Alergia na kurz – objawy i sprawdzone sposoby ich łagodzenia

Fot. Ingram Publishing / Getty Images

Alergia na kurz jest jednym z najczęstszych uczuleń w Polsce. Do jej głównych objawów zalicza się te ze strony układu oddechowego, takie jak wodnisty katar, kichanie i utrudnione oddychanie. Alergia na kurz ma charakter całoroczny, a towarzyszące jej dolegliwości nasilają się zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Alergia to nieprawidłowa i wygórowana odpowiedź układu odpornościowego na związki, które znajdują się w otoczeniu, niewywołujące u osób zdrowych żadnych objawów. Jedną z najbardziej rozpowszechnionych jest alergia na kurz. Jest to rodzaj alergii wziewnej, której objawy w znacznym stopniu utrudniają codzienne funkcjonowanie osoby uczulonej. Bardzo często występuje w połączeniu z innymi alergiami. Jej leczenie opiera się na farmakoterapii, odczulaniu i ograniczeniu ekspozycji na czynnik uczulający.

Czym jest alergia na kurz?

Alergia na kurz domowy to często stosowane sformułowanie, mimo że kurz nie jest alergenem, a złożoną mieszaniną substancji uczulających, wśród których największe znaczenie uczulające przypisuje się roztoczom takim jak Dermatophagoides farinae i Euroglyphus maynei, a przede wszystkim Dermatophagoides pteronyssinus, czyli skórożarłoczek skryty. Roztocze kurzu domowego to drobne, niewidoczne ludzkim okiem pajęczaki, które najczęściej bytują w pościelach, dywanach i materacach. Rozprzestrzeniają się z prądami powietrza podczas słania łóżek i manipulacji z pościelą. Przenoszone są też na odzieży, skórze i we włosach. Źródłem alergenów są głównie drobiny ich kału.

W 1964 roku wykazano zależność między nadwrażliwością na kurz a obecnymi w nim roztoczami. Alergia na roztocze kurzu domowego uważana jest za jedną z najczęstszych w Polsce. Jej objawy występują przez cały rok, a ich największe nasilenie obserwuje się w okresie jesienno-zimowym. Jest to czas ogrzewania mieszkań, co sprawia, że powietrze staje się suche, przez co kurz łatwiej unosi się w powietrzu i szybciej trafia do organizmu. Ponadto błona śluzowa układu oddechowego w mniejszym stopniu chroni przed wnikaniem kurzu, ponieważ jest także bardziej wysuszona.

Co nas uczula najczęściej? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Co uczula nas najczęściej? Źródło: 36,6

Jakie są objawy alergii na kurz?

Objawy alergii na kurz to przede wszystkim: kaszel, duszności, wodnisty i obfity katar, kichanie, zatkany nos, utrudnione oddychanie, świąd nosa i pogorszenie węchu. W największym stopniu dokuczają rano i podczas wykonywania domowych porządków. Oprócz dolegliwości ze strony układu oddechowego alergia na kurz daje również objawy skórne, takie jak swędzenie, zaczerwienienie i pokrzywka. Pojawić się może także łzawienie oczu, uczucie swędzenia kącików oczu, senność, zmęczenie, częste bóle głowy i zaburzenia koncentracji uwagi.

Na czym polega diagnostyka alergii na kurz?

Rozpoznania alergii na kurz dokonuje się w poradni alergologicznej. W tym celu przeprowadza się:

  • testy skórne – dodatni wynik potwierdza występowanie alergii,
  • badania krwi i obecność swoistych przeciwciał IgE,
  • test prowokacyjny – dodatni wynik potwierdza występowanie alergii.

Alergia na kurz – jak leczyć?

Na rynku farmaceutycznym dostępnych jest bez recepty wiele środków łagodzących objawy alergii, ale nie powinno się ich zażywać bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Leczenie alergii na kurz powinno zostać ustalone przez specjalistę. Najczęściej zastosowanie znajdują środki w postaci kropli podawanych do worka spojówkowego lub nosa. Doustne leki na alergię na kurz to preparaty przeciwhistaminowe przeważnie II generacji, typu bilastyna, która znosi biologiczne działanie histaminy. Niekiedy ogólnie podaje się glikokortykosteroidy, które znajdują zastosowanie zwłaszcza w ciężko przebiegających chorobach alergicznych.

W alergii na kurz stosuje się leczenie w formie odczulania. Jest to alergenowa immunoterapia swoista, która polega na podskórnym, doustnym lub podjęzykowym podawaniu dawek alergenu w celu wywołania tolerancji na czynnik uczulający. Trwa od 3 do 5 lat i prowadzi do zmniejszenia nasilenia objawów choroby, a w wielu przypadkach do całkowitego ich ustąpienia.

Na czym polega odczulanie? Kto może skorzystać z leczenia? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Odczulanie - kto może z niego skorzystać? Źródło: 36,6

Domowe sposoby łagodzenia objawów alergii na kurz

W łagodzeniu objawów alergii na kurz sprawdzają się też domowe sposoby. Wskazane jest częste pranie pościeli, koców, poduszek czy pluszowych zabawek w temperaturze około 55°C i specjalnym hipoalergicznym proszku. Na rynku dostępne są także pralki dla alergików. Warto poddawać pościel i pluszowe zabawki okresowemu działaniu bardzo niskich temperatur, np. przez wynoszenie ich na dwór w zimie. Żeby zmniejszyć liczbę roztoczy w domu, trzeba zrezygnować z dywanów, narzut, zasłon i firanek. Warto też ograniczyć liczbę bibelotów i książek, które są zbieraczami kurzu. Pomocne okazuje się stosowanie tzw. pościeli i pokrowców barierowych, które wykonane są z tkanin syntetycznych, przez co nie przepuszczają roztoczy.

Popularne jest używanie akarycydów, czyli środków roztoczobójczych, które dostępne są w postaci aerozolu, żelu, proszku lub płynu. Należy zapewnić odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza w mieszkaniu. Temperatura powinna wynosić 20–22°C, a wilgotność do 50%. Ponadto warto codziennie wietrzyć mieszkanie.

W sprzedaży pojawiły się specjalne odkurzacze dla chorych na alergię na kurz. Najbardziej efektywne są te wyposażone w system filtrów HEPA (ang. high efficiency particulate air filtration system), który zatrzymuje wszelkie drobiny zawarte w kurzu, nawet o średnicy mniejszej niż 10 μm. Sprawia, że alergeny nie są rozpylane, a z odkurzacza wydostaje się czyste powietrze. Mniej korzystne jest stosowanie odkurzaczy z filtrem wodnym lub rozpylających parę wodną. Usuwają roztocze i ich odchody, ale zwiększają wilgotność powietrza wewnątrz pomieszczenia, co sprzyja ich rozwojowi.

Czy masz alergię na kurz?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Bibliografia:

1. Majkowska-Wojciechowska B., Alergia na roztocze. Alergologia w praktyce. Tom V, Łódź, Mediton, 2005.

2. Samoliński B., Alergia na roztocze kurzu domowego, „Alergia”, 2007, 4, s. 21-27.

3. Białkowska M., Solarz K., Ochrona przed alergenami roztoczy kurzu domowego, „Farmaceutyczny Przegląd Naukowy”, 2008, 7-8, s. 12-21.

4. Krajewska-Siuda I., Słowiński J., Kasznia-Kocot J., Metody profilaktyczne stosowane w celu eliminacji alergenów roztoczy kurzu domowego, „Annales Academiae Medicae Silesiensis”, 2009, 63(5), s. 80-85.

Data aktualizacji: 26.02.2019,
Opublikowano: 19.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Odszkodowanie za powikłania po szczepieniu przeciw COVID-19. Kto może się o nie ubiegać?   

Osoby, u których po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19 opracowanej przez firmę AstraZeneca, pojawiły się powikłania, mogą ubiegać się o odszkodowanie. Kto będzie miał do niego prawo? 

Czytaj więcej
Toczeń rumieniowaty – objawy, rodzaje, leczenie

Toczeń rumieniowaty jest chorobą autoimmunologiczną, której przyczyny nie zostały jeszcze dokładnie poznane. Wynika z odpowiedzi immunologicznej, w wyniku której przeciwciała atakują tkanki własne chorego. Charakterystycznym objawem jest rumień na twarzy.

Czytaj więcej
Babeszjoza u ludzi: co to za choroba i jakie daje objawy?

Babeszjoza u człowieka jest zjawiskiem incydentalnym. Profilaktyka obejmuje ochronę przed ugryzieniami przez kleszcze, będącymi wektorami pierwotniaka. Niekiedy choroba trwa kilka miesięcy, nie dając żadnych charakterystycznych objawów.

Czytaj więcej
Czy można przedawkować witaminę D? 

Witamina D jest nam niezbędna i trzeba ją suplementować cały rok. Jednak czy istnieje szansa na przedawkowanie tej witaminy? Czy połączenie słonecznych dni, diety bogatej w produkty zawierające duże ilości witaminy D i jeszcze tabletek to dobry pomysł? Przekonajcie się.

Czytaj więcej
Co pyli w maju? Rośliny wywołujące alergię wziewną w maju

Pylenie w maju jest dość mocno odczuwane przez chorych na sezonowe alergie wziewne. Maj to czas pylenia traw dzikich i uprawnych, babki, szczawiu, pokrzywy. Dodatkowo objawy chorobowe pojawić się mogą u osób uczulonych na pyłki drzew, takich jak sosna, buk i dąb. W maju zaczynają alergizować też zarodniki grzybów pleśniowych.

Czytaj więcej
Brzuch tarczycowy - kiedy się pojawia i jak go rozpoznać?

Duży brzuch tarczycowy jest jednym z wielu objawów przewlekłej i nieleczonej odpowiednio niedoczynności tarczycy. W chorobie tej brzuch jest wzdęty, występują zaparcia, a tkanka tłuszczowa odkłada się na całym jego obszarze. Do postawienia diagnozy zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy konieczne jest wykazanie nieprawidłowych poziomów hormonów we krwi.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Borelioza - krętki, które wywołują chorobę to najinteligentniejsze bakterie na świecie

Borelioza to podstępna choroba. Doskonale się kamufluje w organizmie i potrafi wywołać takie objawy, których w żaden sposób nie da się połączyć z ukłuciem przez kleszcza. Co sprawia, że rozpoznanie boreliozy jest takie trudne? Dlaczego testy nie wykrywają tej bakterii? 

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Telefon komórkowy może przyciągać kleszcze. Jak się chronić przed inwazją pajęczaków?

Naukowcy wykazali, że telefon komórkowy przyciąga zainfekowane niebezpiecznymi patogenami kleszcze. Warto to brać pod uwagę, gdy wybieramy się w plener. Tym bardziej,  że jak ostrzega Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę, przez brak zimy możemy mieć do czynienia z inwazją kleszczy.

Czytaj więcej