Arszenik – objawy zatrucia i leczenie. Czy może być też lekiem?

Fot. MarsBars / Getty Images

Arszenik to powszechnienie znana trucizna. Ze względu na fizykochemiczne właściwości nie ma możliwości, by go wykryć. W formie proszku był więc często dosypywany do wina czy jedzenia. Powodował wówczas objawy zatrucia i zgon.

Arszenik, czyli trójtlenek arsenu, występuje najczęściej w formie białego proszku i jest znany jako trucizna. Roztwór arsenu nie ma ani smaku, ani zapachu, a jego przedawkowanie wywołuje zatrucie. Arszenik był uznawany za popularną truciznę królów. Już niewielkie ilości mogą prowadzić do osłabienia, rozkojarzenia czy nawet paraliżu.

Co to jest arszenik?

Arszenik to związek chemiczny określany jako trójtlenek arsenu. Znany jest od lat w leczeniu zatruć. Dawka toksyczna dla człowieka mieści się w granicach 0,01–0,05 g. Dawka śmiertelna wynosi około 0,3 g, jednak objawy zatrucia, łącznie ze zgonem, mogą nastąpić po niższych dawkach lub dopiero po podaniu znacznie większej porcji arsenu. U niektórych objawy zatrucia obserwuje się dopiero po kilkugramowych dawkach arszeniku.

Arszenik – trucizna czy lek?

Ze względu na brak smaku, zapachu i koloru arszenik stosowany jest jako trucizna na gryzonie. W przeszłości często służył do dyskretnego uśmiercania królów czy mężów. Był też stosowany jako środek do wywoływania poronienia, jednak z czasem okazało się, że jest odpowiedzialny za ostre zatrucia i zgony stosujących go kobiet. Przypisuje się mu wpływ na występowanie raka płuc czy górnych dróg oddechowych, jak również skóry lub wątroby.

Mimo wielu historii tragicznych zabójstw z użyciem arszeniku był on już przez Hipokratesa wykorzystywany jako środek leczniczy. W historii stosowano go na wrzody żołądka, syfilis, śpiączkę afrykańską. Obecnie znajduje zastosowanie w leczeniu ostrej białaczki promielocytowej przy niepowodzeniach stosowanego leczenia czy w nawrotach choroby. Stosuje się go we wlewie dożylnym.

Objawy ostrego zatrucia arszenikiem

Główne objawy zatrucia arszenikiem obejmują gwałtownie postępujące objawy żołądkowo-jelitowe, jak nudności czy wymioty, biegunka, bóle brzucha. Pojawiają się objawy wstrząsu, czyli spada ciśnienie tętnicze, dochodzi do zaburzeń pracy serca i zgonu w przypadku braku podjęcia odpowiednich działań. Nasilenie objawów i ich przebieg są uzależnione od dawki tego związku i sposobu jego podania. Konsekwencją zaburzeń żołądkowo-jelitowych są liczne zmiany elektrolitowe. Wraz z czasem narastania objawów dochodzi do uszkodzenia wątroby i nerwów obwodowych. Zatrucie arszenikiem może mieć również przebieg podostry lub przewlekły. Objawy zapalenia podostrego charakteryzują się: spadkiem temperatury, utratą przytomności, osłabieniem, bólem brzucha, utratą apetytu. Podostre objawy zapalenia mogą być bardzo nieswoiste, niekiedy imitują nawet zwykłą infekcję górnych dróg oddechowych.

Objawy przewlekłego zatrucia arszenikiem

W przebiegu przewlekłego zakażenia może dojść do uszkodzeń skóry czy nerwów obwodowych. Niekiedy zanikają mięśnie, występują niedowłady, ból, mrowienie w kończynach. Zdarzają się przypadki obrzęku powiek, niedokrwistości, uszkodzenia układu krwiotwórczego, wątroby i żółtaczki. Dochodzi do odwodnienia, a także istnieje ryzyko ostrego uszkodzenia nerek. Wypadają włosy i występuje prążkowanie paznokci.

Leczenie zatrucia arszenikiem

Najczęściej pierwszym krokiem leczenia zatrucia arszenikiem jest płukanie żołądka. Celem profilaktyki uszkodzenia układu nerwowego jest podawanie witamin z grup B i C. Czasami konieczne jest wykonanie dializy, czyli oczyszczenie krwi z toksyn za pomocą specjalnej aparatury. Ponadto dąży się do wyrównania zaburzeń elektrolitowych czy spadków ciśnienia tętniczego.

Zobaczcie, jak zbudowany jest układ pokarmowy człowieka:

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 20.11.2018,
Opublikowano: 20.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej