Alergie i odczulanie - czy można pozbyć się alergii pokarmowej

Fot. Kadr z programu 36,6 sezon 4, odc. 9

Alergie to bardzo częsty problem, a dotyczyć on będzie coraz większej ilości pacjentów. Czy z alergią można walczyć? Można - skutecznym sposobem jest odczulanie. Jednak nie każdy może się mu poddać, a w dodatku nie odczula się pacjentów z alergiami pokarmowymi. Naukowcy pracują już nad specjalnymi szczepionkami na alergie pokarmowe. W programie 36,6 °C zdradzili, na jakim etapie są prace.

Najpopularniejszym alergenem uczulającym nas są... roztocza kurzu domowego. Te mikroskopijne pajęczaki żyją w naszych domach, a najbardziej lubią miejsca ciemne i ciepłe, czyli sypialnię! Znajdziemy je w kocach, poduszkach, na materacu i w zasłonach. Żywią się martwym naskórkiem, lubią także wilgoć, zatem nie kładźmy się spać z mokrą głową! Roztocza kurzu domowego żyją także w kurzu, dlatego aby się ich pozbyć należy regularnie sprzątać. Roztocza zabija światło, świeże powietrze i wysokie temperatury - czyli pranie w temperaturze powyżej 60 °C. Drugą najczęstszą przyczyną alergii są pyłki traw, a trzecią - zarodniki grzybów, które świetnie rozwijają się na resztkach jedzenia, a także w klimatyzacji. 

Co się dzieje w naszym organizmie, kiedy ma kontakt z alergenem? Po kontakcie z alergenem powstaje jakby zapalenie, nasz układ immunologiczny aktywuje się bez potrzeby, oskrzela kurczą się, pojawia się świszczący oddech, kaszel, trudności z oddychaniem. Te same substancje mogą także generować problemy z brzuchem i ze skórą (pokrzywkę, atopowe zapalenie skóry), a także zapalenie spojówek lub katar, wynikający z podrażnienia błon śluzowych. Bagatelizowanie alergii może doprowadzić do rozwoju astmy, a także zapalenia ucha, przewlekłego zapalenia zatok oraz anemii (mowa tu o alergiach pokarmowych).

Zobaczcie na filmie czym jest alergia i jak na nasz organizm oddziałują alergeny:

Zobacz film: Co uczula nas najczęściej? Źródło: 36,6

Odczulanie a alergia

Skutecznym sposobem do walki z alergią jest... unikanie alergenów oraz odczulanie. Jednak nie każdy może się poddać zabiegowi. Przeciwwskazaniem do odczulania są: wiek poniżej 5. roku życia, zaawansowana astma, ciąża i karmienie piersią, przewlekłe choroby autoimmunologiczne. Najlepiej zacząć się odczulać jak najwcześniej, wskazane jest to także u dzieci. Warto pamiętać, że terapię prowadzi się wtedy, kiedy pacjent nie jest narażony na działanie alergenów. 

Odczula się tylko alergie wrodzone, czyli te uczulające drogą wziewną - na pyłki, na roztocza, także na grzyby oraz zwierzęta. Nie odczula się niestety osób z alergią na chemię oraz alergiami pokarmowymi - mówi prof. Ewa Czarnobilska. 

Więcej o alergiach i odczulaniu dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Odczulanie - kto może z niego skorzystać? Źródło: 36,6

Alergie pokarmowe są niestety poza zasięgiem współczesnej medycyny. Przede wszystkim pacjent powinien się zbadać w celu wykrycia co go uczula. U dzieci najczęściej występującymi uczuleniami są alergie na białko mleko krowiego, jaja, orzechy, ryby oraz gluten i soja. Dorośli uczulają się z kolei na te alergeny, z których się nie wyrasta, czyli na rybę, owoce morza i orzechy. Może się także zdarzyć, że u dorosłych zachodzą reakcje krzyżowe.

Polecamy: Alergeny pokarmowe – jakie są najczęstsze i jakie objawy wywołują?

Odczulanie może znacznie poprawić komfort życia pacjenta. Z filmu dowiecie się, jak terapia pomogła pacjentce Annie i jak przebiegała:

Zobacz film: Czy odczulanie to skuteczny sposób walki z alergią? Źródło: 36,6

Nowatorski sposób leczenia alergii pokarmowych

Lipopolisacharydy mogą aktywować nasz układ pokarmowy do wywołania niewłaściwej reakcji alergicznej. Z badań przeprowadzonych na myszach wynika jednak, że substancja podawana w odpowiedni sposób może ograniczyć reakcję organizmu. 

Czy jesteś alergikiem?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj


Zobaczcie, co mówi prof. Marek Kowalski pracujący nad szczepionką dla pacjentów uczulonych na rybę:

Zobacz film: Czy można wyleczyć alergię pokarmową? Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 27.02.2019,
Opublikowano: 07.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Odszkodowanie za powikłania po szczepieniu przeciw COVID-19. Kto może się o nie ubiegać?   

Osoby, u których po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19 opracowanej przez firmę AstraZeneca, pojawiły się powikłania, mogą ubiegać się o odszkodowanie. Kto będzie miał do niego prawo? 

Czytaj więcej
Toczeń rumieniowaty – objawy, rodzaje, leczenie

Toczeń rumieniowaty jest chorobą autoimmunologiczną, której przyczyny nie zostały jeszcze dokładnie poznane. Wynika z odpowiedzi immunologicznej, w wyniku której przeciwciała atakują tkanki własne chorego. Charakterystycznym objawem jest rumień na twarzy.

Czytaj więcej
Babeszjoza u ludzi: co to za choroba i jakie daje objawy?

Babeszjoza u człowieka jest zjawiskiem incydentalnym. Profilaktyka obejmuje ochronę przed ugryzieniami przez kleszcze, będącymi wektorami pierwotniaka. Niekiedy choroba trwa kilka miesięcy, nie dając żadnych charakterystycznych objawów.

Czytaj więcej
Czy można przedawkować witaminę D? 

Witamina D jest nam niezbędna i trzeba ją suplementować cały rok. Jednak czy istnieje szansa na przedawkowanie tej witaminy? Czy połączenie słonecznych dni, diety bogatej w produkty zawierające duże ilości witaminy D i jeszcze tabletek to dobry pomysł? Przekonajcie się.

Czytaj więcej
Co pyli w maju? Rośliny wywołujące alergię wziewną w maju

Pylenie w maju jest dość mocno odczuwane przez chorych na sezonowe alergie wziewne. Maj to czas pylenia traw dzikich i uprawnych, babki, szczawiu, pokrzywy. Dodatkowo objawy chorobowe pojawić się mogą u osób uczulonych na pyłki drzew, takich jak sosna, buk i dąb. W maju zaczynają alergizować też zarodniki grzybów pleśniowych.

Czytaj więcej
Brzuch tarczycowy - kiedy się pojawia i jak go rozpoznać?

Duży brzuch tarczycowy jest jednym z wielu objawów przewlekłej i nieleczonej odpowiednio niedoczynności tarczycy. W chorobie tej brzuch jest wzdęty, występują zaparcia, a tkanka tłuszczowa odkłada się na całym jego obszarze. Do postawienia diagnozy zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy konieczne jest wykazanie nieprawidłowych poziomów hormonów we krwi.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Borelioza - krętki, które wywołują chorobę to najinteligentniejsze bakterie na świecie

Borelioza to podstępna choroba. Doskonale się kamufluje w organizmie i potrafi wywołać takie objawy, których w żaden sposób nie da się połączyć z ukłuciem przez kleszcza. Co sprawia, że rozpoznanie boreliozy jest takie trudne? Dlaczego testy nie wykrywają tej bakterii? 

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Telefon komórkowy może przyciągać kleszcze. Jak się chronić przed inwazją pajęczaków?

Naukowcy wykazali, że telefon komórkowy przyciąga zainfekowane niebezpiecznymi patogenami kleszcze. Warto to brać pod uwagę, gdy wybieramy się w plener. Tym bardziej,  że jak ostrzega Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę, przez brak zimy możemy mieć do czynienia z inwazją kleszczy.

Czytaj więcej