Drugi trymestr jest zazwyczaj najprzyjemniejszym etapem ciąży. Dokuczliwych objawów jest o wiele mniej, a brzuch przyszłej matki wciąż nie jest jeszcze bardzo duży. To dobry moment na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu.
13 tydzień ciąży – który to miesiąc i trymestr?
13 tydzień rozpoczyna 4 miesiąc ciąży i równocześnie jej II trymestr. Jeżeli dotychczas nie zostały wykryte wady płodowe lub choroby genetyczne u dziecka, a wykonano już USG genetyczne, przyszła mama nie musi się obawiać o jego zdrowie.
Zobacz także: Pierwszy, drugi i trzeci trymestr ciąży - jak zmienia się ciało przyszłej matki?
13 tydzień ciąży – objawy
W tym czasie łożysko jest już w pełni sprawne, dzięki czemu poziom hormonów w organizmie kobiety zaczyna się stabilizować i najczęściej nie odczuwa już ona przykrych dolegliwości z nimi związanych – wymiotów, mocnych wahań nastroju, parcia na pęcherz, senności, zmęczenia i obniżonego libido. Zamiast tego przyszłe mamy często doświadczają nagłego przypływu pożądania. Seks w tym czasie jest zupełnie bezpieczny dla dziecka i nie powinno się z niego rezygnować. Zmiany wywołane przez ciążę sprawiają, że większość kobiet wygląda wyjątkowo pięknie w II trymestrze – wzmacniają się im włosy, skóra jest dobrze odżywiona, znikają zmarszczki, a na policzkach pojawiają się delikatne rumieńce. Mogą się też pojawić mniej estetyczne zmiany na ciele – rozstępy, wyraźnie widoczne żyły oraz przebarwienia skóry. Większość z nich jednak znacznie się zmniejsza, a nawet znika w ciągu paru miesięcy po porodzie. Warto jednak zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry, co zapobiega pojawianiu się rozstępów. Przyszłej mamie mogą też ciągle towarzyszyć dolegliwości z układu pokarmowego – zgaga, zaparcia, a czasem mdłości.
Zobacz także: Czy podczas ciąży można uprawiać seks?
13 tydzień ciąży – brzuch przyszłej matki
Brzuch w 13 tygodniu ciąży powinien być już wyraźnie widoczny, choć wciąż na tyle mały, żeby dało się go ukryć pod zwiewną bluzką. Warto jednak pamiętać, że polskie prawo chroni pracujące matki od 12 tygodnia ciąży. Od pępka w dół biegnie cienka, zabarwiona pigmentem kreska – linea negra (z łac. czarna linia). W tym czasie kobiecie mogą też doskwierać bóle brzucha wywołane rozciąganiem się więzadeł macicy i promieniujące do krzyża lub pachy.
13 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko? Wielkość płodu
W 13 tygodniu ciąży odpowiedzialność za wzrost płodu przejęła już jego przysadka mózgowa. Jego długość zależy także od diety matki. Dlatego dzieci na tym etapie mogą się zacząć różnić wielkością i nie powinno to stanowić powodów do obaw. Z reguły jednak mierzą one około 7 cm długości (z czego połowę stanowi głowa) i a ważą około 10 g. Dziecko ma już wykształcone organy, a nawet mięśnie twarzy. Podczas USG można zaobserwować jak robi miny, ssie palec, oddaje mocz lub ma czkawkę.
Płeć dziecka w 13 tygodniu ciąży
W 13 tygodniu ciąży dziecko ma już w pełni wykształcone organy płciowe – u dziewczynek powstały nawet komórki jajowe, które będą stopniowo uwalnianie z jajowodu od czasu, kiedy zaczną one miesiączkować. Podczas badania USG powinno się już udać ustalić płeć dziecka, o ile nie ułoży się w sposób to uniemożliwiający.
13 tydzień ciąży – prenatalne USG genetyczne, 3D, 4D
Do końca 13 tygodnia ciąży należy wykonać przesiewowe USG genetyczne – nieinwazyjne badanie prenatalne. Dzięki niemu możliwe jest wykluczenie wad rozwojowych i chorób genetycznych. Jeżeli do tego czasu nie zostało ono zrobione, ciężarna powinna umówić się na nie jak najszybciej. Wciąż jest zbyt wcześnie na USG 3D i 4D, które wykonuje się od 20 tygodnia ciąży.
Czy w 13 tygodniu można już poczuć ruchy dziecka?
Choć w 13 tygodniu ciąży dziecko jest już bardzo ruchliwe oraz dość pokaźnej wielkości, jest bardzo mało prawdopodobne, aby przyszła mama mogła odczuć jego ruchy. Kobiety, które wcześniej nie rodziły, najczęściej wyczuwają je dopiero około 20 tygodnia ciąży, a te, które już są matkami – około 16 tygodnia. Silne wzdęcia często bywają mylone z ruchami dziecka. Dziwne uczucie w brzuchu w 13 tygodniu ciąży to prawdopodobnie przesuwający się w jelitach duży bąbel powietrza.
Co to jest CRL i ile wynosi w 13 tygodniu ciąży?
Oznaczenie CRL pojawiające się na wydruku z USG to długość ciała dziecka od czubka głowy do palców u stóp podana w mm. W 13 tygodniu ciąży średnie CRL wynosi 73 mm, dziecko powinno jednak mieścić się w zakresie 53–93 mm.
Poronienie w 13 tygodniu ciąży
Poronienie w drugim trymestrze jest bardzo mało prawdopodobne, choć może się zdarzyć. Do jego najczęstszych przyczyn należą:
- odklejanie się łożyska,
- nieleczone choroby przewlekłe,
- silne infekcje,
- zakażenia wewnątrzmaciczne,
- silne niedożywienie,
- pęknięcie pęcherza płodowego.
Żeby uchronić się przed poronieniem, należy zwracać się do lekarza w przypadku każdej cięższej infekcji i pozostawać pod jego kontrolą, jeśli u matki występują choroby przewlekłe. Należy też unikać nadmiernego wysiłku i sytuacji grożących upadkiem.
Szarlota 08.10.2019r.
CRL to długość ciemieniowo-siedzeniowa, a nie do palców stóp.