Air joga – zasady, dobre strony stretchingu w podwieszeniu, ćwiczenia

Artem Ermilov/getty images

Air joga to specyficzna odmiana jogi charakteryzująca się wykonywaniem ćwiczeń w podwieszeniu nad ziemią przy użyciu hamaku. Uprawianie dyscypliny tego typu rozciąga ciało, odciąża kręgosłup i stawy oraz wpływa korzystnie na mięśnie core.

Air joga to bardzo widowiskowa aktywność zarówno sportowa, jak i rekreacyjna. Ćwiczenia w chustach polegają głównie na wykonywaniu odpowiednich asanów, ale dzięki dużej i jednocześnie przyjemnej w dotyku tkaninie treningi urozmaica się o elementy tańca, akrobatyki cyrkowej czy pilatesu.

Zobacz też:

Na czym polega air joga – zasady

Air joga to rodzaj aktywności fizycznej charakteryzujący się wykonywaniem ćwiczeń w podwieszeniu nad ziemią przy użyciu hamaku, czyli dużej chusty. Nietuzinkowa dyscyplina z użyciem tkaniny o wymiarach umożliwiających swobodne, całkowite zawieszenie na wznak czy bokiem, podciąganie czy chowanie się w jej wnętrzu, pozwala na rozciągnięcie i uelastycznienie układu ruchu przy jednoczesnym odciążeniu kręgosłupa i stawów obwodowych. Ponadto korzystnie wpływa na mięśnie i centralną stabilizację, a także wzmocnienie mięśni posturalnych bez zbędnego ich rozbudowywania. Pozytywnie wpływa na samoświadomość własnego ciała i jego możliwości, a pozbycie się ciężaru własnego ciała umożliwia wykonywanie skomplikowanych figur, co byłoby niemożliwe lub bardzo trudne i obciążające w tradycyjnych warunkach na macie.

Mimo wielu zalet wynikających z praktykowania tego typu aktywności, air joga nie jest polecana bezwzględnie wszystkim zainteresowanym. Odwrócone pozycje, dynamiczna stymulacja błędnika czy wymagania dotyczące koordynacji ruchowej i równowagi mogą niekorzystnie wpływać szczególnie na zdrowie osób obciążonych chorobami naczyniowymi, różnorodnymi zwyrodnieniami i zespołami bólowymi nadgarstków, kobiet w ciąży czy pacjentów po niedawno przebytych operacjach i urazach głowy. Air joga, zwana także slow fitnessem, to bardzo widowiskowa aktywność zarówno sportowa, jak i rekreacyjna, ale jednocześnie wyciszająca, umożliwiająca odprężenie psychofizyczne i ogólny relaks. Ćwiczenia wyróżniają się nie tylko wykonywaniem odpowiednich pozycji statyczno-dynamicznych. Treningi uwzględniają także elementy tańca, akrobatyki cyrkowej czy pilatesu.

Zalety – dobre strony jogi w podwieszeniu

Air joga przede wszystkim umożliwia intensywniejsze rozciąganie układu ruchu niż inne techniki jogi, przy okazji odciążając całe ciało. Stan nieważkości to jeden z korzystniejszych warunków do regeneracji stawów i układu ruchu. Zwykle uzyskuje się go w wodzie, poprzez ćwiczenia na pływalni. Prawidłowo i systematycznie uprawiana air joga:

Ćwiczenia air jogi

Ćwiczenia air jogi zawsze rozpoczynają się od pozycji kontaktowych z podłogą. W grupach początkujących uczestnicy przez kilka tygodni uczą się przenoszenia ciężaru ciała na hamak i odciążenia ciała. Treningi pozbawione są elementów akrobatycznych. Przy okazji poznawane są podstawowe ruchy stretchingu, tańca i pilatesu z użyciem chusty. Po opanowaniu umiejętności rozpoczynają się ćwiczenia w podwieszeniu, najpierw częściowym, a później w całkowitym. Wyższy poziom charakteryzują różnorodne zwisy głową w dół oraz pozycje równoległe z podłogą. W sytuacji, kiedy asana budzi lęk, dobierane są alternatywne wersje pozycji. Bez względu na poziom zaawansowania, zajęcia air jogi kończą ćwiczenia rozluźniające i oddechowe. Nierzadko polegają na swobodnym bujaniu się w chuście. Aby trening przebiegał komfortowo, wymagany jest strój niekrępujący ruchów wykonany z elastycznych tkanin. Air jogę uprawia się na boso.

Zobacz film: Dlaczego warto praktykować jogę?

źródło: x-news

Bibliografia:

Łazuk M., Aerial joga – antygrawitacyjny flow,OMG yoga, Warszawa 2017.

Data aktualizacji: 04.12.2020,
Opublikowano: 06.12.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej