Agencji Badań Medycznych przekazała 25 mln złotych Wojskowemu Instytutowi Medycznemu. Naukowcy przeznaczą te pieniądze na badania nad endometriozą.
Badania nad endometriozą. Na czym się skupią?
Specjaliści z Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku będą szukać metody, która pomoże szybko i - w miarę możliwości bezinwazyjnie - rozpoznać endometriozę.
Eksperci pod lupę wezmę badania obrazowe (USG, MRI) oraz testy molekularne, wykonywane u kobiet z podejrzeniem endometriozy. Dzięki temu naukowcy chcą opracować algorytm, który pozwoli wykryć chorobę na wczesnym etapie rozwoju.
Co więcej, naukowcy mają nadzieję, że uda im się lepiej poznać chorobę i jej patofizjologię.
Badania rozpoczną się jeszcze w tym roku i potrwają do 2029 r. Weźmie w nich udział 450 kobiet między 16. a 45. rokiem życia, które zostały zakwalifikowane do laparoskopii z powodu dolegliwości sugerujących endometriozę.
Warto dodać, że projekt został przygotowany przez specjalistów z Kliniki Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej WIM-PIB oraz Laboratorium Onkologii Molekularnej i Terapii Innowacyjnych WIM-PIB. Nad pracami bezie czuwała dr n. med. Monika Szafarowska z KGiGO, a koordynatorem naukowym będzie dr n. med. Aneta Ścieżyńska (LOMiTI).
Zobacz wideo: Jak leczyć endometriozę?
36,6
Źródło: dziennik.pl
Autor:
Redakcja
Data aktualizacji: 25.11.2023,
Opublikowano: 25.11.2023 r.
W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne?
Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?
Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.
COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?
Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić?
O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą.
Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać?
O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce?
Mimo wielu badań naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci?
Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe?