Albinizm (bielactwo) – co to jest? Jak wygląda albinos? Jakie są przyczyny choroby?

Getty Images

Albinizm, czyli inaczej bielactwo, to rzadkie zaburzenie genetyczne, którego objawem jest brak pigmentu w skórze, włosach i tęczówkach oczu. Osoba cierpiąca na albinizm zwraca na siebie uwagę charakterystycznym wyglądem: jej skóra i włosy mają bardzo jasny, niemalże biały kolor.

Albinizm (inaczej bielactwo) może być wrodzony lub nabyty. U osoby zdrowej odpowiednie pigmenty (zależnie od rasy i typu urody) nadają skórze odcień od lekko beżowego, po czarny. U osoby dotkniętej bielactwem (albinosa) skóra i włosy, z powodu braku pigmentu, mają bardzo jasną, prawie białą barwę. Albinizm może obejmować całe ciało (tzw. albinizm właściwy) lub tylko niektóre jego fragmenty – wówczas objawia się np. białymi plamami na skórze (albinizm częściowy lub lokalny). Osoby z albinizmem powinny szczególnie chronić się przed słońcem i emitowanym przez nie promieniowaniem UV, które jest bardzo niebezpieczne dla skóry pozbawionej naturalnej pigmentacji.

Skąd się bierze bielactwo i czy można je wyleczyć? Odpowiedź znajdziesz w filmie: 

Zobacz film: Skąd się bierze bielactwo? Źródło: Klinika urody.

Co to jest albinizm? Jak wygląda albinos?

Albinizm to określenie choroby, która wiąże się z wrodzonym niedoborem melaniny. Nieodpowiedni poziom pigmentów sprawia, że osoby dotknięte tym schorzeniem pozbawieni są naturalnej ochrony przed promieniowaniem słonecznym, a co za tym idzie narażeni są na poważne choroby skóry. Jak wygląda albinos? Taką osobę charakteryzuje bardzo jasna skóra, niemalże białe włosy, brwi i rzęsy.

Bielactwo nabyte

Stosunkowo częściej występującą odmianą albinizmu jest bielactwo nabyte. W przeciwieństwie do bielactwa wrodzonego, nie uwidacznia się ono zaraz po urodzeniu, ale z reguły dopiero ok. 10.–20. roku życia. Jest to zaburzenie pigmentacji polegające na stopniowym wymieraniu melanocytów – komórek odpowiedzialnych za prawidłowe zabarwienie skóry. Objawia się powstawaniem plam bielaczych, które występują punktowo i z czasem mogą rozciągać się na coraz większym obszarze ciała. Bielactwo nabyte pojawia się z różnych przyczyn, wśród nich specjaliści wymieniają m.in.:

  • wadliwe działanie mechanizmów oksydacyjnych (proces metabolizmu melaniny powoduje wytworzenie produktów ubocznych, które powodują uszkodzenia barwnika i zaburzają prawidłową pigmentację skóry);
  • reakcja autoimmunologiczna: nieprawidłowości w układzie immunologicznym (odpornościowym) wywołują uszkodzenie melanocytów; powodem tego może być np. niedokrwistość złośliwa lub czy łysienie plackowate;
  • nieprawidłowości i zaburzenia niektórych funkcji układu nerwowego,: np. pod wpływem silnego stresu lub doznanego wstrząsu psychicznego;
  • w bardzo rzadkich przypadkach: urazy mechaniczne skóry, np. zadrapania.

Większą podatność na wystąpienie bielactwa nabytego wykazują ponadto osoby ze schorzeniami chorobami tarczycy, cukrzycą, chorobą Addisona lub niedokrwistością złośliwą.

Albinizm: objawy

Albinizm nie jest przypadłością zagrażającą życiu lub zdrowiu, jednak ze względu na szczególną wrażliwość skóry u albinosa konieczne jest zachowanie ostrożności, zwłaszcza w kontakcie z promieniowaniem UV, np. podczas przebywania na słońcu. Do charakterystycznych cech osoby z albinizmem właściwym należą:

  • plamy bielacze, które uwidaczniają się niedługo po urodzeniu, a następnie zlewają ze sobą i rozciągają na obszar całego ciała dziecka;
  • szczególna nadwrażliwość na światło słoneczne, skłonność do oparzeń słonecznych (brak pigmentu sprawia, że skóra jest całkowicie pozbawiona naturalnej ochrony przed promieniowaniem);
  • bardzo jasny, biały kolor skóry z często widocznymi naczyniami krwionośnymi podskórnymi;
  • bardzo jasny (biały) kolor włosów;
  • przezroczyste tęczówki (objawiające się jako czerwone oczy).

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Czy możliwe jest leczenie albinizmu?

Albinizm jest nieuleczalną chorobą i niestety nie ma żadnych leków ani zabiegów, które zagwarantowałyby wyzdrowienie. Warto jednak wiedzieć, że osoby, które borykają się z albinizmem muszą w szczególny sposób dbać o swoją skórę. W jaki sposób? Zakrywając jak najwięcej ciała ubraniami. Dlaczego? Chodzi o to, że niedobór melaniny sprawia, że skóra jest jeszcze bardziej wrażliwa na promieniowanie, co w efekcie zwiększa ryzyko zachorowań na raka. Jeśli okrycie materiałem nie jest możliwe, trzeba stosować kremy z najwyższym możliwym filtrem. Ponadto albinosi powinni częściej niż osoby zdrowe konsultować się z okulistą oraz dermatologiem.

Data aktualizacji: 09.06.2020,
Opublikowano: 09.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej