Agorafobia – lęk przed przestrzenią. Przyczyny, objawy i leczenie

Fot: 7monarda / fotolia.com

Agorafobia to zaburzenie lękowe z grupy nerwic, którego istotą jest irracjonalny strach przed otwartą przestrzenią, a także przed przebywaniem w tłumie i miejscach publicznych, w tym w obszernych pomieszczeniach, takich jak dworce, supermarkety, środki komunikacji miejskiej, kina itd. 

Agorafobia dotyczy około 2–5% populacji. Rozwija się zwykle w wieku 25–40 lat. Częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn, choć statystki mogą w tym przypadku oznaczać, że mężczyźni rzadziej korzystają z pomocy lekarskiej.

Osoby cierpiące na agorafobię są świadome tego, że ich lęk jest nieuzasadniony. Mimo to nie potrafią nad nim zapanować. Chorym zawsze towarzyszy przeświadczenie, że poza bezpiecznym, znanym otoczeniem może przydarzyć im się coś złego (a konkretnie – że może nastąpić nagłe pogorszenie ich stanu zdrowia). W konsekwencji często nie są oni zdolni samodzielnie wychodzić z domu. W miejscach publicznych potrzebują gwarancji, że w razie potrzeby ktoś udzieli im pomocy. Muszą także mieć pewność, że w każdej chwili będą w stanie szybko i bezpiecznie opuścić budzącą lęk przestrzeń.

Agorafobia i jej przyczyny

Lęk przestrzeni może zostać wywołany przez różne czynniki, do których należą traumatyczne przeżycia. Osoba cierpiąca na agorafobię może mieć za sobą doświadczenie silnych, nieprzyjemnych emocji – zwykle wypartych ze świadomości – właśnie poza domem, w miejscu publicznym (np. zgubienie się w tłumie w dzieciństwie). Trauma nie musi jednak być bezpośrednio związana z obiektem fobii. Przyczyną lęku bywa przeżyty wypadek czy śmierć bliskiej osoby. Tego rodzaju doświadczenia wywołują poczucie braku kontroli nad własnym życiem i mogą stać się początkiem zaburzeń nerwicowych.

Agorafobia rozwija się w oparciu o mechanizm tzw. lęku antycypacyjnego. Już sama myśl o znalezieniu się w miejscu publicznym wywołuje u chorego objawy paniki. Na otwartej przestrzeni następuje nadinterpretacja reakcji ciała, które z czasem stają się nawykowe. Pierwsze symptomy wegetatywne potwierdzają obawy chorego, że może przydarzyć mu się niebezpieczny epizod zdrowotny, a narastający strach zwykle potęguje niepożądane reakcje somatyczne. W tym ujęciu przyczyną agorafobii jest sam lęk.

Agorafobii często towarzyszą inne schorzenia psychiczne – fobia społeczna, depresja, nerwica natręctw. Lęk przestrzeni jest zwykle wtórny wobec nich lub występuje równolegle.

Agorafobia – objawy somatyczne i konsekwencje lęku przestrzeni

Podstawowym objawem agorafobii jest lęk przed przebywaniem w miejscach publicznych, czyli w nieznanym dobrze otoczeniu, w którym trudno o poczucie kontroli nad sytuacją. Przewidując wystąpienie u siebie napadu paniki i związanych z nim symptomów, nie chcąc narażać się na śmieszność i upokorzenie, człowiek cierpiący na agorafobię często unika wychodzenia z domu. Stroni od samotnych podróży, zakupów, załatwiania spraw w urzędach. Jeśli w miejscu publicznym nie uzyska wsparcia w postaci obecności bliskiej osoby, jego irracjonalny lęk może przerodzić się w atak paniki z następującymi symptomami:

  • kołatanie serca,
  • wzrost ciśnienia tętniczego,
  • ból w klatce piersiowej,
  • uderzenia gorąca lub zimna,
  • suchość w ustach,
  • pocenie się,
  • duszność,
  • dławienie,
  • hiperwentylacja,
  • zawroty głowy,
  • ucisk w gardle,
  • nudności,
  • drżenie,
  • mrowienie kończyn,
  • wrażenie omdlewania,
  • zaburzenia równowagi,
  • biegunka, częstomocz,
  • poczucie odrealnienia,
  • lęk przed „utratą zmysłów”,
  • lęk przed śmiercią.

Wymienione objawy somatyczne podobne są do tych, które występują przy ataku chorób układu krążenia czy oddechowego, co dodatkowo pogłębia lęk w chwili napadu paniki. W związku z wystąpieniem powyższych symptomów w sytuacji publicznej, wzmaga się także uczucie zażenowania chorego.

Leczenie agorafobii

Leczenie agorafobii opiera się przede wszystkim na psychoterapii. W przypadku zaburzeń lękowych skuteczna jest metoda poznawczo-behawioralna, oparta o technikę desensytyzacji, czyli odwrażliwiania chorego. Pod kontrolą terapeuty osobę cierpiącą na agorafobię stopniowo (od najsłabszych do najsilniejszych bodźców) wystawia się na budzące w niej lęk sytuacje, co z czasem pozwala jej się z nimi oswoić. Ważnym elementem terapii jest także nauka kontroli nad ciałem, jeśli wystąpi atak paniki. Chory poznaje sposoby regulowania oddechu, pracy serca, niwelowania uczucia duszności czy zawrotów głowy. Leczenie agorafobii obejmuje techniki relaksacyjne, pomocne w wyciszeniu się i odzyskaniu równowagi w razie wystąpienia lęku.

W zaawansowanych przypadkach agorafobii, połączonej wówczas zwykle z innymi zaburzeniami psychicznymi (depresją, socjofobią), chory wymaga specjalistycznej opieki psychiatrycznej i farmakoterapii, opartej o preparaty przeciwlękowe i przeciwdepresyjne. Istotne może być ustalenie przyczyn lęku przestrzeni, dlatego niekiedy w proces leczenia włącza się hipnozę lub elementy terapii psychodynamicznej.

Zobacz film: Kim jest psychoonkolog? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 23.12.2017,
Opublikowano: 25.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej