Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Getty Images

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Wysoka temperatura za oknem nie musi oznaczać rezygnacji z biegania czy innego rodzaju ćwiczeń na świeżym powietrzu. Kluczowe jest jednak odpowiednie przygotowanie, a także obserwacja własnego organizmu. Jeśli czujemy się zmęczeni lub osłabieni – z aktywności lepiej zrezygnować.

Trening w gorące dni – jak się ubrać

To, jak będziemy się czuć w czasie treningu, w dużej mierze zależy od naszego stroju. Ubranie powinno być przewiewne i nie może zbyt mocno przylegać do skóry.

– Bardzo obcisłe stroje oraz te wykonane ze sztucznych nieoddychających tkanin bardzo utrudniają termoregulację. Ciało nie może oddawać ciepła, które wytworzyło w czasie ruchu. Idąc na rower czy biegać, warto założyć na głowę czapkę, która ochroni nas nie tylko przed przegrzaniem organizmu, ale przede wszystkim przed udarem słonecznym – mówi dr hab. n. med. Barbara Joanna Bałan, internistka z Centrum Medycznego Damiana.

Dobrze dobrany strój to jednak za mało. Trzeba sobie zdawać sprawę, że podczas aktywności fizycznej mocno się pocimy, a wraz z potem tracimy nie tylko wodę, ale i elektrolity. Podczas treningu w bardzo ciepły czy upalny dzień, te straty są jeszcze większe.

-Odwodnienie organizmu może być bardzo niebezpieczne i może się skończyć pobytem w szpitalu i koniecznością podania kroplówek. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego rodzaju problemów jest zabranie ze sobą wody na trening. Można ją wzbogacić o elektrolity, te w postaci rozpuszczalnych w wodzie tabletek czy saszetek można dostać praktycznie w każdej aptece. Dobrym rozwiązaniem będzie także dodanie łyżeczki cukru do wody. Zawarta w nim glukoza odżywi mięśnie i pomoże utrzymać właściwe nawodnienie – mówi specjalistka.

Taką wodę czy napój izotoniczny trzeba zabrać ze sobą na trening i popijać małymi łykami. A co z długością treningu?

– Z tym w czasie upałów lepiej nie przesadzać. Najbezpieczniej będzie, jeśli skrócimy go o połowę. Zamiast przebiegnięcia trzech kilometrów zróbmy dwa lub półtora. Bardzo ważna, jest także pora dnia, o której chcemy wyjść pobiegać. Najbezpieczniejsze są wczesne poranne godziny lub wieczorne. Jeśli zdecydujemy się na aktywność wieczorem, pamiętajmy, że powietrze może być wtedy ciężkie i duszne – mówi specjalistka.

Bieganie w upał - kiedy zrezygnować

Upały to czas, kiedy szybciej się męczymy, często też brakuje nam energii, a nasze reakcje są spowolnione. Dlatego też każde osłabienie czy zmęczenie powinno być sygnałem, że coś złego dzieje się z organizmem i aktywność fizyczna nie będzie najlepszym pomysłem. Z treningu trzeba zrezygnować także wtedy, gdy jesteśmy odwodnieni. Jak to rozpoznać?

– Najbardziej charakterystycznym objawem odwodnienia jest ciągłe uczucie pragnienia, kiedy piejmy za mało, często mamy wrażenie, że język staje nam kołkiem w gardle. Może pojawić się także zmęczenie, drżenie mięśni oraz senność. Objawem odwodnienia jest także zmiana koloru moczu. Jeśli pijemy za mało, ze słomkowego zmieni się on w ciemnożółty, wręcz brunatny – mówi specjalistka.

Przeciwwskazaniem do aktywności fizycznej w czasie upałów są też niektóre choroby. Z aktywności fizycznej powinny zrezygnować osoby, które mają problemy z ciśnieniem, a także z sercem, np. arytmię czy niewydolność krążenia. Zrezygnować powinni także palacze oraz osoby, które zmagają się dysfunkcją układu oddechowego, np. chorują na astmą oskrzelową.

Wychodzisz na trening bez względu na pogodę ?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj

Każdy, kto decyduje się na aktywność w czasie gorących dni, musi ze szczególną uwagą obserwować swoje ciało. Jeśli podczas treningu coś nam nie idzie, szybko się męczymy lub serce zaczyna bardzo mocno bić, to lepiej odpuścić. Takich sygnałów nigdy nie można lekceważyć i jeśli takie epizody będą się powtarzały należy skonsultować się z lekarzem.

Aktywność fizyczną w upalne dni odradza się także osobom starszym, bo te bardzo często mimo wieku też są aktywne. Niestety ich organizm nie chłodzi się już tak dobrze i zbyt duży wysiłek w upalne dni może być dla nich niebezpieczny. A co z dziećmi?

– W ich przypadku także trzeba zachować ostrożność. Jeśli już dziecko idzie np. pograć w piłkę to dobrze żeby miało ze sobą wodę i popijało ją co kilka – kilkanaście minut małymi łykami. Na głowie dziecka koniecznie musi znaleźć się kapelusz lub czapka, coś co ochroni przed udarem cieplnym – mówi dr hab. n. med. Barbara Joanna Bałan, internistka z Centrum Medycznego Damiana.

Osłabienie po treningu - jak się zregenerować po ćwiczeniach

Czasem zdarza, że po treningu, który przebiegał normalnie, czujemy się bardziej zmęczeni, osłabieni i jest nam bardzo gorąco. Co wtedy robić?

– Przede wszystkim dobrze się nawodnić. Najlepiej sięgnąć po wodę, dobrze jest ją pić małymi łykami. Dobrym sposobem na schłodzenie będzie dodanie do wody mięty, można też sięgnąć po zieloną herbatę. Warto wziąć prysznic, ale woda nie może być zbyt zimna. Można także wejść do wanny, ale tak samo jak w przypadku prysznica różnica temperatur musi być minimalna. Jeśli będzie zbyt duża, może doprowadzić do szoku termicznego. Osoby, które chorują na serce lub mają problemy z ciśnieniem tętniczym, powinny zmierzyć ciśnienie i w razie potrzeby zażyć leki. Jeśli takie doraźne środki nie pomagają, dalej czujemy się słabo, pojawiła się gorączka, tj. powyżej 38 stopni, a ciśnienie się nie stabilizuje i nadal jest wysokie, mimo zażycia leków to należy skonsultować się z lekarzem – mówi specjalistka. 

Zobacz, jak przygotować się do biegania w upalne dni i sprawdź, czy szybki marsz jest lepszy niż jogging.

Źródło: x-news

Data aktualizacji: 10.07.2023,
Opublikowano: 10.07.2023 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej
Air joga – zasady, dobre strony stretchingu w podwieszeniu, ćwiczenia

Air joga to specyficzna odmiana jogi charakteryzująca się wykonywaniem ćwiczeń w podwieszeniu nad ziemią przy użyciu hamaku. Uprawianie dyscypliny tego typu rozciąga ciało, odciąża kręgosłup i stawy oraz wpływa korzystnie na mięśnie core.

Czytaj więcej
Stopa wydrążona - co to jest? Jakie wykonywać ćwiczenia?

Stopa wydrążona to rodzaj wady podeszwy o różnorodnej etiologii, charakteryzujący się nadmiernie uniesionym łukiem w płaszczyźnie strzałkowej, który nie ulega spłaszczeniu pod wpływem masy ciała. Zniekształcenie wpływa na biomechanikę nie tylko stopy i wymaga leczenia.

Czytaj więcej