Alergia w ciąży – co można brać w ciąży na alergię?

Fot: DusanManic / gettyimages.com

Wapno na alergię w ciąży to bardzo dobry wybór w warunkach domowych, jednak nie powinno się go stosować przewlekle w nadmiernych ilościach, a jedynie doraźnie w przypadku pojawienia się objawów uczulenia w ciąży.

Alergia w ciąży może dawać różne objawy, podobnie zresztą jak u osób niebędących w ciąży. Natomiast ciąża jest stanem, w którym przebieg alergii może ulec zmianie. U kobiety, która wcześniej cierpiała z powodu alergii, w ciąży może ona ulec nasileniu, objawy mogą również ustąpić. Czasami też alergia pojawia się dopiero w ciąży. Alergia to nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na obcy czynnik (alergen). W ciąży wszystkie układy, w tym układ immunologiczny, podlegają zmianom, dlatego też trudno określić, jaki będzie przebieg alergii w ciąży. Jeśli wystąpi uczulenie i nie doprowadzi do zagrażającego zdrowiu wstrząsu anafilaktycznego, nie zagraża dziecku. Jednak niebezpieczne mogą okazać się leki na alergię przyjmowane przez kobietę w ciąży.

Czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Ciąża jest stanem, w którym organizm kobiety ulega zmianom. Dotyczy to także układu odpornościowego (immunologicznego), który pośredniczy w reakcjach alergicznych na obce substancje. Dlatego też w ciąży może pojawić się uczulenie mimo braku jakichkolwiek tendencji do alergii przed ciążą. Może też zdarzyć się, że kobieta z tendencją do alergii w czasie ciąży zauważy ustąpienie objawów. Dotyczy to wszystkich typów alergii, zarówno pokarmowych, wziewnych, np. na pyłki bądź roztocza, jak i kontaktowych na różne środki chemiczne czy kosmetyki. Sama alergia w ciąży nie szkodzi dziecku, choć oczywiście może dawać różne objawy. Kichanie czy kaszel mogą prowokować pobolewania brzucha, co często niepokoi kobiety. Wyjątek stanowi nasilona reakcja alergiczna, której mogą towarzyszyć duszność i obrzęk błon śluzowych. Zdarza się ona niezmiernie rzadko, jednak jest to jedyna forma alergii zagrażająca zdrowiu i życiu kobiety oraz dziecka.

Jak leczyć alergię u kobiet w ciąży? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Alergia a ciąża i karmienie piersią. Źródło: 36,6.

Należy pamiętać, że dziecku mogą zaszkodzić leki przyjmowane na alergię. Kobieta planująca ciążę powinna być w stałym kontakcie z ginekologiem i alergologiem, by wyeliminować ryzyko przyjmowania szkodliwych dla dziecka leków w pierwszych tygodniach ciąży, kiedy często nie wie jeszcze, że doszło do zapłodnienia. A jest to niestety czas najintensywniejszej organogenezy płodu i ryzyko jego uszkodzenia pod wpływem stosowania niewłaściwych leków jest największe.

Objawy uczulenia w ciąży

Alergia w ciąży może mieć różną postać, podobnie jak w okresie poza ciążą. Jednak obraz kliniczny może się zmienić po zajściu w ciążę. Do najpopularniejszych postaci klinicznych alergii w ciąży należy alergia skórna, której towarzyszą miejscowe zaczerwienienie, świąd czy wysypka. Lokalizacja zmian w przypadku alergii skórnej ma niewielkie znaczenie dla bezpieczeństwa dziecka. Częściej jednak może dojść do powstania kontaktowej wysypki czy wyprysku na brzuchu, ponieważ w ciąży skóra tej okolicy jest napięta, wrażliwa, bardziej podatna na uszkodzenia. W ciąży mogą też wystąpić: katar alergiczny, kaszel, łzawienie oczu, kichanie czy świst oddechowy. W zależności od przebiegu alergii i nasilenia objawów, kobieta może spróbować zaradzić alergii w warunkach domowych, czy też konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, szczególnie gdy dochodzi do pojawienia się takich objawów, jak: zaburzenia świadomości, duszność, spadek ciśnienia tętniczego czy zaburzenia rytmu serca.

Co na alergię w ciąży?

Nie wszystkie leki na alergię są wskazane w ciąży, dlatego kobiety planujące ciążę, które są zmuszone przyjmować przewlekle leki przeciwalergiczne, powinny zmodyfikować schemat leczenia w porozumieniu z ginekologiem i alergologiem. Bardzo ważne, by zmienić leki na bezpieczne do stosowania w czasie ciąży, by już w momencie zapłodnienia nie narażać płodu na teratogenne (uszkadzające) działanie leku. W czasie ciąży zdarza się, że można w ogóle zmniejszyć dawki przyjmowanych leków, czy też całkowicie je odstawić. W ciąży kobieta może bezpiecznie przyjmować leki kategorii A, ewentualnie kategorii B. Te oznaczenia znajdują się na ulotkach wszystkich leków. Absolutnie przeciwwskazane są preparaty zawierające hydroksyzynę czy feksofenadynę. Bezpieczne mogą okazać się klemastyna, loratadyna czy cetyryzyna.

Miejscowo na alergię można również stosować środki typu fenistil. Zanim jednak kobieta sięgnie po farmakologiczne rozwiązania, warto by wypróbowała suplementy diety, takie jak wapno na alergię. Są źródła podające w wątpliwość przyjmowanie wapna, gdyż jego nadmiar w organizmie może nasilać problemy z nerkami, kamicę nerkową czy powstawanie zwapnień w naczyniach łożyska. Nie ma jednak jasnych wytycznych co do tego pierwiastka, dlatego najlepiej jest zachować umiar w jego spożyciu i suplementować go doraźnie w sytuacji wystąpienia objawów alergii, a nie przewlekle przez całą ciążę. W aptekach dostępnych jest również wiele kropli do oczu czy roztworów do nosa na bazie naturalnych składników, które są bezpieczne w ciąży.

Skąd się biorą alergię? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Skąd się biorą alergie? Źródło: 36,6.

Odczulanie w czasie ciąży

Coraz popularniejsze w społeczeństwie są testy na alergię czy metody odczulania. Jednak nie są one dobrym pomysłem w czasie ciąży, szczególnie podczas pierwszego trymestru. Odczulanie polega na podaniu w pierwszej kolejności do organizmu alergenu w dużym stężeniu i dalszym zmniejszaniu dawek. Cały proces trwa kilka miesięcy. Zdarza się, że kobieta zachodzi w ciążę podczas trwania terapii odczulającej. Wtedy lekarz decyduje, czy terapia jest dokańczana czy nie. Kontynuacja i zakończenie odczulania w czasie ciąży są dopuszczalne. Natomiast przyjmuje się, że rozpoczynanie odczulania w ciąży jest absolutnie przeciwwskazane.

Data aktualizacji: 02.01.2019,
Opublikowano: 02.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej