Dlaczego kręgosłup dokucza nam coraz częściej?
Badania, które ukazały się w prestiżowym czasopiśmie "The Lancet Rheumatology" pokazują, że coraz więcej osób ma problemy z kręgosłupem. W ocenie autorów analizy można już mówić o cichej epidemii.
Specjaliści po dokładnym przejrzeniu ponad 500 badań zauważyli, że w 2020 r. z bólem kręgosłupa na całym świecie zmagało się 619 mln ludzi. Zdaniem ekspertów ta liczba będzie tylko rosła. - Przewidujemy, że aż 843 miliony ludzi na całym świecie będzie żyło z tą chorobą. Problem bólu krzyża nie zniknie, jeśli nie wdrożymy odpowiedniej profilaktyki - podają naukowcy.
Na podstawie analizy badacze wykazali, że do problemów z kręgosłupem przyczyniają się trzy czynniki. Są to:
- palenie papierosów;
- otyłość;
- brak ergonomicznych rozwiązań, które podczas pracy siedzącej zapewniłyby odpowiednie oparcie dla pleców.
Naukowcy podali, że na dolegliwości częściej skarżą się kobiety. Z powodu bólu do lekarzy zgłasza się 395 mln pań i - dla porównania - 225 mln panów.
Problemy z kręgosłupem. Jak często występują w Polsce?
- Bóle pleców, zwłaszcza bóle odcinka lędźwiowego czy lędźwiowo-krzyżowego, to druga po chorobach infekcyjnych układu oddechowego najczęstsza przyczyna konsultacji lekarskich. U młodych pacjentów najczęściej ma to związek z przeciążeniem mięśni kręgosłupowych. Inne częste przyczyny to dyskopatie czy zwyrodnienia w stawach międzykręgowych – powiedział w rozmowie z serwisem abczdrowie.pl dr n. med. Michał Kubisa, rezydent Ortopedii i Traumatologii w Szpitalu Carolina w Warszawie.
Warto dodać, że w ocenie specjalistów aż 70 proc. dorosłych Polaków miało problemy z kręgosłupem. Szacuje się, że aż 23 proc. osób ok. 40 roku życia zmaga się z bólem pleców.
Zobacz wideo: Po czym poznać poważny ból kręgosłupa i kiedy wymaga konsultacji specjalisty?
Źródło: abczdrowie.pl