Asertywność – czym jest, jak się jej nauczyć i jak ją wykorzystać? 

Fot: fotogestoeber / stock.adobe.com

Asertywność to umiejętność postępowania w zgodzie ze sobą w kontaktach interpersonalnych – wyrażania swoich myśli, uczuć, postaw i przekonań w jasny, otwarty sposób, z zachowaniem szacunku dla siebie i własnych praw przy jednoczesnym respektowaniu praw i potrzeb innych osób.

Asertywność nie jest zdolnością wrodzoną – można ją wykształcić. Jako umiejętność komunikacyjną najczęściej przeciwstawia się ją uległości i agresji – postawom, ku którym ludzie skłaniają się wskutek uwarunkowań biologicznych i które zwykle utrwalają się w trakcie zdobywania życiowych doświadczeń. Mimo swoich oczywistych zalet asertywność okazuje się w praktyce trudną sztuką, którą jednak można opanować dzięki specjalnym treningom i powszechnie dostępnej literaturze.

Co to jest asertywność?

Zachowanie asertywne najłatwiej zdefiniować w opozycji do pozostałych postaw, jakie można przyjąć w relacjach międzyludzkich, czyli agresji i uległości. Postępowanie agresywne to bezkompromisowe dążenie do realizacji własnych celów, co często oznacza naruszenie praw innych osób. Agresja nie musi mieć nic wspólnego z użyciem fizycznej siły, ale nieraz oznacza złość, gniew, słowny atak czy przemoc psychiczną. Uległość to konformistyczne podporządkowanie się innym, wbrew własnym potrzebom i przekonaniom. Osoba uległa pozwala na łamanie swoich praw z braku wiary we własne siły czy z lęku przed odrzuceniem. Asertywność stanowi swego rodzaju „złoty środek” pomiędzy opisanymi postawami. Zakłada troskę o własne potrzeby i interesy oraz obronę osobistych granic, ale w sposób konstruktywny, niepowodujący dyskomfortu czy cierpienia innych osób. Komunikacja asertywna jest stanowcza, bezpośrednia, otwarta i uczciwa, pozbawiona zarówno znamion agresji i innych negatywnych emocji wobec interlokutora, jak i poczucia winy w związku z korzystaniem ze swoich praw.

Asertywność obejmuje szereg umiejętności interpersonalnych, do których należą:

  • wyrażanie własnych poglądów, uczuć, potrzeb, oczekiwań,
  • obrona i egzekwowanie swoich praw,
  • umiejętność odmawiania,
  • niepoddawanie się konformizmowi czy manipulacji,
  • empatia, wrażliwość, umiejętność uważnego słuchania,
  • zdolność do przyjmowania komplementów, pochwał,
  • umiejętność reagowania na krytykę i wyrażania jej.

Postawa asertywna

Zdolności społeczne osoba asertywna może rozwijać dzięki adekwatnej do rzeczywistości samoocenie, znajomości swoich mocnych i słabych stron oraz samoakceptacji i szacunku do siebie. Z taką samoświadomością postawa i samopoczucie jednostki nie są zależne od chwilowych sukcesów czy porażek, dzięki czemu łatwiej jest kontrolować własne emocje, nie lękać się krytyki i odrzucenia. Człowiek asertywny, nie martwiąc się opinią otaczających go ludzi, postępuje w zgodzie z własnymi przekonaniami, jednocześnie dając takie samo prawo innym. Dzięki realistycznemu obrazowi siebie może stawiać sobie osiągalne cele i w pełni wykorzystywać własne możliwości.

Osoba asertywna umie racjonalnie zadbać o swoje interesy, nie narażając na szwank dobra innych ludzi. Posiada umiejętność działania bez lęku, tremy czy poczucia winy. Akceptuje własne ograniczenia, pozwala sobie na błędy i potrafi wziąć za nie odpowiedzialność. Umie także docenić wagę własnych osiągnięć. Liczy się ze zdaniem innych ludzi, potrafi z nimi współpracować i korzystać z ich pomocy. Dzięki szczerości i autentyczności wobec rozmówców swobodnie nawiązuje kontakty. Człowiek asertywny potrafi otwarcie, bez lęku, wyrażać swoje myśli, uczucia, pragnienia. Umie również stanowczo określić granice swojej prywatności.

Trening asertywności

Aby nauczyć się asertywności, najlepiej skorzystać z pomocy psychoterapeuty lub z grupowego szkolenia poświęconego rozwojowi tej umiejętności. Trening asertywności zwykle kierowany jest do określonych grup wiekowych czy społecznych – istnieją kursy dla dzieci, kobiet, mniejszości etnicznych, alkoholików itd. Organizuje się także warsztaty dla wybranych grup zawodowych, np. menadżerów, handlowców, telemarketerów. Szkolenia prowadzone przez trenerów – zwłaszcza zespołowe – mają tę przewagę nad samodzielną nauką z wykorzystaniem fachowej literatury, że umożliwiają przećwiczenie nabywanych zdolności oraz uzyskanie informacji zwrotnych.

Przykładowe umiejętności, jakie można opanować podczas treningu asertywności:

  • posługiwanie się komunikatami „ja” w alternatywie do komunikatów „ty” – nieocenianie rozmówcy (co mogłoby zmusić go do zajęcia pozycji obronnej) i wyrażanie wyłącznie własnych odczuć w sytuacji konfliktowej,
  • metoda „zdartej płyty” w obliczu potrzeby obrony swoich praw czy opinii – stanowcze powtarzanie stale tych samych argumentów, które zostały przytoczone na początku konwersacji, bez próby wyliczania nowych,
  • metoda „jujitsu” w przypadku zachowań agresywnych interlokutora – w obliczu presji czy gróźb zachowuje się stałą, spokojną dynamikę wypowiedzi, negatywne emocje pozostawiając po stronie rozmówcy.

Asertywność na co dzień

Ludzie asertywni są uczciwi wobec siebie i innych. Ponieważ postępują w zgodzie z własnymi przekonaniami i dążnościami, potrafią zadbać o to, co dla nich ważne, zwykle mają wysoki poziom satysfakcji z życia, pozytywne relacje z otoczeniem, a także cieszą się dobrym zdrowiem psychicznym. Dlatego warto być asertywnym w każdej sytuacji – w relacjach rodzinnych, towarzyskich, w związkach. Wbrew pozorom dobrze zdobyć się także na asertywność w pracy – związane z nią ryzyko jest mniejsze niż cena, jaką płaci się za rezygnację ze swoich praw i szacunku do własnej osoby oraz brak własnego zdania, a w konsekwencji – brak satysfakcji z wykonywanych zadań.

Zobacz film: Depresja jako problem społeczny. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 14.12.2017,
Opublikowano: 26.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej