Artroskopia kolana – przebieg i rehabilitacja po zabiegu

Fot. SCIEPRO/SCIENCE PHOTO LIBRARY / Getty Images

Artroskopia to zabieg endoskopowy umożliwiający oglądanie wnętrza stawu kolanowego, a także wykonanie naprawy uszkodzonych elementów znajdujących się jego obrębie, na przykład łąkotek lub więzadeł.

Artroskopia jest nowoczesną metodą leczenia stawu kolanowego. Umożliwia diagnozowanie jego elementów wewnętrznych, takich jak powierzchnie stawowe, więzadła czy łąkotki oraz wykonanie zabiegów naprawczych, przywracających sprawność po możliwie krótkiej rehabilitacji.

Budowa stawu kolanowego

Staw kolanowy zbudowany jest z dwóch pięter – górnego i dolnego. Rozdzielają je łąkotki, czyli półksiężycowate, płaskie chrząstki, które znajdują się pomiędzy powierzchniami stawowymi kości udowej i piszczelowej. W skład kolana wchodzi również rzepka, znajdująca się w jego przedniej części. Przenosi ona całą siłę mięśnia czworogłowego uda (przyczepionego do jej górnej części) na goleń (do której przyczepia się więzadłem rzepki).

Kolano to największy, bardzo silnie obciążony staw organizmu. Wymaga więc bardzo dobrej stabilizacji. Funkcję tę spełniają:

  • torebka stawowa,
  • więzadła poboczne (przyśrodkowe i boczne),
  • więzadła krzyżowe (tylne i przednie).

Więzadła są mocnymi pasmami zbudowanymi ze zwartej tkanki łącznej, które zapobiegają nadmiernej ruchomości w stawie i ograniczają ruchy w określonych płaszczyznach.

Najczęstsze urazy kolana

Najczęstsze skutki urazów kolana to:

  • krwiak,
  • uszkodzenie torebki stawowej,
  • naderwanie lub zerwanie więzadeł,
  • pęknięcie, naderwanie lub zmiażdżenie łąkotki,
  • pękniecie rzepki.

Skutkiem urazu jest pojawienie się takich objawów jak ostry ból, narastający szybko obrzęk, zaburzenia stabilności stawu („uciekanie” w stronę przeciwną do miejsca uszkodzenia więzadła), pojawienie się krwiaka.

Pierwszą pomocą przy urazie kolana jest jego szybkie uniesienie, schłodzenie workiem z lodem oraz nałożenie opaski elastycznej, aby zapobiec narastaniu obrzęku. Jeśli podejrzewa się złamanie, należy staw unieruchomić zgodnie z obowiązującymi zasadami.

Polecamy: Woda w kolanie – jakie są jej objawy, jak ją wyleczyć, jakie są skuteczne domowe sposoby?

Z filmu poniżej dowiecie się czym jest chondromalacja rzepki (kolana):

Zobacz film: Chondromalacja rzepki (kolana). Źródło: 36,6

Na czym polega artroskopia kolana?

Artroskopia kolana polega na wykonaniu na skórze i torebce stawu niewielkich nacięć, przez które wprowadzane są końcówki robocze. Zwykle do wykonania operacji wystarczają dwa lub trzy miejsca wejścia. Wprowadza się przez nie końcówki zawierające następujące elementy:

  • tor optyczny lub wizyjny (kamerę),
  • źródło światła (diodowe lub światłowodowe),
  • tor umożliwiający podawanie do przestrzeni stawowej gazu lub płynu, pozwalający również na odsysanie treści z kolana,
  • tor pozwalający na wkładanie do wnętrza stawu narzędzi roboczych sterowanych z zewnątrz mechanicznym manipulatorem.

Końcówki endoskopowe wprowadzane do stawu często łączą w sobie dwa lub więcej torów. Ich kombinacja jest uzależniona od modelu artroskopu. Obecnie najczęściej wykonuje się tzw. wideoartroskopię, podczas której do wnętrza stawu wprowadza się kamerę, a obraz z niej jest oglądany przez chirurga na monitorze.

Znieczulenie i czas trwania artroskopii

Podczas artroskopii pacjent nie musi być znieczulony ogólnie (w uzasadnionych przypadkach możliwe jest zlecenie takiej formy anestezji). Powszechnie stosuje się znieczulenie lędźwiowe (nadoponowe, podpajęczynówkowe), w niektórych sytuacjach korzystniejsza jest forma przewodowa, nasiękowa.

Czas trwania zabiegu zależny jest od jego zakresu. Artroskopia może ograniczać się jedynie do diagnostyki i wtedy trwa około 30 minut. Współczesne możliwości obrazowania stawu kolanowego (RTG, USG oraz CT lub MR) pozwalają na postawienie tak szczegółowego rozpoznania, że dodatkowa diagnostyka inwazyjna przy pomocy artroskopu rzadko jest potrzebna. Większość artroskopii polega więc na potwierdzeniu rozpoznania i wykonaniu zabiegu naprawczego, który trwa 1–1,5 godziny.

Rodzaje zabiegów wykonywanych podczas artroskopii

Podczas artroskopii wykonuje się najczęściej zabiegi rekonstrukcyjne, takie jak:

  • oczyszczenie wnętrza stawu z pozostałości krwiaka,
  • zszycie zerwanego więzadła lub uszkodzonej torebki stawowej,
  • zespolenie naderwanej łąkotki,
  • wycięcie częściowe lub całkowite łąkotki,
  • zastąpienie zniszczonego więzadła syntetycznym implantem.

Możliwe jest też wykonanie wszczepów chrzęstno-kostnych. W przypadku zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych stawu kolanowego wykonuje się zabiegi oczyszczenia chrząstek stawowych i usunięcia narośli kostnych, które ograniczają ruchomość stawu i są przyczyną nawracających dolegliwości bólowych i obrzęków.

Powikłania artroskopii kolana

Podstawowymi powikłaniami artroskopii są krwawienia śródoperacyjne i infekcje rozwijające się wewnątrz stawu lub w miejscach wykonania nacięć powłok. Niekiedy warunki wewnątrz stawu uniemożliwiają przeprowadzenie całego zabiegu i niezbędne jest wykonanie klasycznej operacji kolana.

Rehabilitacja po artroskopii

W porównaniu z klasycznym zabiegiem na otwartym kolanie artroskopia pozwala na bardzo szybkie uruchomienie kolana – początkowo w zakresie ruchów biernych, a następnie czynnych. Chory nie musi długo przebywać w szpitalu, może szybko powrócić do codziennych czynności z kolanem unieruchomionym stabilizatorem. Szczegółowy plan uruchamiania pacjenta opracowuje lekarz wraz z fizjoterapeutą. Ponieważ jest on dostosowany do potrzeb każdego chorego, nie można z góry jednoznacznie określić, jak długo będzie trwał cały proces.

Zobacz, czym zajmuje się fizjoterapeuta:

Zobacz film: Czym zajmuje się fizjoterapeuta? Źródło: Getty Images / iStock

Data aktualizacji: 06.12.2019,
Opublikowano: 14.02.2019 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Agata 08.07.2019r.

potrzebujemy informacji gdzie znaleźć najlepszych specjalistów wykonujących artroskopię kolana?

Potrzebujemy bezbłędnego wykonania, w ciężkim przypadku.
Najlepiej w Polsce, ale może być również za granicą.

Z góry dziękuję za pomoc.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej