28 lutego to Światowy Dzień Chorób Rzadkich

Fot: KATERYNA KONSCIENCE PHOTO LIBRARY / gettyimages.com

W Polsce z chorobami rzadkimi zmaga się 2,5 mln osób. Na całym świecie pacjentów jest blisko 300 mln. Czym tak naprawdę są choroby rzadkie i jak wygląda ich leczenie w Polsce?

28 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Mianem chorób rzadkiej określa się schorzenia, które diagnozowane jest bardzo rzadko. Zazwyczaj schorzenia te są uwarunkowane genetycznie, mają one charakter przewlekły i najczęściej diagnozowane są jeszcze w wieku dziecięcym, ale nie jest to reguła.

Za chorobę rzadką uznaje się takie schorzenie, które dotyka nie więcej niż 5 na 10 tysięcy osób. Zdaniem specjalistów istnieje niemal 6 tysięcy chorób rzadkich. Jednak ich lista będzie się systematycznie wydłużać. Dzieje się tak ponieważ medycyna cały czas idzie do przodu, a możliwości diagnostyczne są coraz lepsze. Warto zaznaczyć, że mimo tego postępu mechanizmu rozwoju wielu chorób lekarze nie są w stanie ustalić. Ogromna grupa schorzeń spowodowana jest mutacjami genetycznymi. Niektóre mają podłoże autoimmunologiczne lub nowotworowe.

Co warto wiedzieć o chorobach rzadkich? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Choroby rzadkie. Co trzeba o nich wiedzieć? Źródło: Dzień Dobry TVN

Ciągle wiemy za mało

Wiedza o chorobach rzadkich ciągle jest zbyt uboga. Zbyt mało wiedzą o niej zarówno pacjenci, jak i lekarze. Ten bark wiedzy przekłada się zarówno na problemy przy stawianiu diagnozy, jak i przy dobieraniu odpowiedniego leczenia.

Warto zaznaczyć, że choroby rzadkie dotyczą głównie dzieci. W ich przypadku choroba często wiąże się z niepełnosprawnością zarówno fizyczną, jak i psychiczną. W niektórych przypadkach prowadzi także do śmierci pacjenta.

Pacjenci z chorobami rzadkimi często pozostawieni są sami sobie. W Polsce prowadzi się zbyt mało badań nad nowymi lekami dla tej grupy pacjentów, a liczba dostępnych terapii jest mocno ograniczona. Sporym problemem jest także dotarcie do wykwalifikowanych specjalistów i ośrodków. Chorych często muszą się mierzyć również z poczuciem społecznego odrzucenia i izolacji. 

Jak wygląda leczenie chorób rzadkich? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Choroby rzadkie. Ile kosztuje leczenie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Narodowy Plan ds. Chorób Rzadkich

Rozwiązaniem sytuacji mogłoby być wprowadzenie Narodowego Planu ds. Chorób Rzadkich. Niestety projekt, który powstał w 2008 roku i decyzją Parlamentu Europejskiego i Radu UE zobowiązał Polskę do poprawy sytuacji chorych - stanął w miejscu. Kiedy projekt ruszy? Tego nie wiadomo.

Zobacz także: Co to są choroby mitochondrialne? Charakterystyka wybranych rodzajów chorób mitochondrialnych

Data aktualizacji: 25.02.2021,
Opublikowano: 26.02.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej