy wyłącznie związane z infekcją, całkowicie ustępujące w późniejszym wieku.

Sprawdź nowoczesne metody leczenia astmy oraz jak wygląda leczenie?

Zobacz film: Nowoczesne metody leczenia astmy. Źródło 36,6 

Do objawów astmy wczesnodziecięcej zalicza się:

  • suchy i męczący kaszel nasilający się w nocy,
  • świszczący oddech,
  • duszność, problem z oddechem,
  • uczucie gniecenia w klatce piersiowej przy napadzie duszności,
  • nawracające zapalenia oskrzeli.

Astma ciężka charakteryzuje się stałym występowaniem objawów klinicznych bez względu na porę dnia. Objawy astmy ulegają zaostrzeniu szczególnie po kontakcie z alergizującymi dziecko czynnikami. Dziecko nie powinno przebywać z osobami palącymi papierosy, ponieważ dym tytoniowy pogłębia patologię oskrzeli. Napady astmy zdarzają się częściej u dzieci mieszkających w miejscach o dużym zanieczyszczeniu powietrza. Istotnymi czynnikami zaostrzającymi astmę są również zakażenia, nadmierny wysiłek fizyczny, a także stres. Wystąpieniu napadu astmy sprzyjają duża wilgotność i zimne powietrze.

Rozpoznanie astmy wczesnodziecięcej

Jeśli dziecko prezentuje niepokojące objawy oddechowe pod wpływem czynników zewnętrznych, warto skontaktować się z lekarzem, który według wskazań klinicznych zleci dodatkową diagnostykę pozwalającą na wykluczenie czy też potwierdzenie astmy. Udając się do lekarza, warto zastanowić się, w jakich dokładnie okolicznościach pojawiają się napady astmy, jakie towarzyszą temu zazwyczaj objawy, a także czy w najbliższej rodzinie występowały jakiekolwiek alergie. Lekarz musi przede wszystkim zbadać dziecko, choć nie zawsze w czasie wizyty dziecko musi prezentować objawy astmy w postaci świstów. Astma wczesnodziecięca ujawnia się okresowo w związku z wysiłkiem fizycznym bądź ostrą infekcją i dopiero wtedy można ją rozpoznać.

Wśród badań diagnostycznych, jakie wykonuje się celem rozpoznania astmy, są:

  • spirometria – badanie polegające na nabraniu maksymalnego wdechu i wydmuchiwaniu powietrza. Mierzy się czas wydmuchiwania powietrza. Można przeprowadzić próbę z lekiem rozszerzającym oskrzela. W astmie będzie widać efekt działania leków rozszerzających oskrzela, czyli zwężenie oskrzeli jest odwracalne,
  • pomiar szczytowego przepływu wydechowego (PEF) – to pomiar z użyciem pikflometru. Polega na wydmuchaniu powietrza z płuc do urządzenia. Wykonuje się to 3 razy i ocenia najlepszy wynik,
  • próby prowokacyjne, które mają na celu ocenić stopień nadreaktywności oskrzeli w reakcji na określony czynnik drażniący.

Niestety w przypadku astmy wczesnodziecięcej wykonanie powyższych badań diagnostycznych jest bardzo trudne ze względu na brak współpracy dziecka z lekarzem. Rozpoznanie stawia się wtedy na podstawie skuteczności włączonego leczenia.

Leczenie astmy oskrzelowej wczesnodziecięcej

Należy dążyć do uzyskania takiej poprawy klinicznej u dziecka, by nie występowały u niego napady astmy na co dzień, żeby nie musiało rezygnować z wysiłku fizycznego czy normalnego funkcjonowania. Powinno się aplikować lek zmniejszający nasilenie objawów, czyli rozkurczający oskrzela, a także lek przeciwzapalny.

Data aktualizacji: 06.11.2018,
Opublikowano: 05.11.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej