13 zasad, których musisz przestrzegać w czasie kwarantanny. Co grozi za ich złamanie?

MarioGuti/getty images

Ministerstwo Zdrowia opracowało 13 zasad, których bezwzględnie powinny przestrzegać osoby przebywające na kwarantannie. Są to proste wytyczne, które pomogą nam opanować rozprzestrzeniającą się pandemię SARS-CoV-2. Za ich złamanie grozi kara 30 tys. zł.

Przestrzegaj kwarantanny

Zapobiegaj rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Przestrzegaj kwarantanny. Od Twojego zachowania zależy bezpieczeństwo innych!

-podkreśla Ministerstwo Zdrowia, które przygotowało dla obywateli listę 13. zasad, których powinny przestrzegać osoby poddane kwarantannie.

Są to proste wytyczne, które pomogą nam opanować rozprzestrzeniającą się pandemię SARS-CoV-2. To dla naszego wspólnego dobra.

Przypominamy, że kwarantanna to procedura izolacji osób zdrowych, które miały styczność z osobami chorymi na COVID-19 lub podejrzewanymi o zakażenie pandemię SARS-CoV-2, a także wróciły z podróży za granicę.

Zobacz też: Raport specjalny o koronawirusie

Ministerstwo Zdrowia apeluje:

Jeśli miałeś kontakt z chorymi na COVID-19, skontaktuj się pilnie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną. Przez telefon wypełnisz ankietę wstępnej kwalifikacji w kierunku zakażenia koronawirusem. Trzeba również podać listę osób, z którymi miałeś kontakt od momentu, kiedy miałeś styczność z koronawirusem.

13 zasad, których musisz przestrzegać na kwarantannie

  1. Nie wychodź z domu!
  2. Nie przyjmuj gości. Pozostali domownicy również podlegają kwarantannie.
  3. Jeżeli musisz mieć z kimś kontakt, pamiętaj o zachowaniu dystansu na 2 metry.
  4. Wywieś kartkę o obowiązującej cię kwarantannie na drzwiach/ogrodzeniu.
  5. W miarę możliwości powinieneś przebywać w jednym pokoju. W ten sposób ograniczysz powierzchnię, która będzie wymagała dezynfekcji.
  6. Jeśli w domu jest więcej łazienek, korzystaj tylko z jednej.
  7. Używaj oddzielnych naczyń niż pozostali domownicy.
  8. Kilka razy dziennie wietrz całe mieszkanie.
  9. Ogranicz kontakt ze zwierzętami domowymi i innymi zwierzętami: Chociaż nie ma doniesień o zachorowaniu zwierząt domowych lub innych zwierząt na COVID-19, nadal zaleca się, aby ograniczać z nimi kontakt. Unikaj szczególnie głaskania, przytulania, całowania lub lizania oraz dzielenia się jedzeniem. Jeśli musisz opiekować się swoim zwierzakiem lub przebywać w jego pobliżu podczas kwarantanny, umyj ręce przed i po kontakcie z nim oraz załóż maskę na twarz.
  10. Załóż maskę lub szalik/chustkę na twarz, jeśli ma do Ciebie przyjechać lekarz.
  11. Przestrzegaj zasad higieny:
  • Codziennie czyść wszystkie dotykane powierzchnie: blaty, klamki, armatury łazienkowe, toalety, telefony, klawiatury, tablety i stoliki nocne,
  • Codziennie czyść dokładnie łazienkę i kuchnię,
  • Pierz swoje rzeczy, pościel, ręczniki, ubrania (jak najczęściej), w temperaturze 60 stopni. Nie używaj niczego, co wymaga prania ręcznego,
  • Dezynfekuj miejsca zanieczyszczone płynami ustrojowymi, czyść również wszystkie powierzchnie, które mogą zawierać krew, stolec lub płyny ustrojowe.
  • Używaj środków czyszczących/dezynfekujących zgodnie z instrukcjami na etykiecie.

12. Dbaj o swój dobrostan: wysypiaj się, jedz lekkostrawne posiłki z dużą ilością warzyw i owoców, pij dużo wody.

13. Monitoruj swój stan zdrowia: mierz regularnie temperaturę. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości zasięgnij porady medycznej przez telefon.

Zobacz film: Inspektor GIS Tomasz Augustyniak o tym, czy można wychodzić na spacery?

źródło: x-news

Data aktualizacji: 06.04.2020,
Opublikowano: 04.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej