Aqua aerobik – ćwiczenia dla ciężarnych i nie tylko. Jakie są zalety i efekty treningów? 

Fot: Nomad_Soul / stock.adobe.com

Aqua aerobik, czyli aerobik wodny, to rodzaj gimnastyki wykonywanej w wodzie. W Polsce ta forma aktywności fizycznej cieszy się coraz większym zainteresowaniem głównie dzięki temu, że jest prosta i nie wymaga od osoby ćwiczącej dobrej formy. Regularne ćwiczenia działają korzystnie nie tylko na wygląd ciała, ale również pomagają na dolegliwości bólowe pleców. 

Aqua aerobik jest uznawany za typowo kobiecą dyscyplinę i to właśnie wśród pań cieszy się większym zainteresowaniem. Ćwiczenia w ramach aerobiku wodnego można wykonywać zarówno indywidualnie, jak również grupowo pod okiem instruktora. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest ta druga opcja, ponieważ instruktor powinien właściwie dobrać ćwiczenia do możliwości trenujących oraz na bieżąco może dostrzec i eliminować popełniane błędy. Zajęcia na własną rękę rodzą ryzyko niewłaściwego wykonywania ćwiczeń, co niekoniecznie musi wiązać się z kontuzją, a bardziej z brakiem efektywności treningów.

Aqua aerobik: ćwiczenia i wybór odpowiedniego miejsca

Ćwiczenia w ramach aqua aerobiku wykonuje się w basenie. Zazwyczaj zajęcia są prowadzone w zbiornikach wodnych o wysokości od 1,2 do 1,5 metra. Stosunkowa niewielka wysokość pozwala na to, by udział w zajęciach był możliwy również dla niezbyt wysokich osób, a przy tym nie zagrażał ich zdrowiu i życiu. Ponadto taka głębokość jest wystarczająca do tego, by w pełni zaangażować wszystkie mięśnie, które powinny pracować podczas ćwiczeń wodnego aerobiku.

Treningi grupowe najczęściej odbywają się w specjalnie przygotowanych do tego basenach. Również to sprawia, że zorganizowane ćwiczenia pod okiem instruktora są lepszym rozwiązaniem aniżeli wykonywanie ich samemu w ogólnodostępnym basenie. Zorganizowane zajęcia trwają od 30 nawet do 60 minut. W tym czasie instruktor, który stoi na brzegu pokazuje ćwiczenia, które należy wykonywać. Aby treningi nie były monotonne, często są wykonywane przy udziale muzyki, której rytm wyznacza tempo ćwiczeń.

W ramach aqua aerobiku można wykonywać takie ćwiczenia, jak:

  • Rowerek – należy oprzeć się przedramionami o brzeg basenu, wyciągnąć nogi przed siebie i rozpocząć wykonywanie ruchów takich, jak przy jeździe rowerem. Aby ćwiczenie było efektywne (wzmocniło nogi i je ujędrniło), wskazane są serie trwające po dwie minuty.
  • Nożyce – układając się brzuchem na wodzie należy złapać krawędź basenu rękami, a nogami wykonywać ruch popularnych „nożyc”. Wskazanych jest kilka serii po ok. 1,5-2 minuty. Nożyce pomagają ujędrnić pośladki.
  • Ósemki – do tego ćwiczenia potrzebna jest piłka. Należy chwycić ją rękami, nogi rozstawić na szerokość barków, a następnie zakreślać piłką ósemki – na zmianę po powierzchni wody i zanurzając ją pod wodę. Takie ćwiczenie wzmacnia ramiona.
  • Skręty tułowia – ćwiczenia na wysmuklenie talii. Stojąc prosto, należy złączyć dłonie przed sobą i podskakując, trzeba wykonywać skręt biodra raz w prawą, a raz w lewą stronę.
  • Pajacyki – one niczym nie różnią się od klasycznych pajacyków, z tą tylko różnicą, że są wykonywane w wodzie. To ćwiczenie najlepiej robić na koniec treningu, ponieważ jest bardzo męczące. Ma ono na celu poprawę ogólnej kondycji organizmu.

Podczas profesjonalnych zajęć instruktorzy i trenerzy powinni zadbać o dobrą rozgrzewkę całego ciała. Jeżeli natomiast ktoś decyduje się na ćwiczenia bez pomocy doświadczonej osoby, to sam powinien o tym pamiętać. Wskazanych jest kilka ćwiczeń rozgrzewających przed wejściem do wody, a następnie kilka po wejściu do basenu.

Aqua aerobik w ciąży: zalety i przeciwwskazania

W ostatnim czasie sporą popularnością cieszy się aqua aerobik dla ciężarnych. Są to treningi przeznaczone dla kobiet w ciąży. Od standardowych zajęć różnią się w zasadzie tylko intensywnością, ponieważ ćwiczenia są podobne lub te same. Wykonywany odpowiednio aqua aerobik w ciąży nie zagraża ani dziecku ani jego matce, a pozwala na utrzymanie dobrej formy. Lista zalet wynikających z tego rodzaju treningu dla ciężarnych jest naprawdę długa:

  • przygotowuje ciało do porodu,
  • pomaga w relaksacji ciała,
  • zmniejsza bóle karku i kręgosłupa (szczególnie w odcinku lędźwiowym),
  • ujędrnia skórę,
  • pomaga dotlenić organizm matki i dziecka,
  • ogranicza powstawanie rozstępów,
  • zwiększa pojemność oddechową płuc,
  • pomaga w walce z bezsennością,
  • zapobiega nadmiernemu przybieraniu na wadze.

Kobiety w ciąży, które poszukują bezpiecznej aktywności fizycznej powinny sprawdzić właśnie aerobik wodny. Efekty w postaci poprawy ogólnego samopoczucia powinny być zauważalne już po kilku tygodniach. W każdym przypadku panie powinny jednak zasięgnąć opinii lekarza przed rozpoczęciem zajęć w ramach aqua aerobiku. Działanie na własną rękę może być niebezpieczne i niekorzystnie wpłynąć na ciążę

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 01.12.2017,
Opublikowano: 06.11.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej
Air joga – zasady, dobre strony stretchingu w podwieszeniu, ćwiczenia

Air joga to specyficzna odmiana jogi charakteryzująca się wykonywaniem ćwiczeń w podwieszeniu nad ziemią przy użyciu hamaku. Uprawianie dyscypliny tego typu rozciąga ciało, odciąża kręgosłup i stawy oraz wpływa korzystnie na mięśnie core.

Czytaj więcej