Angina Ludwiga – przyczyny, objawy i leczenie ropowicy jamy ustnej

Fot. :Doucefleur / Getty Images

Angina Ludwiga jest stanem, który może doprowadzić nawet do zapalenia ośrodkowego układu nerwowego (OUN), sepsy czy zgonu. Nie może być lekceważona, gdyż OUN sąsiaduje z ważnymi dla życia strukturami.

Angina to powszechnie znane określenie oznaczające zapalenie gardła. Tymczasem angina Ludwiga z typową anginą nie ma nic wspólnego poza tym, że również wywołują ją różne drobnoustroje. Angina Ludwiga jest ropnym zapaleniem dna jamy ustnej wywołanym bakteriami. Określana jest jako ropowica dna jamy ustnej. Objawia się gorączką, dreszczami, obrzękiem jamy ustnej i problemami z przełykaniem. Grupą często objętą tym schorzeniem są dzieci. Angina Ludwiga ma zwykle ciężki przebieg i dlatego też wymaga leczenia w szpitalu.

Czym jest angina Ludwiga i dlaczego powstaje?

Angina Ludwiga wywoływana jest przez bakterie beztlenowe lub grzyby. Może się zdarzyć, że czynnikiem etiologicznym jest drobnoustrój wchodzący w skład fizjologicznej flory bakteryjnej jamy ustnej, który w stanach znacznie obniżonej odporności może okazać się chorobotwórczy. Jednym z czynników predysponujących do powstania ropowicy jamy ustnej jest zaniedbana próchnica, która może stać się punktem wyjścia wielu schorzeń o podłożu infekcyjnym. Bakterie pochodzące z próchnicy mogą bez problemów dostać się do krwiobiegu. Zdarza się, że przyczyną anginy Ludwiga jest zakażenie powstałe po ekstrakcji zęba. Bez względu na to, jaka przyczyna pośredniczy w powstawaniu choroby, należy mieć na uwadze, że u podstaw leżą zaniedbania higieniczne jamy ustnej.

Polecamy: Powikłania po anginie u dzieci i dorosłych nieleczonych antybiotykami

Jak rozpoznać anginę? odpowiedz znajdziesz w naszym filmie: 

Zobacz film: Angina wirusowa i bakteryjna - jak rozpoznać? Źródło: 36,6

Ropowica dna jamy ustnej – jakie daje objawy?

Objawy anginy Ludwiga pojawiają się nagle i nie są dość swoiste. Obejmują gorączkę z dreszczami, ból głowy. Następnie dochodzi do narastającego obrzęku w jamie ustnej, pacjent ma coraz większy problem z połykaniem, które sprawia mu wyraźny ból. Towarzyszy mu często również ślinotok, a nieraz szczękościsk. W badaniu fizykalnym lekarz może stwierdzić obecność obrzęku dna jamy ustnej. Okoliczne tkanki są zazwyczaj również obrzęknięte.

Celem postawienia ostatecznego rozpoznania konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych z krwi, wymazu mikrobiologicznego, a także badań obrazowych. Dzięki wymazowi z jamy ustnej i posiewowi z danej zmiany można stwierdzić, jaką etiologię ma dane zakażenie. W związku z tym łatwo można zróżnicować ropowicę dna jamy ustnej z innymi schorzeniami.

Leczenie anginy Ludwiga

W przypadku podejrzenia anginy Ludwiga lekarz powinien pilnie skierować pacjenta na oddział laryngologiczny bądź oddział chirurgii szczękowo-twarzowej. Leczenie anginy Ludwika odbywa się bowiem w warunkach szpitalnych. Konieczne jest nacięcie tkanek objętych ropowicą i drenowanie tej okolicy. Powoduje to zmniejszenie obrzęku, dzięki czemu chory jest w stanie lepiej oddychać i jeść. Jak najszybciej wdraża się antybiotykoterapię opartą na dwóch antybiotykach. Stosuje się najczęściej penicyliny oraz metronidazol. Niezbędne jest nawadnianie i odżywianie chorego. Ponadto zaleca się leki objawowe, działające przede wszystkim przeciwbólowo. Leczenie trwa co najmniej tydzień. Wszystko zależy od stanu ogólnego pacjenta i rozległości zajętych tkanek.

Angina Ludwiga jest bardzo niebezpiecznym stanem, ponieważ może szerzyć się poza jamę ustną, do struktur sąsiadujących. Istotnie narażony na powikłania może być więc OUN. W zależności od tego, jak szybko choroba zostanie rozpoznana i jak szybko wdroży się właściwe leczenie, takie też jest rokowanie. Należy zdawać sobie sprawę, że okolice jamy ustnej i szyi to bardzo niebezpieczne regiony tego typu stanów zapalnych. Zwykła, wydawać by się mogło, próchnica, może ostatecznie doprowadzić do rozwoju tak postępującej ropowicy jamy ustnej, że prowadzi nawet do zgonu. Jedyną formą profilaktyki anginy Ludwiga są właściwa higiena jamy ustnej i regularne wizyty u stomatologa, który wykryje również bezobjawowe ogniska próchnicy.

Data aktualizacji: 13.02.2019,
Opublikowano: 13.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej