70 proc. Polaków cierpi na bóle kręgosłupa – chorują coraz młodsi

Tetra Images/Getty Images

Ból kręgosłupa to jedna  z najczęstszych dolegliwości, z którą zgłaszamy się do lekarza. W ocenie specjalistów pacjentów z takim problemem będzie przybywać. Także wśród młodych ludzi.   

Dlaczego kręgosłup dokucza nam coraz częściej?

Badania, które ukazały się w prestiżowym czasopiśmie "The Lancet Rheumatology" pokazują, że coraz więcej osób ma problemy z kręgosłupem. W ocenie autorów analizy można już mówić o cichej epidemii.

Specjaliści po dokładnym przejrzeniu ponad 500 badań zauważyli, że w 2020 r. z bólem kręgosłupa na całym świecie zmagało się 619 mln ludzi. Zdaniem ekspertów ta liczba będzie tylko rosła. - Przewidujemy, że aż 843 miliony ludzi na całym świecie będzie żyło z tą chorobą. Problem bólu krzyża nie zniknie, jeśli nie wdrożymy odpowiedniej profilaktyki - podają naukowcy. 

Na podstawie analizy badacze wykazali, że do problemów z kręgosłupem przyczyniają się trzy czynniki. Są to: 

  • palenie papierosów;
  • otyłość;
  • brak ergonomicznych rozwiązań, które podczas pracy siedzącej zapewniłyby odpowiednie oparcie dla pleców. 

Naukowcy podali, że na dolegliwości częściej skarżą się kobiety. Z powodu bólu do lekarzy zgłasza się 395 mln pań i - dla porównania -  225 mln panów. 

Problemy z kręgosłupem. Jak często występują w Polsce? 

- Bóle pleców, zwłaszcza bóle odcinka lędźwiowego czy lędźwiowo-krzyżowego, to druga po chorobach infekcyjnych układu oddechowego najczęstsza przyczyna konsultacji lekarskich. U młodych pacjentów najczęściej ma to związek z przeciążeniem mięśni kręgosłupowych. Inne częste przyczyny to dyskopatie czy zwyrodnienia w stawach międzykręgowych – powiedział w  rozmowie z serwisem abczdrowie.pl  dr n. med. Michał Kubisa, rezydent Ortopedii i Traumatologii w Szpitalu Carolina w Warszawie. 

Warto dodać, że w ocenie specjalistów aż 70 proc. dorosłych Polaków miało problemy z kręgosłupem. Szacuje się, że aż 23 proc. osób ok. 40 roku życia zmaga się z bólem pleców.

Zobacz wideo: Po czym poznać poważny ból kręgosłupa i kiedy wymaga konsultacji specjalisty?

Dzień Dobry TVN 

Źródło: abczdrowie.pl

Data aktualizacji: 03.08.2023,
Opublikowano: 03.08.2023 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej