Alkohol to puste kalorie i prosta droga do problemów z wątrobą. Co trzeba wiedzieć o alkoholu?

Fot: ipopba / gettyimages.com

Aż 84 proc. Polaków przyznaje, że regularnie sięga po alkohol. Statystyki pokazują, że rocznie wypijamy ok. 12 litrów alkoholu. Tym samym plasujemy się na 14 miejscu w Europie. Co gorsza, zdarza się, że łączymy go z lekami, sięgają po niego także kobiety w ciąży. Niestety taki tryb życia nie pozostaje obojętny dla naszego organizmu i pociąga za sobą cały szereg bardzo poważnych problemów ze zdrowiem.

Nadmierne spożycie alkoholu odbija się przede wszystkim na wątrobie. Im częściej sięgamy po napoje procentowe, tym więcej komórek tłuszczowych powstaje na powierzchni narządu. Następnie w ich obrębie zaczynają pojawiać się zwłóknienia i stan zapalny. Kolejny etap to marskość wątroby, która pozostawiona bez leczenia (niejednokrotnie konieczny jest przeszczep narządu) może przekształcić się w nowotwór. 

Jak nadmiar alkoholu wpływa na nasze zdrowie? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak nadmiar alkoholu wpływa na nasze zdrowie? Źródło: Co nas truje?

Picie alkoholu odbija się także na płodności. Specjaliści zgodnie podkreślają, że mężczyźni, którzy regularnie piją alkohol, mają zaburzoną produkcję plemników, do tego są one znacznie gorszej jakości. Wysoko procentowe napoje zaburzają gospodarkę hormonalną. Niedobory testosteronu sprawiają, że u mężczyzn rozwija się ginekomastia, czyli przerost gruczołów sutkowych (w skrajnych przypadkach męskie piersi osiągają rozmiar miseczki D lub E). U kobiet nadmiar alkoholu może zaburzyć cykl miesiączkowy.

Puste kalorie i otyłość

Kiedy sięgamy po alkohol bardzo często zapominamy o tym, że jest bardzo kaloryczny. Mało kto zdaje sobie sprawę, że jedno piwo, czyli 0,5 litra złocistego trunku, to ok. 250 kcal. Mniej więcej taką samą wartość energetyczną ma solidne śniadanie. Nie lepiej wypada wino. Mimo że jest jednym z najzdrowszych alkoholi, to dalej jest trucizną i zawiera sporo kalorii. Jedna lampka wina liczy sobie ok. 120-130 kcal. A co z whisky i wódką? Porcja tej pierwszej, czyli ok. 100 ml dostarcza aż 230 kcal. Jeśli pijemy ją ze słodkim napojem ta kaloryczność znacznie się podnosi. Trzeba sobie także zdawać sprawę, że jeśli dodatkowo będzie miał bąbelki – alkohol szybciej się wchłonie. A wódka? 50 ml dostarcza 100 -110 kcal.

Co się dzieje z ciałem po wypiciu alkoholu?  Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Jak długo alkohol zostaje w organizmie? Źródło: Co nas truje?

Częste picie alkoholu to prosta droga do odkładania się ponadprogramowych kilogramów, a w konsekwencji nadwagi i otyłości (zwłaszcza brzusznej). Dlatego tak ważne jest, aby pić go z umiarem.

Każdy kto sięga po alkohol musi sobie zdawać sprawę także z tego, że nawet niewielkie ilości mogą mieć niekorzystny wpływ na pracę wątroby. Alkohol ma to do siebie, że bardzo szybko się wchłania, ale stosunkowo wolno metabolizuje. Tym samym między kolejnym spożyciem dobrze jest zrobić kilkudniową przerwę.

A co w sytuacji, kiedy wybieramy się na wesele. Jak wtedy chronić wątrobę? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Ile kalorii ma alkohol? Źródło: Co nas truje?

Lepiej nie pij

W lampce czerwonego wina do obiadu czy jednym piwie od czasu do czasu nic złego nie ma. Są jednak sytuacje, kiedy ten alkohol w ogóle nie powinien się pojawić. Z procentowych trunków należy zrezygnować wtedy, gdy coś nam dolega i przyjmujemy leki przeciwbólowe czy przeciwzapalne. Takie połączenie może doprowadzić do podrażnienia czy owrzodzenia błony śluzowej żołądka. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim te osoby, które już zmagają się z jakąś chorobą układu pokarmowego, np. mają wrzody żołądka lub dwunastnicy, refluks bądź nadkwasotę.

Alkoholu nie można łączyć z farmaceutykami, które jako substancję czynną mają paracetamol. Związek ten w kontakcie z napojami procentowymi może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia wątroby.

Leki przeciwbólowe i alkohol to bardzo kiepskie połączenie. Dlaczego? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Czy można łączyć leki przeciwbólowe z alkoholem? Źródło: Co nas truje?

O piciu alkoholu absolutnie muszą zapomnieć kobiety w ciąży. Przyszłe mamy, które spożywają go często i w dużych ilościach muszą sobie zdawać sprawę, że szkodzą nie tylko sobie, ale także dziecku. To, co wypiją trafia także do jego organizmu i wywołuje nieodwracalne zmiany. Sięganie po alkohol w czasie ciąży prowadzi do opóźnienia przyrostu masy ciała dziecka oraz nieprawidłowego rozwoju nerek, wątroby i serca. Zdarza się, że dzieci matek, które nie stroniły od alkoholu, przychodzą na świat ze zdeformowaną twarzą. 

Dlaczego picie alkoholu w ciąży jest niebezpieczne? Zobacz nasz film i poznaj opinię eksperta 

Zobacz film: Dlaczego alkohol jest niebezpieczny dla kobiet w ciąży? Źródło: Co nas truje?

Data aktualizacji: 23.12.2019,
Opublikowano: 01.01.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej