Antykoncepcja w Polsce. Mamy najniższy wskaźnik dostępności w całej Europie

Fot. designer491 / Getty Images

W Polsce, jak wynika z raportu Europejskiego Forum Parlamentarnego do spraw Populacji i Rozwoju, dostęp do antykoncepcji jest najgorszy w całej Europie! Pod tym względem wyprzedzają nas takie kraje, jak Ukraina, Gruzja czy Białoruś. 

Każdego roku Contraception Atlas porównuje dostęp do antykoncepcji w 46 europejskich krajach. Pod uwagę brane są jakość i dostępność informacji na temat antykoncepcji, zakres refundacji, dostępność poradnictwa oraz wymóg recept i dodatkowych zgód na otrzymanie środków antykoncepcyjnych.

100 procent, według raportu, oznacza pełny dostęp do antykoncepcji, a im ta wartość niższa, tym dostępność do środków jest gorsza. Najwyższa wartości osiągają kraje: Belgia (90,1 proc.), Francja (90,1 proc.) i Wielka Brytania (87,6 proc.), a najniższe Polska (31,5 proc.). Wyprzedzają nas m. in. Rosja (42,8 proc.) i Ukraina (44,3 proc.).

Czy uważasz, że w naszym kraju jest dobry dostęp do antykoncepcji?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Na tak niską ocenę ma wpływ decyzja o przywróceniu recepty na antykoncepcję awaryjną oraz brak refundacji środków antykoncepcyjnych (jest on poniżej przeciętnej w całej Europie). W raporcie podkreślono, że w Polsce nie ma żadnych ulg dla nastolatków czy najbiedniejszych, co w wielu rozwiniętych krajach europejskich jest normą. 

Więcej na ten temat znajdziecie na: Polska ostatnia w rankingu dostępności antykoncepcji 

Jakie są metody antykoncepcji? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jakie są rodzaje antykoncepcji? Źródło: Klinika urody

Antykoncepcja - co trzeba wiedzieć o świadomym planowaniu rodziny?

Wyróżniamy:

  • antykoncepcję mechaniczną, czyli taką, która tworzy fizyczną barierę uniemożliwiającą plemnikom dotarcie do komórki jajowej. W tym celu stworzone są prezerwatywy (dla mężczyzn) oraz krążki dopochwowe, kapturki dopochwowe (diafragma) i prezerwatywy kobiece (femidom);
  • antykoncepcję hormonalną, czyli pigułki antykoncepcyjne, plaster antykoncepcyjny, zastrzyki, wkładka wewnątrzmaciczna zawierająca gestageny, implanty antykoncepcyjne;
  • antykoncepcja chemiczna, czyli taka, która ma na celu unieszkodliwienie plemników - pianki, żele, globulki i kremy;
  • antykoncepcja naturalna o bardzo niskiej skuteczności;
  • antykoncepcja awaryjna - czyli przyjmowana po stosunku seksualnym;
  • antykoncepcja chirurgiczna, np. wazektomia (przecięcie nasieniowodów), sterylizacja (przecięcie bądź zablokowanie jajowodów).

A teraz, jakie są mity na temat antykoncepcji? Dowiecie się tego z filmu, ale przypominamy, że irygacja pochwy po stosunku, seks w czasie menstruacji oraz podczas karmienia piersią, nie są metodami antykoncepcyjnymi:

Zobacz film: 5 mitów na temat antykoncepcji. Źródło: Stylowy Magazyn


Data aktualizacji: 18.02.2019,
Opublikowano: 18.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

Jest wiele przeciwwskazań do stosowania spirali. Skuteczność wkładek domacicznych mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi poniżej 1. Niestety ten środek antykoncepcyjny, mimo wysokiej skuteczności, obarczony jest wieloma skutkami ubocznymi.

Czytaj więcej
Metody antykoncepcji – naturalne, skuteczne, niehormonalne. Które są najlepsze?

Istnieje wiele metod antykoncepcji. Większość z nich ingeruje w organizm kobiety, co może powodować skutki uboczne. Z tego powodu naturalne metody antykoncepcji są nadal stosowane, mimo iż odznaczają się niższą skutecznością.

Czytaj więcej
Jakie są objawy kiły? Jak rozpoznać tę chorobę?

Objawy kiły, choroby przenoszonej drogą płciową, wywołanej przez krętka bladego, choć są charakterystyczne, bywają bagatelizowane lub sprawiają wstyd pacjentowi. W efekcie zbyt późno trafia on do lekarza. Znajomość dolegliwości pozwala na szybkie podjęcie działania.

Czytaj więcej
PrEP – przedekspozycyjna profilaktyka zakażenia HIV. Wskazania, przebieg, zagrożenia

Jeszcze do nie tak dawna jedyną metodą profilaktyki zakażenia HIV (ludzkim wirusem niedoboru odporności) było unikanie sytuacji ryzykownych i stosowanie prezerwatyw. Obecnie osoby z grupy ryzyka mogą stosować nową metodę – PrEP, czyli profilaktykę przedekspozycyjną.

Czytaj więcej
Ginekolog – kim jest, czym się zajmuje, kiedy należy się do niego udać?

Ginekolog specjalizuje się w profilaktyce, rozpoznawaniu, leczeniu dolegliwości związanych z układem rozrodczym i piersiami. Zajmuje się też prowadzeniem ciąży. Do jego obowiązków należy również udzielanie porad o antykoncepcji. Specjalizacja z ginekologii trwa 5 lat.

Czytaj więcej
Vibin mini - wskazania, dawkowanie, przeciwwskazania do stosowania leku

Vibin mini jest doustnym, dwuskładnikowym hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym. Lek w postaci tabletek jest wydawany na receptę.

Czytaj więcej
Ginekolog - kiedy warto udać się do niego na wizytę?

Ginekolog to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób żeńskiego układu rozrodczego. Do jego obowiązków należy także prowadzenie ciąży. To on odbiera poród i opiekuje się kobietą w okresie połogu.

Czytaj więcej
Zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn będzie dostępny za pół roku

Czytaj więcej
Miesiączka oraz skutki odstawienia tabletek antykoncepcyjnych

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych niesie konsekwencje istotne dla całego organizmu, który musi na nowo przystosować się do funkcjonowania bez hormonów dostarczanych z zewnątrz. Ma to istotne znaczenie między innymi podczas planowania ciąży.

Czytaj więcej
Odstawienie pigułek antykoncepcyjnych, a starania o dziecko

Odstawienie pigułek antykoncepcyjnych, a starania o dziecko – kiedy najlepiej rozpocząć starania o dziecko? Od trzech lat biorę tabletki antykoncepcyjne.

Czytaj więcej