Aerofobia – przyczyny, objawy i leczenie lęku przed lataniem samolotem

Fot: martin-dm / gettyimages.com

Aerofobia to zaburzenie lękowe zaliczane do nerwic. Istotę tej fobii specyficznej stanowi chorobliwy lęk przed lataniem samolotem. Możliwość katastrofy lotniczej zdaje się uzasadnieniem dla takich obaw, ale symptomy aerofobii mają irracjonalne podłoże.

Nazwa „aerofobia” pochodzi od dwóch starogreckich słów – aer to „powietrze”, a phóbos „lęk”. W dosłownym tłumaczeniu „aerofobia” to zatem lęk przed powietrzem i tak niekiedy bywa ten rodzaj fobii definiowany. Niektóre źródła precyzują, że chodzi o obawę przed „zawianiem” (przebywaniem w przeciągu, na wietrze). Inne definiują aerofobię jako lęk przed poruszaniem się w powietrzu, czyli wznoszeniem się, opadaniem (np. na kolejce linowej, w windzie). Biorąc pod uwagę, że paniczny strach przed unoszeniem się w powietrzu dotyka około 30% pasażerów linii lotniczych, obecnie o aerofobii najczęściej mówi się właśnie w takim kontekście.

Aerofobia – czy lęk przed lataniem jest uzasadniony?

Unoszenie się wysoko w powietrzu nie jest stanem naturalnym dla ludzkiego gatunku. Być może dlatego budzi ono w wielu osobach pierwotny, głęboko zakorzeniony lęk, który należałoby uznać za uzasadniony. Sytuacji nie poprawiają dramatyczne doniesienia medialne na temat katastrof lotniczych, które każdorazowo pochłaniają dziesiątki ofiar, nie stwarzając najmniejszej szansy na przeżycie. Należy jednak zdać sobie sprawę ze skali innych niebezpieczeństw, którym media nie poświęcają tyle uwagi, ponieważ zwyczajnie nie są tak spektakularne. Na przykład w wypadkach samochodowych giną codziennie tysiące osób, czyli wielokrotnie więcej niż w sporadycznych katastrofach lotniczych. Warto także zauważyć, że jazda z prędkością 140, a nawet tylko 50 km na godzinę też nie jest dla człowieka stanem zgodnym z jego naturalnymi predyspozycjami. Tymczasem znakomita większość kierowców porusza się po drogach bez najmniejszych obaw. Realne ryzyko katastrofy lotniczej szacuje się na 0,000001% (grozi jednej osobie na 10 milionów pasażerów). W związku z tym lęk przed lataniem należy uznać za irracjonalny.

Przyczyny aerofobii

Aerofobia to niekiedy wynik negatywnych doświadczeń związanych z lataniem samolotem. Lęk pojawić się może na skutek takich przeżyć, jak:

  • turbulencje podczas lotu,
  • awaryjne lądowanie,
  • problemy ze zdrowiem czy samopoczuciem, jakie wystąpiły na pokładzie samolotu.

Jednak i bez tego rodzaju przeżyć wiele osób – często takich, które nigdy przedtem nie leciały samolotem – doświadcza mniej lub bardziej nasilonych symptomów aerofobii. Mogą one być spowodowane:

  • błędnymi wyobrażeniami na temat zasad działania samolotu i brakiem wiary w jego możliwości techniczne,
  • brakiem zaufania do załogi samolotu czy obsługi portów lotniczych,
  • nieznajomością lub niezrozumieniem procedur, komunikatów, dźwięków itd., jakie związane są z przebiegiem lotu,
  • obawą przed atakami terrorystycznymi,
  • lękiem przed utratą kontroli nad własnym losem w sytuacji „bez wyjścia”, jaką jest przebywanie na wysokości.

Aerofobię wzmagać mogą inne zespoły lękowe, np. klaustrofobia (lęk przed przebywaniem w niewielkich, zamkniętych pomieszczeniach), lęk wysokości, fobia społeczna (lęk przed kontaktem z ludźmi). Nie istnieje jednak stała korelacja pomiędzy występowaniem tych fobii a lękiem przed lataniem.

Objawy aerofobii

Aerofobia jest specyficzną (dotyczącą konkretnego obiektu) fobią sytuacyjną (pojawia się w kontakcie z budzącym lęk obiektem). Towarzyszą jej objawy właściwe wszystkim tego rodzaju zespołom lękowym. Symptomy te mogą mieć różne nasilenie. U niektórych ludzi pojawiają się nawet już na wiele dni przed planowanym lotem, na samą myśl o związanym z nim dyskomforcie. Osoby takie są zwykle poddenerwowane, rozdrażnione, trudno im się skoncentrować, czerpać radość z codziennych zdarzeń, tracą apetyt, mają problemy z zasypianiem. Mogą mieć takie dolegliwości, jak bóle głowy, nudności, biegunka. U innych aerofobów objawy lęku występują dopiero w trakcie lotu. Należą do nich przede wszystkim takie typowe reakcje somatyczne, jak: zawroty głowy, nudności, uczucie ucisku w klatce piersiowej, przyspieszone tętno i oddech, duszność, suchość w ustach, nadmierne pocenie się, drżenie kończyn czy uczucie ich paraliżu. Symptomy te mogą przerodzić się w atak paniki, a przewidywanie takiej sytuacji pogłębia uczucie obezwładniającego lęku. Osoba nim dotknięta nie tylko obawia się reakcji własnego ciała, nad którymi nie jest w stanie zapanować, ale też tego, że w ograniczonej, zamkniętej przestrzeni samolotu w porę nie uzyska pomocy w przypadku omdlenia czy poważnych zaburzeń akcji serca.

Nerwica lękowa, czyli co? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Objawy i leczenie nerwicy lękowej. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Aerofobia – jak sobie z nią poradzić?

Aerofobia utrudnia życie osobom, których praca wymaga szybkiego przemieszczania się po świecie lub które pragną podróżować w jego odległe zakątki. Okazuje się jednak, że lęk przed lataniem może dotykać nawet ludzi, którzy nigdy nie korzystali z transportu powietrznego i nie mają takiej potrzeby. Naprzeciw problemom takich osób wychodzą różnego rodzaju warsztaty, które mają służyć oswajaniu lęku przed lataniem. Podczas takich zajęć można:

  • poznać wiele rzeczywistych danych i statystyk związanych z podróżowaniem samolotem,
  • dowiedzieć się, jakie szkolenia przechodzi obsługa linii lotniczych,
  • zgłębić mechanizmy działania samolotu,
  • zaznajomić się ze szczegółami przebiegu lotu (jeśli ośrodek szkoleniowy zaopatrzony jest w odpowiedni sprzęt, można nawet przeżyć symulację lotu),
  • nauczyć się technik radzenia sobie z fizjologicznymi objawami lęku, m.in. świadomego oddechu, relaksacji.

Osoby, które doświadczają wyjątkowo silnych i uciążliwych symptomów aerofobii, najczęściej połączonych z innymi zaburzeniami nerwicowymi, mogą skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Indywidualna lub grupowa terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym (dostosowana do konkretnych potrzeb) ułatwia radzenie sobie z uogólnionym lękiem. Dla niektórych aerofobów rozwiązaniem jest doraźne stosowanie przed lotem środków farmakologicznych (np. leków z grupy benzodiazepin) znoszących objawy lęku. Preparat taki musi przepisać lekarz psychiatra.

Data aktualizacji: 22.11.2018,
Opublikowano: 22.11.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej