Po aparaty językowe sięga obecnie coraz więcej osób. Decydują się na to zwłaszcza pacjenci, którym przeszkadza widok aparatu i czują się z nim niepewnie. Stosowanie aparatów językowych ma swoje początki w latach 70. XX wieku (Stany Zjednoczone i Japonia). Technika aparatów lingwalnych powstała, by pomóc zadbać o estetykę zgryzu i jednocześnie umożliwić leczenie ortodontyczne sportowcom.
Czym jest aparat lingwalny?
Aparaty lingwalne, nazywane także aparatami językowymi, są umieszczane na łuku zębowym od strony języka. Konstruuje się je w taki sposób, by pozostawały niezauważonymi ze względów estetycznych (niektórzy boją się noszenia aparatu stałego, który znacząco wpłynie na wygląd ich uśmiechu). Aparat językowy należy do aparatów stałych, a więc takich, których nie zdejmuje się na noc. Poszczególne elementy tego urządzenia zostają dopasowywane w taki sposób, by powodować jak najmniejszy dyskomfort podczas noszenia. Z początku może wydawać się niewygodny (jak każde ciało obce wprowadzone do jamy ustnej na stałe), jednak pacjenci przyzwyczajają się do niego zwykle po kilku dniach noszenia.
Kiedy warto założyć aparat ortodontyczny? Dowiesz się tego z filmu:
Stały aparat lingwalny ma wiele zalet. Podstawowym plusem jest estetyczne zamocowanie aparatu po wewnętrznej stronie łuku zębowego. W zależności od tego, jaki aparat językowy się wybierze, można wyleczyć każdą wadę zgryzu. Nie ma również ograniczeń wiekowych, ponieważ aparaty językowe są skuteczne zarówno u dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Dzięki temu, że mocuje się je od strony języka, pacjent unika ewentualnych odwapnień na przednich powierzchniach zębowych.
Zamki aparatów lingwalnych różnią się znacząco od standardowych zamków w aparacie ortodontycznym, ponieważ mają niski, a zarazem płaski profil. Dzięki temu nie uciskają tak mocno śluzówki. W ten sposób ogranicza się ból i nieprzyjemne uczucie rozpierania zębów, których tak obawiają się pacjenci, do minimum. Ze względu na swoją budowę, a także dopasowanie do indywidualnych potrzeb pacjenta aparat językowy jest bardziej precyzyjny od innych aparatów zębowych. Można także od razu zobaczyć efekt leczenia aparatem lingwalnym na gipsowym modelu. Zdarza się też, że sam proces leczenia aparatem językowym trwa krócej niż w przypadku procedur wykorzystujących standardowe techniki ortodontyczne. Poleca się je również osobom, które mają problem z zachowaniem czystości zębów podczas noszenia aparatu ortodontycznego.
Rodzaje aparatów lingwalnych
Można wyróżnić parę różnych systemów aparatów lingwalnych. Zwykle wymienia się aparat lingwalny prosty (standardowy) i aparat lingwalny z indywidualnymi zamkami. Aparat lingwalny standardowy przygotowuje się za sprawą dopasowania tradycyjnych zamków lingwalnych do potrzeb konkretnego pacjenta. Działanie to podejmuje się w specjalnym laboratorium ortodontycznym. Najpierw lekarz musi pobrać wyciski zębów, by w kolejnym kroku przekazać je do laboratorium wraz z zamkami. Na miejscu technik zajmuje się ustawieniem zębów w pozycji jak po leczeniu ortodontycznym, by na końcu umiejscowić na nich zamki. Potem indywidualne zamki przenosi się już na model z wadą. Trzeba jeszcze przygotować specjalną szynę transferową w postaci nakładki na zęby i umieścić ją w jamie ustnej pacjenta. Dopiero później osadza się łuk aparatu. Uproszczonym aparatem lingwalnym jest na przykład aparat lingwalny 2D.
Zobacz film i dowiedź się jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych:
Nieco bardziej złożony okazuje się aparat lingwalny oparty na indywidualnie dopasowanych zamkach. Na początku wykonuje się wycisk szczęki pacjenta. Następnie w laboratorium tworzy się na jego podstawie tak samo indywidualny model uzębienia, w oparciu o który powstają zamki. Później trzeba jeszcze przygotować do konkretnego modelu aparatu językowego sekwencje łuków potrzebnych podczas trwania leczenia. W ten sposób, gdy aparat lingwalny trafia do rąk ortodonty, ten nie musi go już dopasowywać do zgryzu pacjenta.
Zobacz także: Wady zgryzu u dzieci – przyczyny, objawy i rodzaje, leczenie
Ile kosztuje aparat lingwalny?
Aparat lingwalny nie należy do tanich rozwiązań ortodontycznych. W zależności od stopnia złożoności konkretnego systemu cena może być wyższa lub niższa, ale zawsze jest to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. W przypadku aparatów lingwalnych standardowych koszty są nieco niższe i zawierają się w przedziale od około czterech do pięciu tysięcy złotych. Jeśli zaś chodzi o bardziej rozbudowane aparaty językowe z indywidualnie dopasowanymi zamkami, cena wzrasta powyżej siedmiu tysięcy złotych.