Angina Plauta-Vincenta: co to za choroba? Leczenie i objawy

Fot: g-stockstudio / gettyimages.com

Angina Plauta-Vincenta jest szczególną odmianą anginy. Niekiedy może być mylona z innymi stanami chorobowymi, jak nowotwory czy błonica, dlatego konieczna jest odpowiednia diagnostyka celem różnicowania tych chorób.

Angina Plauta-Vincenta jest ostrym zapaleniem gardła na tle bakteryjnym, najczęściej bakterią Fusobacterium necrophorum. Objawy mogą przypominać powszechniejszą anginę paciorkowcową, choć w tym przypadku nalot jest zazwyczaj jednostronny na górnym biegunie migdałka, a pod nalotem zwykle tworzy się owrzodzenie. Ból gardła jest dość silny i raczej jednostronny.

Czym jest angina Plauta i Vincenta?

Angina Plauta i Vincenta (lub po prostu Plauta-Vincenta) jest bardzo rzadką bakteryjną chorobą, występującą głównie u mężczyzn. Zmiany w postaci szarawego nalotu zlokalizowane są z reguły na jednym migdałku. Ból gardła jest bardzo uciążliwy, nasila się podczas przełykania, a objawem towarzyszącym jest nieprzyjemny zapach z ust. Bakteria, która atakuje układ chłonny gardła, została opisana po raz pierwszy przez lekarzy Hugo Carla Plauta i Jeana Henriego Vincenta Plauta.

Jakie są przyczyny anginy Plauta-Vincenta?

Jest to choroba wywoływana przez różne bakterie, szczególnie przez Treponema vincenti, Fusobacterium necrophorum i Leptotrichia buccalis. Niewiadomo jednak, czy te bakterie bezpośrednio powodują chorobę czy wywołują wtórne nadkażenie gardła. Czynnikami sprzyjającymi chorobie są niedożywienie i słaba higiena jamy ustnej.

Zobacz film: Angina wirusowa i bakteryjna - jak rozpoznać? Źródło: 36,6.

Angina Plauta-Vincenta – objawy

Główny objaw anginy Plauta-Vincenta to ból gardła w okolicy zainfekowanego migdałka, nasilający się podczas połykania. Węzły chłonne po stronie zajętej stanem zapalnym są powiększone, a chory ma bardzo nieprzyjemny zapach z ust. Chory ogólnie czuje się źle, ma problem z przyjmowaniem płynów i posiłków. Jeśli zmiany przybierają charakter błoniasto-wrzodziejący, mogą tworzyć głębokie owrzodzenia. Jeśli spróbuje się usunąć nalot, dochodzi do krwawienia. Zdarza się, że zmiany rozprzestrzeniają się na inne okolice jamy ustnej, np. dziąsła, drugi migdałek, podniebienie czy policzki. Ogólny stan chorego nie pogarsza się znacząco, kontrastuje z dość nasilonymi i niepokojąco wyglądającymi zmianami na migdałkach.

Rozpoznanie anginy Plauta-Vincenta

Niezbędnym elementem diagnostyki jest wykonanie biopsji i pobrania fragmentu migdałka. Jest to konieczne celem odróżnienia anginy Plauta-Vincenta od zmian nowotworowych. Konieczne jest różnicowanie tej jednostki chorobowej również z ostrą białaczką czy błonicą. Bakterie wywołujące anginę Plauta-Vincenta można wykryć za pomocą rozmazu na szkiełku podstawowym. Można je również zidentyfikować poprzez hodowlę na odpowiednim podłożu.

Leczenie anginy Plauta i Vincenta

Domowe sposoby, jak płukanki gardła czy pędzlowanie migdałków preparatami o właściwościach odkażających i przeciwgorączkowych, mogą stanowić leczenie wspomagające. Właściwe leczenie opiera się na antybiotykoterapii z zastosowaniem penicyliny. Nalot powinien oddzielić się samoistnie po mniej więcej 2 tygodniach. Rzadko bywa konieczna interwencja laryngologiczna.

Zobacz film: Zabieg wycięcia migdałków metodą elektrochirurgiczną. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 29.06.2018,
Opublikowano: 25.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej